ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Francková Zuzana (*1951)

­­­­

Čekání na lásku (2)

Blanka je docela obyčejná dívka, která žije se svými rodiči, dobře se učí, chodí na angličtinu, má kamarádku Lucku. Když se konečně narodí její sestřička Marcelka a tím se splní její největší přání, je šťastná. Pak ale udeří osud a udeří tvrdě. Ze šťastné rodiny nezbude prakticky vůbec nic a patnáctiletá dívka se náhle ocitá úplně sama. Jako na zavolanou se objeví Radek, kamarád a spolužák. I on se cítí osamělý, a tak není divu, že v sobě nacházejí oporu. Ovšem láska, na kterou Blanka tolik čeká stále ne a ne přijít. Zůstane Radek navždy jen kamarádem, nebo se Blanka vytouženého citu přece jen dočká?

Blanka byla jedináček ve své rodině a už nechtěla být sama, chtěla mít buď sestřičku nebo bratra, bylo jí jedno co. Maminka s tatínkem se o to pokoušeli už vícekrát, ale vždy to skončilo tak, že Blanky mamka potratila.
Při jedné z rodinných večeří se Blanka dozví, že maminka čeká "mimčo", je z toho úplně šťastná, už nebude sama, bude mít sourozence. Ale háček byl v tom, že mamka dostala rizikové těhotenství a měla by všechny měsíce zůstat v nemocnici pod lékařským dohledem.
Po těžkých měsících bez mamky v domě se jí nakonec okolo Vánoc narodila malá holčička, dali jí jméno Marcela. Blanka kvůlí ní nikam nevyrážela ven, chtěla být pořád s ní.
Roky plynou jako voda. Všichni o pěkný kus vyrostli. A tak se jednoho dne rozhodli, že si udělají společnou dovolenou mimo domov. Marcelka s Blankou rádi jezdily na kole, Marcelka se pomalu zbavovala pomocných koleček. Jednou se vydaly pro třešně a Blanka měla na svoji mladší sestřičku dávat pozor. Ale neuhlídala ji... Marcelka ji předjela a vychlubovala se, že už umí jezdit bez koleček a bez držení. Ve stejnou dobu vyjelo auto na cestu, po které obě dívky jely. Marcelka si ho nevšimne a vjede mu pod kola. Řidič z místa neujede a hned volá zárchanku, mezitím Blanka oplakává Marcelku a bojí se, aby se jí nic vážného nestalo.
Později se Blanka dozvídá, že Marcelka podlehla svym zraněním. Blanka z toho byla úpně vedle, těžko se z toho dostávala a nejen ona, ale i celá její rodina. Blanky maminka se s tím hodně těžko vypořádala, od té doby pravidelně navštěvovala doktory, jedla prášky na uklidnění a uzavřela se do sebe. Svůj volný čas trávila u sebe v ložnici.
Pro Blanku připravila maminka a její kamarádky trošku rozptýlení. Vyjely si na chatu. Tam Blanka poznává jednoho kluka, do kterého se zamiluje, ale po čase se dozvídá, že si našel jinou. Ale čas všechno dal do pořádku, Blanka na něho nemyslela, ale myslela na svoji novou školu, základku už opustila.
S její mamkou to vypadalo o něco lépe a všichni z toho měli radost. Ale stále to nebyla ta maminka, kterou znala před smrtí Marcelky. Blanka se musela místo ní starat o domácnost, a tak nestíhala svoji školu, byla pozadu, neměla vůbec čas se naučit látku do školy.
Jednoho dne se mamka rozhodla, že vyzdobí celý byt fotkami Marcelky. Zase do toho spadla, a to to už vypadalo nadějně, že se z toho dostane. Ale všichni se mýlili.
Blanka je ode dne horší a horší ve škole, a tak jí jeden její spolužák nabídne doučování. Blanka jeho nabídku přijme, s jeho pomocí se lepší a zapomíná na trable s maminkou. Po nějaké době si oba dva uvědomují, že se mají navzájem rádi, ale nikdo z nich to nedával najevo.
Nakonec se maminka zase postavila na nohy, a vypádá to stále více nadějně, taky to bylo už na čase. A co vztah mezi Blankou a jejím spolužákem? Radek chyběl na vysvědčení ve škole, a tak se Blanka paní učitelce nabídla, že mu ho donese. Tak mu ho donesla a on ji jako poděkování políbil; začali spolu tedy chodit. Blanka konečně poznala, co je doopravdová láska. Tak také končí tento příběh...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 06.02.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zuzana Francková - Čekání na lásku (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­