ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.23
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Ebenezer Vydřigroš (literární a filmová postava)

- charakteristika podle Dickensovy povídky "Vánoční koleda" a stejnojmenného animovaného filmu z roku 2009 (režie Robert Zemeckis)

OSNOVA:

I.Seznámení s osobou
II.1. Postava
2. Oblečení
3. Vlastnosti záporné
4. Vlastnosti kladné
III.Závěr - zhodnocení povídky

Ebenezer Vydřigroš je hlavní postavou v povídce Charlese Dickense Vánoční koleda.
Příběh začíná na Štědrý den sedm let po smrti Ebenezerova obchodního partnera Jacoba Marleyho. V tu noc se duch Jacoba Marleyho zjeví před Vydřigrošem a varuje ho před návštěvou dalších tří duchů. První duch, Duch minulých Vánoc, vezme pana Ebenezera do doby jeho dětství a mládí. Druhý duch, Duch současných Vánoc, vezme Vydřigroše na tři radikálně odlišná místa. Třetí duch - Duch Vánoc, které přijdou - mučí Vydřigroše strašnou vizí budoucnosti.

Postavou je Ebenezer Vydřigroš velmi hubený. Má mastné prošedivělé vlasy, které jsou krátce střižené. Jeho obličej je pořád zamračený a smutný, ale na konci filmu září štěstím a radostí.

Protože šetří penězi, chodí velmi chudě oblečen. Nosí černý dlouhý kabát s knoflíky a k tomu černý klobouk a na krku černou šálu. Ve filmu na sobě má zpravidla bílou košili, která dopadá až na zem a k ní čepici na spaní a teplé ponožky.

Ebenezer je nemilosrdný, sobecký muž, jenž pohrdá Vánocemi a všemi věcmi, které plodí štěstí. Je to chamtivý člověk, který nikomu nikdy nic nedal. Má rád jenom sám sebe a svoje peníze, jichž se snaží co nejvíce uspořit, i když jich má již hodně. Šetří, kde se dá, a to jak na jídle a oblečení, tak i sám na sobě. Vydřigroš je prostě lakomý a osamělý stařec, který nenávidí Vánoce. Podle toho se také chová ke svému okolí, hlavně ke svému písaři Bobovi.

Na začátku povídky neměl Ebenezer ani jednu dobrou vlastnost, ani tu nejdůležitější: milovat. Ale když ho navštívili tři duchové, všechno se změnilo. Z Vydřigroše se stane nový člověk. Vyběhne do ulic a rozdává peníze chudým. Snaží se napravit své chyby. Navštívil synovce, překvapenému Bobovi zvýšil plat a poskytl mu i peníze na léky pro jeho malého Tynýnka.

Povídka Vánoční koleda se mi moc líbila. Dostalo se mi jak dramatu, tak komedie. Nejvíc se mi líbil její závěr, neboť dopadl dobře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Proudnice03, 15.09.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ebenezer Vydřigroš (literární a filmová postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­