ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alten Steve (*21.08.1959)

­­­­

V hlubinách Loch Ness

Autor využívá pověsti o nestvůře z jezera Loch Ness jako inspiraci k dobrodružnému příběhu mořského biologa, který pátrá v jezeře po důkazech o existenci tajemného nebezpečného tvora, aby pomohl otci obviněnému z vraždy dokázat nevinu.
Americký mořský biolog skotského původu si na expedici v Sargasovém moři při dramatické nehodě vzpomene na hrozivý dětský zážitek, kdy se málem utopil v jezeře Loch Ness při útoku neznámého zvířete. Krátce nato se shodou okolností do Skotska musí vrátit, protože tam dosud žije jeho otec, jenž byl nyní obviněn z vraždy svého obchodního partnera a odvolává se na neštěstí, způsobené neznámým tvorem. Hrdina může otci pomoci jedině tak, že dokáže existenci lochnesské nestvůry. Poučen krachem různých expedic zaměřených na její polapení, postupuje vědec zcela odlišně - hledá v historii a postupně se mu daří shromáždit důkazy o tajuplných úkazech již od středověku. Sám pak pátrá v hlubinách jezera a objeví v dosud neznámé jeskyni, spojující jezero se severním mořem, kromě důkazů o jejím dávném využívání templářským řádem i pozůstatky obětí lochnesské nestvůry a tím se mu konečně před světem podaří prokázat otcovu nevinu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2008 (1. vydání). Z anglického originálu The Loch přeložil Jiří Špalek. Počet stran: 383. ISBN: 978-80-7381-379-6.

ÚVOD:

V hlubinách Loch Ness jsem si koupila v jednom knihkupectví v oddělení zlevněných knih. Byl to poslední výtisk a zaujalo mne i téma knihy, a tak jsem si ji zakoupila a rozhodně jsem neprohloupila. Knihu jsem zhltla takřka jedním dechem, bylo v ní vše, co jsem očekávala - napětí, záhada, krev (hodně krve), akce a obří zmutovaná příšera. Děj nikde nevázl, takže se čtenář neměl šanci nudit. Jediné, co bych knize vytkla, byl fakt, že vůbec měla konec.

OBSAH:

Jezero Loch Ness v sobě skrývá tajemství už od dob sv. Columby, ale skutečně žije v jeho vodách nějaký bájný tvor? Po stovkách let, tisícovkách případů spatření nestvůry a po desítkách vědeckých expedic sice existuje mnoho teorií, ale žádná konečná odpověď. Kniha V hlubinách Loch Ness je sice beletristickým románem, ale vědecké poznatky v příběhu jsou skutečné.

Mořský biolog Zachary Wallace se vydává pátrat po obří krakatici do Sargasového moře. Jeho miniponorka měla však v hloubce přes tisíc metrů nehodu, jíž přežil jen díky štěstí. Jedním z následků nehody bylo vytažení dávných vzpomínek na nehodu z dětství z hlubin mysli. Zacharyho v sedmi letech napadla lochnesská příšera, ale jeho mozek tuto událost vytěsnil. Nyní se mu začaly vracet noční děsy a strach z vody, takže musel přestat pracovat jako mořský biolog.

Zachary dostal zprávu z rodného Skotska, kde byl jeho otec Angus obžalován z vraždy svého obchodního partnera. Angus se hájil tím, že on není vrah, protože oběť pozřela lochnesská nestvůra. Pozval si proto svého syna, s nímž se kvůli rodinným rozporům již sedmnáct let neviděl, aby lochnesskou příšeru našel a jeho tím osvobodil. Nejdříve mu nikdo nevěřil a jeho případ byl pouze senzací pro novináře, když se ale začnou podezřelá úmrtí množit, jeho teorie nabývá na věrohodnosti.

Lochnesskou nestvůru chce chytit i Zacharův dávný spolupracovník David, který se však na rozdíl od Zacharyho oprostí od vědeckého zkoumání a jde na věc ve stylu lovců nestvůr, tedy pomocí echolokátorů, které se však ukáží díky veliké členitosti dna jezera jako neúčinné. Navíc chce David získat i Zacharyho lásku Brandy, čímž jen vyprovokuje svého profesionálního soka k tomu, aby ho porazil jak na poli vědy, tak na poli lásky.

Zachary zjistí, že co do činění s lochnesskou nestvůrou má spolek černých templářů, který má za úkol ochraňovat srdce Roberta Bruce - symbol skotské svobody, jehož členem je i jeho otec. Členové tohoto spolku pomocí nestvůry a jejích potomků po celé generace srdce ochraňovali ve skále pod hradem Aldourie, dokud nezačal poslední přeživší tvor mutovat kvůli ropě unikající do jezera a nestal se nebezpečný. Dříve bylo těchto tvorů v jezeře více, ale kvůli stavbě silnice se strop jeskyně propadl a uvěznil jeden exemplář blumpa (tvor označovaný jako lochnesska) v Loch Ness.

Než však toto mořský biolog zjistí, David se rozhodne nestvůru nalákat do obří oplocené laguny, kde by ji uvěznil. Při akci však nestvůra unikne, převrátí Davidovu loď a jeho stáhne do hlubin. Zachary stihne zachránit pouze Brandy, jež se k němu bezprostředně nato nastěhuje. Poté se rozhodne vydat se podzemní řekou do jeskyně, která je doupětem mutanta, aby ho zneškodnil a odvrátil tak nebezpečí, že zabije další lidi. Při závěrečném souboji v jeskyni, do něhož se připletou i černí rytíři, nalezne mrtvolu obchodního partnera svého otce, což je jasný důkaz jeho neviny. Nestvůra je zabita a Agnus spravedlivě očištěn. Na závěr je Zachary přijat mezi černé rytíře, aby i on pokračoval v tradici svého rodu.

CITÁT Z KNIHY:

"Stíny kráčejí.
To, co je... není.
To, co není... může být."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 19.10.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-V hlubinách Loch Ness
­­­­

Diskuse k výpisku
Steve Alten - V hlubinách Loch NessMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)