ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.51
Hodnoceno: 45x Prosím, ohodnoť práci

Poslední

Slovo "poslední" nepatří zrovna mezi slova populární. V dnešní době se každý za takové přídavné jméno téměř stydí. Být "poslední" v dnešním světě se už netýká jen sportu, ale objevuje se i v oblastech denního života, jako třeba být poslední na výplatní pásce, poslední v řadě na pomeranče či poslední v třicetikilometrové koloně aut na dálnici z Brna do Prahy.
Mezi nepříjemné stránky slova "poslední" patří také to, co vyjadřuje citát z Bible Mt.20,16: "Tak budou poslední první a první poslední". Tento citát je správný a je na něm vidět, jak moc nás Bůh miluje. Když si ale některý z učitelů Arcibiskupského gymnázia přetvoří tento citát k obrazu svému a já potom musím opustit svou "poslední" lavici popsanou taháky a jít do "první", přímo před katedru, ztráceje přitom svůj jediný zdroj znalostí, ubývá tomuto biblickému verši na kráse.
Další nepříjemnou součástí tohoto slova je tak známý výrok: "Poslední slovo musí mít žena." U nás doma to tak platí. Jediná ženská v domě je maminka a kdykoliv uděláme něco podle svého, další týden to předěláváme podle "mamčiného". Jak říká můj tatínek: "Jsi chlap, tak se s tím smiř. Náš život je prostě takový." A jde umývat nádobí.
Abych však toto slovo pořád jen nekritizoval, musím říct, že jsou i lidé, kteří jsou na toto slovo určitě patřičně hrdí. Zcela jistě mezi ně patří Anna, Bedřich, Eliška (JUDr.), Jarmila, Josef, Marta, Věra a Zdeňka, kteří žijí v Praze, které jsem našel v telefonním seznamu a spojuje je příjmení Poslední. Jistě je mnoho dalších fanoušků slova "poslední". Například další příbuzní Poslední, ale i lidé jiného příjmení, ke kterým patří maturanti na posledním zvonění, hokejisté v posledním, tedy finálovém kole světového šampionátu a lidé, kteří dostanou poslední místa na jejich oblíbenou dovolenou se slevou až 30 %.
Svá poslední slova věnuji památce velkého umělce, který proslavil toto slovo asi nejvíce. Je jím Leonardo da Vinci se svým obrazem Poslední večeře, který zná asi opravdu každý. Děkuji Vám, mistře, vždy jste byl mým vzorem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jimmi, 31.05.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
PosledníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­