ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chevalierová Tracy (*15.10.1962)

­­­­

Dívka s perlou

Překlad: Ivana Breznenová
Nakladatelství: BRÁNA, spol. s.r.o.
Rok vydání: 2000

DĚJ:

Příběh se odehrává v holandském městě Delft kolem roku 1665. Grietin otec, který pracoval jako výrobce kachlí, oslepl při výbuchu pece a tak se šestnáctiletá dívka musí svojí prací přičinit, aby rodina neumřela hlady. Začne pracovat jako služebná v domě malíře Johanna Vermeera. Pere, žehlí, uklízí a pomáhá spolu s kuchařkou a matkou těhotné paní Vermeerové, Marii Thins, s pěti dětmi. Po čase malíř zjišťuje, že Griet má přirozený cit na barvy a začne jí ukazovat, jak se které barvy míchají a zatahovat ji do tajů malířství. Griet vydělané peníze nosí každou neděli domů. Bratr odejde do učení - stejně jako otec se učí na výrobce modrých kachliček. A mladší sestra zemře při nákaze morem. Všechny tyto rány se rodině podaří překonat. Navíc se začíná blýskat na lepší časy. O Griet začne projevovat zájem syn řezníka, Pietr, ale také, a to se Griet moc nelíbí, bohatý pan Ruijven. Ten pak navrhne Vermeerovi, aby ji namaloval. Tak vznikne jeden z nejznámějších obrazů tohoto malíře. Vermeerova manželka ale zjistí, že Griet namaloval, rozčílí se a potratí. Griet odejde. Pietr ji pak požádá o ruku a vezmou se.
Po deseti letech už má Griet dva syny. V této době umírá nejen její otec, ale také Vermeer. Ten si v poslední vůli přeje, aby dostala ty perlové náušnice, se kterými ji namaloval. Griet je prodá za 20 guldenů do zastavárny, protože takové náušnice se přece pro manželku řezníka nehodí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: veronique, 15.05.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dáma a jednorožec
-Dívka s perlou
Čítanka-Dívka s perlou
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Tracy Chevalierová - Dívka s perlouMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­