ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hardy Thomas (*02.06.1840 - †11.01.1928)

­­­­

Starosta casterbridgeský

Shakespearovsky laděný příběh muže, jenž díky své nezkrotné, impulzívní povaze prožije chvíle nejhlubšího ponížení i největších společenských úspěchů.
Hlavním hrdinou románu vynikajícího anglického realisty je zemědělský dělník, který v opilosti prodá neznámému námořníkovi svou ženu i děcko a který se pak celý život marně snaží poctivou prací a krajním sebezapřením napravit tento hrozný čin. Jeho vlastní život i život jeho dvou žen, jeho dcery i jeho jediného přítele je plný dramatických zápletek a osudových omylů, které udržují čtenáře v neustálém napětí a které jsou autorem vylíčeny s mistrovským postřehem pro psychologii postav.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Tok v Praze roku 1999 (2. vydání). Z anglického originálu The Mayor of Casterbridge přeložila Jarmila Emmerová. Počet stran: 272. ISBN: 80-86177-04-1.

ČAS A MÍSTO DĚJE:

Anglie, 1. polovina 19. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Michael Henchard
Susan Henchardová
Elizabeth-Jane
Newson
Donald Farfrae
Lucetta Templemanová

OBSAH:

Děj knihy popisuje životní příběh Michaela Henchorda, který se ve svých 21 letech se svou manželkou Susan a malou dcerkou Elizabeth-Jane vydal hledat práci. V opilosti svou manželku i s dítětem prodal za pět guineí námořníku Newsonovi.
Ráno, když vystřízlivěl, svého činu litoval, ale svou manželku již nenašel. Složil slib, že dalších 21 let se nenapije alkoholu.

Za dvacet let se vypracoval na starostu města Casterbridge a váženého obchodníka se senem a obilím. Po dvaceti letech se v tomto městě objevuje jeho žena s dcerou. Aby Henchard zachránil svou pověst i pověst své manželky, tak si ji vezme znovu za ženu, i když si v té době měl brát svou milenku Luccetu. Tu opouští a věnuje se své manželce. Ta však po nějaké době umírá a před smrtí napíše dopis, v němž sděluje svému muži, že Elisabeth-Jane není jeho dcera. Jejich společná dcera zemřela několik málo měsíců potom, co ji prodal. Elisabeth je dcerou námořníka Newsona. To však Henchard Elisabeth neřekl, pouze ji začal nenávidět.

Lucceta, jeho bývalá milenka, se přistěhovala do města, aby si znovu získala jeho přízeň. Avšak zamilovala se do mladého Farfraea, jenž byl správcem Henchardových statků. Za Luccetu jej začal Henchard nenávidět a vyhnal ho. On si však založil konkurenční firmu.

Zatímco jeho firma prosperuje, Henchardovi se podnikání nedaří a bankrotuje. Je nucen se všeho vzdát a prodat všechny své statky. Farfrae si vezme za ženu Luccetu a odkoupí všechny Henchardovy statky. Lucceta však záhy umírá a Farfrae je opět sám.
Henchard se odstěhoval i s Elisabeth do malého domku a je šťasten, že má u sebe aspoň svou dceru, i když nevlastní.

Po nějaké době se objevuje Elisabethin pravý otec, ale Henchard ho přesvědčí, že jeho dcera je mrtvá. Farfrae projeví zájem o Elisabeth-Jane a požádá ji o ruku. To však Henchard nesnese, a proto odchází z města.

Mezitím se vrací Newson a konečně se setkává s Elisabeth. Slaví se svatba, je skvělá, jenom jedna příhoda ji narušila. Henchard chce naposledy vidět svou dceru, a proto přichází a nese jí svatební dar. Elisabeth-Jane však k němu zahořkla a odmítla ho. Po svatbě toho lituje a vydává se jej hledat. Jenže už je pozdě. Henchard umřel sám v bídě, od všech opuštěn...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: avrilka, 17.04.2024

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Hardy - Starosta casterbridgeskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)