ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gulbranssen Trygve (*15.06.1894 - †10.10.1962)

   
­­­­

Není jiné cesty

Jedné podzimní noci panna Krusová (vede práce na statku, které převzala po Tereze) tajně porodí mrtvé dítě. Vychází najevo, že ji svedl věčně opilý major Barre, otec Adelheidy. Ten se poté zastřelí. Adelheid tuto skutečnost těžce nese. Ještě k tomu pociťuje, že se jí Dag stále více a více vzdaluje a navíc ztrácí důvěru jeho otce. A tak je Adelheid chudší než kdykoliv dříve v životě. Než se všichni vzpamatují z posledních událostí, starý Dag umírá na zápal plic. Zůstává spousta nevyřčeného. Teprve teta Leonora Ramerová otevře Adelheidě oči a ona prohlédne tu nekonečnu propast mezi ní a Dagem. Dochází tak konečně k jejich sblížení, ale lidská duše mívá svá tajemství, která nevydá ani svým nejbližším...
Celý život starý Dag usiloval vymanit se z područí peněz a mladý Dag měl nyní v úmyslu odpustit všechny dlužné částky, které měli dlužníci odvést na Medvědí Důl. Než však může svoji vůli uplatnit, tragicky zahyne, snažíce se zachránit tonoucího chlapce.
Starý Dag ukázal Adelheidě cestu, kterou musí jít. A Adelheid to pochopila, zrušila všechny dlužní úpisy. Konečně pochopila, že není jiné cesty, než cesta k vlastnímu srdci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 17.01.2005

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Trygve Gulbranssen - Není jiné cestyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­