ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.77
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Člověk - nejlepší přítel počítače (2)

Účelem počítače je sloužit svému majiteli v rozsahu jeho technických možností. To je jeho úděl, kvůli kterému byl vyroben. Když však ale není využíván, ztrácí smysl své existence. Průměrný středoškolák stráví u počítače tří až šest hodin denně. Pracující dospělí už ho tak moc nevyhledávají, používají ho hlavně k práci, ať už v pracovní době nebo mimo ni. Je to také dané tím, že když byli mladí a byl čas se naučit počítač ovládat, tak ještě většinou ani nebylo na čem se této dovednosti přiučit. Nový počítač dnes není problém sehnat, obchody s výpočetní technikou jsou na každém rohu. Normální kancelářský komplet se dá sehnat jíž okolo sedmi tisíc, což v dnešní době stojí lepší mobilní telefon. Lepší počítače se dostávají do úplně jiných cenových relací, většinou od dvaceti do padesáti tisíc korun. Notebooky - počítače, které mají vestavěnou baterii a dají se tudíž pár hodin používat bez přímého zdroje energie, se dají pořídit již od dvanácti tisíc. A proč zde uvádím tyto ceny? To jen pro představu, jak velké peníze se okolo tohoto fenoménu točí, když vezmeme v potaz, že náročný uživatel mění počítač v průměru jednou za dva roky, ti méně náročnější za pět let, a uživatelé, kteří počítač moc nevyužívají, jednou za deset let. A teď k tomu ještě připočíst všechny ty CD a DVD disky, náplně do tiskáren, myši a klávesnice, co kupujeme dnes a denně, a to ještě nemluvím o poplatcích za Internet a elektřině, co taková "bedna" spotřebuje. Počítače nám v mnoha směrech život ulehčují, hlavně díky Internetu. Zde se můžeme podívat na pořad, který jsme chtěli zhlédnout, ale čas nám to nedovolil, vyhledat podklady pro prezentaci do práce, nakupovat věci aniž bychom se hnuli z teplého a pohodlného křesla...
Počítač byl vynalezen za tím účelem, aby ulehčoval práci lidem. Původně to sice byl stroj přes celou tělocvičnu chlazený turbínami z letadla, který dokázal řešit operace, s jakými si dnes hravě poradí obyčejná kalkulačka, v dnešní době oproti tomu můžeme vidět kapesní počítače, takzvané PDA, které jsou o něco větší než mobilní telefon a váží okolo sto padesáti gramů. Vývoj v počítačovém odvětví je jeden z vůbec nejrychlejších na světě, a proto se také hodně rychle mění ceny. Například svého nadupaného miláčka, který vás stál okolo padesáti tisíc korun, můžete už po půl roce vidět za výlohou obchodu za poloviční cenu. Jsou zde ale také negativní vlastnosti, jež můžeme spatřovat u počítače. Například mezilidská komunikace se omezuje pouze na písmenka bez háčků a čárek a na znaky připomínající obličeje, takzvané smajlíky. Když počítače ještě neexistovaly, děti trávily spoustu času lezením po stromech a běháním po obecním hřišti, ale dnes jen s brejličkami vysedávají u všech možných obrazovek. Počítač má velký podíl na zhoršování zraku a hodně napomáhá nejobávanější globální chorobě - obezitě. Pokud člověk celý den sedí u stolu, nalevo od klávesnice má položené jídlo a pití, aby nemusel nikam odcházet, jeho zdraví to zrovna dvakrát neprospívá. V takových Spojených státech se například už právem obávají, kde bude jejich velká armáda nabírat brance, když nepohybliví tlouštíci se jim moc nehodí; podle výzkumů má na tom kromě špatné stravy velký podíl vývoj zábavných technologií, tedy i počítačů. Dáme-li si tyto fakta dohromady, jednoduše si domyslíme, jak asi přibližně bude lidská populace vypadat za několik desetiletí. Kanceláře budou plné obtloustlých brejlounů a na školách se místo tělocviku zavedou hodiny práce s počítači.
Jediné co proti tomu můžeme udělat, je zamyslet se a místo stisknutí tlačítka Zapnout si jít s přáteli zasportovat na čerstvý vzduch. Počítač byl vynalezen pro lidi, aby jim pomáhal, bohužel dnes už není počítač otrok člověka, ale mnohdy to bývá naopak a člověk je otrokem svého PC. Jak jinak si dokážete vysvětlit, že mnohdy u něj sedíte a čekáte dlouhé minuty, než se načte stránka na Internetu. Má nám pomáhat a šetřit čas, většinou nás o něj však umí pěkně připravit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Korny, 09.04.2008

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Člověk - nejlepší přítel počítače (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­