ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gulbranssen Trygve (*15.06.1894 - †10.10.1962)

­­­­

Věčně zpívají lesy

Tato mohutná rodová sága o lidských osudech se odehrává na dalekém severu. V autorových knihách se lidé mění, bojují a zrají utrpením. Gullbranssen nelíčil jen nespoutanou přírodu a dávné zvyky na hrdém norském venkově, ale hluboce se vžíval do lidských osudů a v jejich dramatech viděl cestu vykoupení pro člověka.
V temných a mohutných björndalských lesních luzích na severu žijí divocí, urostlí a nespoutaní lidé. Liší se tak bezděčně od lidí ze selského rovinatého kraje pod lesy. Lidé v kraji jsou lakotní, v horách zase pyšní. Střetávání těchto dvou světů je nevyhnutelné a nebezpečné.
V usedlosti Medvědí Důl hospodaří po smrti svého otce bratři Dag a Tore Björndalovi. Tore se ožení, ale nedlouho poté tragicky zahyne i se svou rodinou. Daga Torova smrt velice zasáhne. Nicméně po čase se ožení s Terezou Holderovou, a ačkoliv je Tereza z města, po počáteční nedůvěře si získává úctu lidí z hor i staré Any z Hamarrbö.
Hospodářství se utěšeně rozrůstá, což popouzí stále více závist lidí z města. Tereze a Dagovi se narodí dva synové, starší Tore a mladší Dag. Štěstí na Medvědím Dole ale kazí předzvěst staré Any, která předvídá, že Tore brzy zemře.
Na Medvědí Důl přichází starý kapitán Klinge a usadí se zde. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Zlá sudba se vyplňuje, sukničkář Tore je nešťastně zavražděn poručíkem Ludvíkem von Margas.
Stará Ana z Hamarrbö umírá a posléze ji následuje i Tereza. Právě Tereza a její sestra panna Dortheya, která až do své smrti na Medvědím Dole také žila, podstatně ovlivnily Dagův život.
Do kraje pod lesy přijíždí major Barre s dcerou Adelheid. Rozhodnout se navštívit kapitána Klinga, jenž na Medvědím Dole pracuje jako písař. A tady Adelheid poprvé spatří mladého Daga, který dosud vyrůstal pevně spjat s drsnou přírodou. Navenek pyšná a nepřístupná Adelheid se do Daga zamiluje. I ona mu není lhostejná, ale teprve starý Dag jejich životy spojí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 26.12.2004

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Trygve Gulbranssen - Věčně zpívají lesyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­