ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Woolfová Virginia (*25.01.1882 - †28.03.1941)

­­­­

Flush: příběh lásky a přátelství (4)

Komorní próza je fiktivním životopisem milovaného psa anglické básnířky Elizabeth Barrett-Browningové*.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1994 (2. vydání). Z anglického originálu Flush (A Biography) přeložila a doslov napsala Hana Žantovská. Počet stran: 111. ISBN: 80-7021-112-1.

OBSAH:

Novela, jejímž hrdinou je psík básnířky Elisabeth Barrett-Browningové*, začíná obecným úvodem o původu kokršpanělů. Tito psi snad dostali jméno podle králíků, jež kartaginští mořeplavci pozorovali v nově objevené zemi (Španělsku) a ohlásili je nadřízeným pokřikem: "Span! Span!"

Kokršpaněl Flush, jehož osud v knize sledujeme, se dostane od postarší chovatelky k její přítelkyni, permanentně churavé slečně Barettové. Dělá jí společnost v jejím pokoji (ten se nachází v domě, jenž stojí v luxusní londýnské ulici Wimpole Street) a těsný styk s kultivovanou paničkou ho takřka polidští. Slečnu Barrettovou zde navštěvují členové její rodiny (sestra, osm bratrů a otec), dále předchozí Flushova panička a od jisté doby také elegantní pan Browning. Flush tohoto gentlemana ve žlutých rukavicích nemá rád a pokusí se jej pokousat. Neuspěje, je potrestán a svého činu lituje. Na usmířenou sežere staré suchary, které mu pan Browning před několika dny přinesl a on je tehdy odmítl, ačkoli teď už jsou tvrdé.

Pan Browning se posléze stane manželem slečny Browningové a Flush ho přijme jako člena rodiny. Než se novomanželé odstěhují z Londýna, zažije Flush ještě jedno dobrodružství. Poněvadž jej Elisabeth zapomene připnout na řemínek, při nastupování do kočáru ho ukradne vyděrač, specializovaný zloděj psů a papoušků. Drží jej ve svém špinavém domě v chudinské čtvrti a požaduje za něj výkupné. Slečna Browningová se o Flushe bojí tolik, že když mužští členové rodiny odmítají zaplatit nestoudnou částku, vypraví se pro něj osobně. Riskuje tím zdraví a možná i život, protože čtvrť obývají zločinci. Přesto však najde odvahu, neboť ví, že ohrožený je i Flush. Když se totiž jiná londýnská dáma pokusila o výkupné smlouvat, následujícího dne dostala hlavu a tlapky svého psa zabalené v papíře. Po různých peripetiích nakonec svého mazlíčka získá.

Brzy nato manželé Browningovi tajně prchají do Itálie (v textu není vysvětleno proč; snad proto, že by hrdinčina rodina svatbu neschvalovala). Žijí nejprve v Pise a pak ve Florencii. Flush tu má naprostou volnost: smí volně pobíhat po obou městech, dovádět s fenami a vracet se domů, kdykoli se mu zlíbí. Jeho zážitky však nejsou výlučně příjemné: jednou ho pan Browning musí ostříhat, aby se psík zbavil florentských blech.

Elisabeth se v Itálii uzdravuje, stává se životaschopnou a cestuje, např. do Vauclusy (kde žil Francesco Petrarca) či do Apenin. V domě Browningových se scházejí literáti a pořádají se tu spiritistické seance: věštění z koule a pak z pohybů stolu. Po čase se mladým manželům narodí dítě a Flush, ačkoli na něj zpočátku žárlí, se s ním spřátelí. Všem se tedy daří dobře.

Novela končí Flushovým zestárnutím a jeho poklidnou a nikterak srdcervoucí smrtí po básnířčině boku.


* Elisabeth Barrett-Browningová je skutečná historická osobnost, s níž se autorka Virginie Woolfová cítila spřízněná. Knížka je založená na Elisabethině korespondenci a často z ní cituje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 29.01.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Woolfová - Flush: příběh lásky a přátelství (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­