ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chevalierová Tracy (*15.10.1962)

­­­­

Dáma a jednorožec

Zbohatlý šlechtic Jean Le Viste se stal významným mužem na dvoře francouzského krále Ludvíka XI. a jeho syna Karla VIII. V soukromí je to tyranský manžel a otec tří krásných dcer, marně toužící po dědicovi. Své bohatství vkládá proto do nádherného zařízení domu, k němuž patří i šest tapiserií zobrazujících vždy jinou krásku s bájným heraldickým zvířetem. Malíř předloh pro tato díla, velký svůdník a znalec žen, a bruselský tkadlec, jenž světově proslulé gobelíny v 15. století zhotovil, jsou dalšími z mnoha postav mistrně napsaného románu o několika podobách lásky a umělecké vášně. Předchozí autorčina knížka, Dívka s perlou, byla předlohou oscarového filmu s úspěchem promítaného i v našich kinech.

Dvorní malíř ženských miniatur Nicolas des Innocents dostal od bohatého šlechtice Jeana Le Viste zakázku, aby namaloval návrhy k tapiseriím do jeho síně. Původně na nich má být bitva, ale nakonec ho Nicolas přemluví, aby mohl namalovat příběh jednorožce.
Nicolas je muž, který si s ženami rád zahrává a nedělá mu starosti, pokud jeho chování má následky a některá žena otěhotní. Velice se mu zalíbí dcera Jeana Le Viste, Claude. Snaží se ji svést, ale přistihne je Claudina dvorní dáma Béatrice. Prozradí to Claudině matce a ta ji nechá odvést ke své matce. Nicolas mezitím jede do Bruselu s Léonem Le Vieux, obchodníkem, který pomáhal Jeanovi dojednávat zakázku s jednorožci. V Bruselu žijí tkalci, kteří mají utkat Nicolasovi návrhy. Nabízí se pohled na bruselskou rodinu tkalců, kde žijí Georges a jeho žena Christine. Mají dvě děti - Georgese Le Jeune a Aliénor, která je slepá. Během svého pobytu v této rodině se Nicolas dozví, že rodiče chtějí provdat Aliénor za barvíře vlny, který se jí hnusí už jen tím, jaký zápach z něj jde pokaždé, když je poblíž. Ale rodiče nemají víceméně na vybranou, protože se bojí, že jejich slepou dceru už nikdo jiný nebude chtít. Nicolas rozhořčeně odjede zpátky do Paříže. Setká se v Paříži krátce s Claude, ale nemají možnost být spolu o samotě. Béatrice z pověření Claudiny matky ji na každém kroku hlídá. Jenomže když se jí Nicolas pokusí poslat vzkaz a ona to zjistí, pošle Claude do kláštera a chce ji tam nechat až po dobu jejích zásnub. Nicolas se naopak musí vrátit do Bruselu, protože Jean Le Viste chce urychlit výrobu jeho tapiserií, které má jednou zdědit jeho dcera Claude a chce, aby visely už při Claudině zasnoubení. Nicolas se v Bruselu sblíží s Aliénor, čehož si nikdo nevšimne a po jeho odjezdu je Aliénor těhotná. V jejich domě často přebývá i Philippe, kreslíř, který je do Aliénor zamilovaný už dlouho a vezme vinu za dítě na sebe. Vezmou se tedy a Aliénor už nemusí být nešťastná z toho, co ji mělo potkat. Nicolas a Claude se znovu setkávají až při hostině na počest jejího zasnoubení s Geoffroyem de Balzac.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peťa, 02.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dáma a jednorožec
-Dívka s perlou
Čítanka-Dívka s perlou
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Tracy Chevalierová - Dáma a jednorožecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)