ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

Tobiáš Lolness

  • určeno starším dětem
  • dvoudílný dobrodružný román

Souborné vydání dobrodružství malého Tobiáše, který žije od narození ve větvích stromu.
Tobiáš Lolness, človíček měřící ne víc než půldruhého milimetru, náleží k lidu, který žije na velkém stromě. Tobiášův otec Sim je významný a vážený vědec, který se zabývá skrytým životem stromu. Jednoho dne objeví tajemství jeho energie a způsob jak ji využít ve strojích a přístrojích. Tajemství svého geniálního, avšak nebezpečného vynálezu odmítne prozradit a rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a ještě později odsouzena... Tobiáš musí připravit plán, jak osvobodit své přátele a zastavit devastaci stromu.
Tobiáš Lolness je úspěšná kniha, kterou poprvé vydalo ve Francii nakladatelství Gallimard a která získala mimořádný čtenářský ohlas i mnohá ocenění, například nejvýznamnější cenu v oblasti literatury pro děti - cenu Hanse Christiana Andersena.
Když si přečtete knihu Tobiáš Lolness, už se vždy budete dívat na stromy jinýma očima.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baobab v Praze roku 2009. Z francouzských originálů Tobie Lolness (1. La Vie suspendue, 2. Les Yeux d'Elisha) přeložila Drahoslava Janderová, ilustroval François Place. Počet stran: 612. ISBN: 978-80-87060-22-3.

ÚVOD:

Timothée de Fombelle nás ve dvou dílech tohoto dobrodružného románu (1. Život ve větvích a 2. Elíšiny oči) zavede do koruny rozložitého stromu, kde žije velká populace malých lidí.

OBSAH:

Tobiáš Lolness měří jen něco málo přes jeden milimetr, což na jeho věk není nic moc. Prožívá krásné dětství plné dobrodružství a jeho rodiče vlastní krásný a poměrně velký dům v nejkrásnější části Horních větví. Jeho otec Sim je slavným a uznávaným vynálezcem, který ve všech obyvatelích stromu vzbuzuje velikou úctu a respekt. Jednou se však rozhodne raději neprozradit svůj veliký, ale nebezpečný objev, protože ví, že obyvatelé stromu by jeho vynálezu zneužili a započali by tím obrovskou zkázu stromu.

Sim Lolness je proto souzen a i s rodinou nakonec vyhoštěn do Spodních větví, do nejnebezpečnější a nejobávanější čtvrti - do Oněsny. Tam si musí holýma rukama vydlabat a postavit nový domek.
Tobiáš se začne potulovat po okolí a snaží se sehnat nové kamarády. Dostane se tak až k Velké hranici, na jejíž druhé straně žijí Sloupaní, trávový lid. Tam, na tak nebezpečném místě, potká sympatickou dívku v jeho věku, Elíšu Leeovou. Začnou se hodně kamarádit a Elíša mu často vypráví, jaké to je žít tak blízko Velké hranice, jíž se všichni tak bojí. Tobiáš se jí nejednou ptá, jestli se nebojí Sloupaných, kteří podle pověstí kradou lidi a jedí své hosty. Elíša se o tom však nechce moc bavit a neurčitě říká, že nesmí věřit všemu, co se říká. Tobiáše to však jeho představ nezbaví.

Tobiáš je divoké krve a rozhodne se proto osvětlit všem obyvatelům stromu tajemnou říši Sloupaných...
Tam se seznámí s malým chlapcem, jemuž začne říkat Hlavička-Měsíc. S ním a ještě jedním starším pánem se vydá zpět na strom najít a zachránit své rodiče.

Po návratu zpět na strom se však musí tito přátelé rozejít. Tobiáš, jenž je zvyklý pohybovat se rychle a pro ostatní téměř neviditelně, se vydá hledat své rodiče, jimž pravděpodobně hrozí smrt. Cestou se doslechne, že strom ovládl zlý Jo Mitch, který jeho rodiče uvěznil. Museli pracovat v obrovském kráteru, tzv. Ekotunelu pokroku, kam později budou všichni obyvatelé stromu házet veškeré odpadky, tento tunel se však nikdy zcela nenaplní. Tobiáš, který je nejen rychlý a ohebný, ale také nadprůměrně vynalézavý, se dostane do kráteru, kde se zděšením potká i Hlavičku-Měsíce a jeho slepého kamaráda, jenž je i přes své postižení nucen tvrdě pracovat. Zjistí, že jeho rodičům a jejich spoluzajatcům bylo povoleno se po večerech scházet v malé místnosti. Tam Sim Lolness oficiálně drží přednášky. Vždy mu však naslouchá o jednoho muže méně, než by mělo. Jeden se totiž vždy schovává pod povolenými prkny podlahy, kde se v krátkých intervalech střídají v kopání chodby, která by jim pomohla v útěku. Když už to vypadá, že se vše povede a všichni vězni už jsou v dlouhém hadu na cestě za svobodou, vše se výrazně zkomplikuje ve chvíli, kdy se strop jejich tunelu propadne. Propadl se pod nohama samotného Jo Mitche, který byl málem tak tlustý, jako byl zlý a hloupý. Všichni vězni se pak s potupou vracejí do svých kobek a do nesnesitelné práce v kráteru.

Tobiáš jen o vlásek vyvázne zatčení, když zjistí, že je po něm vyhlášeno pátrání a je na něj vypsána odměna v podobě obrovské finanční částky. Tobiáš je tedy znovu na útěku podobně jako na samém začátku příběhu. Doběhne až do Vršků, kde v domě svého kamaráda z dětství najde ranec s jídlem. Vezme si ho a nechá tam vzkaz: Leo, díky za pomoc. Tobiáš. Jeho dávný přítel se však zachová jinak, než by si Tobiáš představoval a vyvolá poprask, že Tobiáš je zpátky na stromě a že byl u nich doma. Všichni obyvatelé šílí, protože strašně chtějí získat tu odměnu. Tobiáš je ale chytřejší než všichni ostatní obyvatelé stromu dohromady, takže jim uniká.

Při cestě krajinou se doslechne, že Elíša, s níž se tak hrozně chce setkat, je uvězněna v opuštěném ptačím hnízdě. To je to nejnebezpečnější vězení, které se na stromě nachází, protože kdyby ho někdo zapálil nebo kdyby někdo přestřihl stopku, na které visí, byla by Elíša okamžitě mrtvá.

Majitel vězení, Tobiášův bývalý kamarád Leo Blue, jí opakovaně slibuje, že když si ho vezme, samozřejmě ji propustí a nechá jí tolik volnosti, kolik bude chtít. Elíša ale neustále myslí na Tobiáše a doufá, že na ni nezapomněl, že ji přijde vysvobodit. A Tobiáš nezklamal její touhu a je na cestě k ní.

Vše má dobrý konec, Sim a Maja Lolnessovi jsou osvobozeni z Kráteru, Elíša je osvobozena z vězení a zjistí, že si Lea opravdu nemůže vzít, protože je to její nevlastní bratr. El Blue, Leův otec, a Iša Leeová si padnou do oka a - přestože El už má syna - mají spolu dceru, kterou spojením svých dvou jmen pojmenují Elíša. Tobiáš se s Leem usmíří a ožení se s Elíšou. A Jo Mitch spadne do svého Ekotunelu pokroku a je s ním konec.

ZÁVĚR:

Spisovatel chtěl svým dílem vystihnout především důležitost přátelství a lásky. Tobiáš nemyslí na to, jaké hrozné nebezpečí hrozí jemu, ale na to, jaké hrozné nebezpečí hrozí jeho blízkým. Když přemýšlí o tom, že nesmí být chycen, nedává si za důvod to, že chce být na svobodě, ale to, že ze zajetí by asi těžko vysvobodil své rodiče a Elíšu. Tobiáš je silně odhodlaný, že to všechno dokáže, a proto se mu to taky povede...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mája, 10.11.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Timothée de Fombelle - Tobiáš LolnessMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)