ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.17
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Hromadnou dopravou za vzděláním

Mžourám ospalýma očima přes skleněnou tabulku okna pokoje, které je k mému zděšení zvenku bombardováno záplavou vodních kapek. Dávám si v hlavě dvě a dvě dohromady a třesení mých rukou prozrazuje, že už mi to došlo. Dnes to do školy na kole nepůjde. Paniku pomalu střídá smutek a nakonec se můj pohár pocitů vyprazdňuje úplně a nezůstává nic než odevzdanost. Nezbývá, než se obout, posbírat v sobě pořádnou dávku odvahy a vykročit směrem, kterým leží autobusová zastávka.

Je to, jak jsem čekal. Už z dálky vidím, že na prostoru vymezeném třemi plastovými stěnami se na sebe lepí alespoň patnáct lidí a já získávám neblahý pocit, že se pod střechu už nevlezu. Moje obava se bohužel stává skutečností a nyní už jasně vidím, že na dopravcem štědře přidělených šesti metrech čtverečních pro mě nezbylo ani trochu místa. Přesto přistupuji k zastávce a nenápadně se snažím vmáčknout přes tamní obyvatele dovnitř. Mým počínáním se však mladík stojící už tak půlkou těla na dešti dostává úplně do autu, a tak začíná boj o přežití, ze kterého nás vyrušuje až autobus přijíždějící neobvykle blízko jízdnímu řádu.

Dveře se otevírají a za nimi se objevuje usměvavý řidič, hrdý, že dnes to nestihl jenom o 13 minut. Po rychlém zakoupení jízdenky se konečně sunu do vozu, jenž je z pro mě nepochopitelného důvodu už na třetí zastávce po směru narvaný k prasknutí. Okamžitě jsem utopen v mase mých spolucestujících, kteří se na mne tlačí zepředu i zezadu. Tlak se ještě umocňuje, když autobusem zazní pronikavý hlas řidiče, za který by se nemusel stydět žádný novinový dealer z dob první republiky, kázaje, aby se cestující laskavě posunuli dozadu.

Dveře se konečně zavírají a vozidlo vyráží dál. Vše se zdá být v pořádku, alespoň do té doby, než se rozhlédnu po osazenstvu vozu a dozvídám se, že vedle partičky hlučných náctiletých jsem dneska vyhrál i bonus v podobě maminky s hlasitě naříkajícím dítětem. Navíc po první zatáče s údivem zjišťuji, že firma provozující autobusovou dopravu asi zaměstnává vysloužilé rallye závodníky, a proto rychle vyhledávám žlutou tyč, které bych se mohl chytit. Vůle žít nakonec přebije fantazii o lidech, kteří se jí drželi přede mnou, a nyní křečovitě svírám trubku v ruce. Uff, to bude ještě dlouhá cesta...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jerry, 02.05.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hromadnou dopravou za vzdělánímMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­