ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Francková Zuzana (*1951)

­­­­

Monika

Příběh sedmnáctileté Moniky, která se musí vyrovnávat se svou složitou první láskou.
Monika žije pouze se svým otcem, protože maminka jí umřela, když jí bylo třináct let. Tatínek je lékařem v nemocnici a i ona se chce stát lékařkou, a proto pilně studuje. Do jejich celkem spokojeného života však vstoupí nová žena a Monika se s tímto faktem nemůže smířit. Odchází proto z domova bydlet k babičce. Na jedné diskotéce se na první pohled zamiluje do příjemně a trochu tajemně vypadajícího mladíka. Monika však netuší, že jí tato první láska poznamená na celý život. Její vyvolený Dan je narkoman a drogový dealer zároveň.

Sedmnáctiletá Monika žije jen se svým tátou, protože její matka zemřela na rakovinu, když jí bylo deset. Otcovo rozhodnutí znovu se oženit bere jako zradu už proto, že si chce vzít zdravotní sestru ze svého oddělení. Monika se rozhodne přestěhovat k babičce. Zanedlouho se seznamuje s krásným klukem Danem. Tráví spolu snad všechen volný čas. Po několika měsících stará babička umírá a Monice zůstane jako dědictví dům, který jí odkázala. Nabídne Danovi společné bydlení, ten rád souhlasí.

Jednou ráno, když Monika nakoukne Danovi do koupelny, zjistí, že její miláček bere drogy. Slíbí, že s tím přestane. Monika to bere jako uzavřené, ale když zanedlouho večer přijde Dan domů úplně zfetovaný, odvede ho do nemocnice. Tam Monika zjistí, že Dan je synem doktora Vávry, jehož zná už od svého dětství. Doktor Vávra ji varuje, aby Dana opustila, protože se nikdy nevyléčí. Ta ho ale neposlechne. Věří Danovi, ale když později přijde na to, že do toho znovu spadl, jde s ním k doktorovi pro radu. Ten mu předepíše uklidňující léky a radí, aby spolu odjeli daleko z města. Odjedou tedy na chatu.

Tam je Dan ale podrážděný a nervózní. Když se Monika ráno vzbudí, zjistí, že odjel zpátky do Prahy. Rozhodne se jet za ním. Až doma zjistí, že jí Dan ukradl peníze a šperky po babičce, aby měl na dávku. Po tomto ho Monika donutí nastoupit na léčení na farmě.

Po třech měsících z farmy Dan uteče a čeká na Moniku doma. Ta je šťastná, ale nevěří, že se uzdravil. O pár týdnů později však Monika zjišťuje, že opět chybí vzácný nábytek po babičce. Ještě toho dne jí volá otec, že Dana přivezli do nemocnice a je na tom špatně. Monika za ním hned jede.

Dozví se, že ho našel nějaký pán v parku na lavičce, kde se poprvé políbili. V ruce držel lísteček s nápisem "Zapomeň". Po dvou hodinách od přijetí Dan umírá na předávkování.

VLASTNÍ NÁZOR:

Román Monika patří k mým oblíbeným, autorka píše o situacích, jež nás v životě potkávají na každém kroku. Dokáže skvěle určitou situaci popsat, že se cítíme, jako bychom ji sami prožívali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sisinka006, 12.05.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zuzana Francková - MonikaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)