ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.91
Hodnoceno: 102x Prosím, ohodnoť práci

Charakteristika vodníka

Každý správný potok, potůček, říčka i rybník mají svého vodníka, alespoň v pohádkách tomu tak bývá. Ten má pod hladinou své rozlehlé vodní království. Věrnými služebníky mu jsou kapři, štiky, raci a jiná vodní zvířata, kterým je zelený mužík pánem. Jeho kuchyňská výbava je omezena jen na několik hrnečků s pokličkami, v nichž má nachytané duše těch, kteří se neopatrně toulali kolem vody, nebo se do ní dokonce odvážili vlézt.

Při letních i zimních večerech si dlouhé chvíle krátí posedáváním na vrbě, kde si poklidně pokuřuje dýmku a rozjímá nad pomíjivostí světa. Není však ani neobvyklé vidět vodníka, jak si při soumraku šije boty, neboť o této jeho oblíbené ruční práci se dozvídáme hned z mnoha básnických skladeb.
O tom, zda může hastrman mluvit, se odborníci zatím přou. V některých publikacích je vodník zachycen dokonce v situacích, kdy přesvědčuje Měsíc, aby mu ještě chvíli svítil, avšak z dětské literatury známe jen vodnické "brekeke".

I o tom, zda jde o bytost špatnou či dobrou, se vedou sporné diskuse. Erben ho ve své sbírce popsal jako zlé stvoření, jež lidem jen škodí. A snaží se především dívky vlákat do vody pomocí různých lstivých intrik kouzel, jejichž znalostmi je také hojně obdařen. Naopak Ladovi vodníci patří k těm hodným, kteří se vždy snaží lidem pomáhat. Třeba jen za několik buchet, ovšem mokrých.

Dnes už se s vodníky v Čechách nesetkáme, neboť - jak se dovídáme z televizních filmů - tyto bytosti díky své neopatrnosti vymřely.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Charakteristika vodníkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)