ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 86x Prosím, ohodnoť práci

Charakteristika vodníka

Každý správný potok, potůček, říčka i rybník mají svého vodníka, alespoň v pohádkách tomu tak bývá. Ten má pod hladinou své rozlehlé vodní království. Věrnými služebníky mu jsou kapři, štiky, raci a jiná vodní zvířata, kterým je zelený mužík pánem. Jeho kuchyňská výbava je omezena jen na několik hrnečků s pokličkami, v nichž má nachytané duše těch, kteří se neopatrně toulali kolem vody, nebo se do ní dokonce odvážili vlézt.

Při letních i zimních večerech si dlouhé chvíle krátí posedáváním na vrbě, kde si poklidně pokuřuje dýmku a rozjímá nad pomíjivostí světa. Není však ani neobvyklé vidět vodníka, jak si při soumraku šije boty, neboť o této jeho oblíbené ruční práci se dozvídáme hned z mnoha básnických skladeb.
O tom, zda může hastrman mluvit, se odborníci zatím přou. V některých publikacích je vodník zachycen dokonce v situacích, kdy přesvědčuje Měsíc, aby mu ještě chvíli svítil, avšak z dětské literatury známe jen vodnické "brekeke".

I o tom, zda jde o bytost špatnou či dobrou, se vedou sporné diskuse. Erben ho ve své sbírce popsal jako zlé stvoření, jež lidem jen škodí. A snaží se především dívky vlákat do vody pomocí různých lstivých intrik kouzel, jejichž znalostmi je také hojně obdařen. Naopak Ladovi vodníci patří k těm hodným, kteří se vždy snaží lidem pomáhat. Třeba jen za několik buchet, ovšem mokrých.

Dnes už se s vodníky v Čechách nesetkáme, neboť - jak se dovídáme z televizních filmů - tyto bytosti díky své neopatrnosti vymřely.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Málková Ká., 17.04.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Charakteristika vodníkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­