ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.34
Hodnoceno: 133x Prosím, ohodnoť práci

Dobrý voják Švejk (literární postava) (2)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019 (podzim)
  • charakteristika jedné z literárních postav jmenovaných ve výchozím textu

OSNOVA:

I.Původ postavy
II.1. Vnější popis
2. Vlastnosti
3. Katastrofa a odchod k letectvu
III.Můj vztah k němu a důvod

Charakterizuji literární postavu vojáka Josefa Švejka z knihy Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za druhé světové války.

Tento nenápadný človíček je zavalitějšího tvaru s kulatou hlavou, na níž byl téměř vždy k vidění bezstarostný a spokojený výraz, který jeho nadřízené dováděl k šílenství.

Byl odjakživa dobrák, ale většinou na tu svou dobrotu doplácí. I když zprvu vše myslí dobře, tak se z dobrého skutku a ochoty stane katastrofa a živelná pohroma.
Také se ničeho nebál, čímž působil nebojácně a neohroženě.
Byl to rozený jedlík a jídlo doprovází pití, kterému se nikdy nijak nevyhýbal, ba spíše naopak, pil jako duha. Nejraději měl rum.
Ovšem tyto kladné vlastnosti překrývá ve většině případů Švejkova blbost, a to ne ledajaká. Právě ta způsobila mnohé katastrofy, ze kterých ale díky svým přátelům vždy vyvázl bez větších problémů.

Z jedné takové katastrofy, kterou sám nechtěně zavinil, vyvázl jako jediný bez úhony a ke všemu dostal medaili za statečnost a byl jmenován kaprálem. Po této události odešel k letectvu.
Jeho nejznámější hláškou je: "Budu sloužit císaři pánu až do roztrhání těla!"

O této postavě mohu říci, že na mě zapůsobila kladně, a to hlavně díky svému smyslu pro humor, který jeho okolí vede k zbláznění, ale to si zřejmě ani sám neuvědomuje...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: By Pif, 03.01.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dobrý voják Švejk (literární postava) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­