ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Šťastný princ

Milý deníčku, dnes jsem pomohl jedné matce s malým synem. Potřebovala to. Byl to dobrý pocit, ale už mi nezbývá mnoho drahých kamenů. Z mého bývalého celopozlaceného těla zahuštěného vytesanými detaily a zasazenými diamanty, safíry a jinými drahokamy se stalo spíš pusté a prázdné místo. Jako vylidněná pláň, kde zbyly jenom valy a prohlubně, které zde lidé zanechali. Už se na mě lidé ani nedívali. Kdo by se taky otáčel na zpustlé místo, kde jakýkoli život zanikl. Byl jsem jako opadavý strom, jenž v létě všechny dokázal ukrýt ve stínu a v zimě na něj všichni zapomenou. Přitom i takový strom v zimě zastává důležitou úlohu. Pomoc, které si lidé nevšimnou, je pro ně neexistující. Ale já jsem rád, že té matce a jejímu synovi je teď líp, doufám v to.

Byl jsem slepý, tehdy. Dřív jsem na svět nahlížel očima nevinného a ničím poznamenaného člověka. Všechna bída, hlad a nemoci mi byly vzdálené jako jiné galaxie ve vesmíru, o nichž nemám ani zdání. Jenže potom, potom to nešlo. Koukat se, jak lidé umírají prakticky za chůze a...jak nežijí, ale přežívají. Ze dne na den. Zaslouží si víc. Život se k nim nezachoval správně. Jsou trestáni za věci, na kterých neměli podíl. Proč je jenom na světě tolik nenávisti? Nemůžu to ignorovat. Jakákoli letargie z mé strany bude potrestána sebenenávistí a výčitkami. Výčitkami, kvůli nimž bych raději nebyl, než abych s nimi musel žít. Kde je vlastně hranice mezi pomocí a sebedestrukcí?

Milý deníčku, dnes už asi naposledy. Došlo mi to. Jsem jenom socha, pouhá socha. Už nic nezmůžu. Poslední kameny jsem věnoval všem chudým. Co já tady vůbec dělám? Vždyť už nemám žádnou funkci, žádný smysl. Jsem naprosto bezvýznamná součást všech měšťanů, kteří se mě chtějí zbavit kvůli mé holé hanebnosti... Já jim vyhovím. Už zde pro mě není jediný lidský život, který bych mohl spasit, tedy ať zde již nepřekážím...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: v o j t e c h, 30.11.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Šťastný princMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­