ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alten Steve (*21.08.1959)

­­­­

V hlubinách Loch Ness

Autor využívá pověsti o nestvůře z jezera Loch Ness jako inspiraci k dobrodružnému příběhu mořského biologa, který pátrá v jezeře po důkazech o existenci tajemného nebezpečného tvora, aby pomohl otci obviněnému z vraždy dokázat nevinu.
Americký mořský biolog skotského původu si na expedici v Sargasovém moři při dramatické nehodě vzpomene na hrozivý dětský zážitek, kdy se málem utopil v jezeře Loch Ness při útoku neznámého zvířete. Krátce nato se shodou okolností do Skotska musí vrátit, protože tam dosud žije jeho otec, jenž byl nyní obviněn z vraždy svého obchodního partnera a odvolává se na neštěstí, způsobené neznámým tvorem. Hrdina může otci pomoci jedině tak, že dokáže existenci lochnesské nestvůry. Poučen krachem různých expedic zaměřených na její polapení, postupuje vědec zcela odlišně - hledá v historii a postupně se mu daří shromáždit důkazy o tajuplných úkazech již od středověku. Sám pak pátrá v hlubinách jezera a objeví v dosud neznámé jeskyni, spojující jezero se severním mořem, kromě důkazů o jejím dávném využívání templářským řádem i pozůstatky obětí lochnesské nestvůry a tím se mu konečně před světem podaří prokázat otcovu nevinu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2008 (1. vydání). Z anglického originálu The Loch přeložil Jiří Špalek. Počet stran: 383. ISBN: 978-80-7381-379-6.

ÚVOD:

V hlubinách Loch Ness jsem si koupila v jednom knihkupectví v oddělení zlevněných knih. Byl to poslední výtisk a zaujalo mne i téma knihy, a tak jsem si ji zakoupila a rozhodně jsem neprohloupila. Knihu jsem zhltla takřka jedním dechem, bylo v ní vše, co jsem očekávala - napětí, záhada, krev (hodně krve), akce a obří zmutovaná příšera. Děj nikde nevázl, takže se čtenář neměl šanci nudit. Jediné, co bych knize vytkla, byl fakt, že vůbec měla konec.

OBSAH:

Jezero Loch Ness v sobě skrývá tajemství už od dob sv. Columby, ale skutečně žije v jeho vodách nějaký bájný tvor? Po stovkách let, tisícovkách případů spatření nestvůry a po desítkách vědeckých expedic sice existuje mnoho teorií, ale žádná konečná odpověď. Kniha V hlubinách Loch Ness je sice beletristickým románem, ale vědecké poznatky v příběhu jsou skutečné.

Mořský biolog Zachary Wallace se vydává pátrat po obří krakatici do Sargasového moře. Jeho miniponorka měla však v hloubce přes tisíc metrů nehodu, jíž přežil jen díky štěstí. Jedním z následků nehody bylo vytažení dávných vzpomínek na nehodu z dětství z hlubin mysli. Zacharyho v sedmi letech napadla lochnesská příšera, ale jeho mozek tuto událost vytěsnil. Nyní se mu začaly vracet noční děsy a strach z vody, takže musel přestat pracovat jako mořský biolog.

Zachary dostal zprávu z rodného Skotska, kde byl jeho otec Angus obžalován z vraždy svého obchodního partnera. Angus se hájil tím, že on není vrah, protože oběť pozřela lochnesská nestvůra. Pozval si proto svého syna, s nímž se kvůli rodinným rozporům již sedmnáct let neviděl, aby lochnesskou příšeru našel a jeho tím osvobodil. Nejdříve mu nikdo nevěřil a jeho případ byl pouze senzací pro novináře, když se ale začnou podezřelá úmrtí množit, jeho teorie nabývá na věrohodnosti.

Lochnesskou nestvůru chce chytit i Zacharův dávný spolupracovník David, který se však na rozdíl od Zacharyho oprostí od vědeckého zkoumání a jde na věc ve stylu lovců nestvůr, tedy pomocí echolokátorů, které se však ukáží díky veliké členitosti dna jezera jako neúčinné. Navíc chce David získat i Zacharyho lásku Brandy, čímž jen vyprovokuje svého profesionálního soka k tomu, aby ho porazil jak na poli vědy, tak na poli lásky.

Zachary zjistí, že co do činění s lochnesskou nestvůrou má spolek černých templářů, který má za úkol ochraňovat srdce Roberta Bruce - symbol skotské svobody, jehož členem je i jeho otec. Členové tohoto spolku pomocí nestvůry a jejích potomků po celé generace srdce ochraňovali ve skále pod hradem Aldourie, dokud nezačal poslední přeživší tvor mutovat kvůli ropě unikající do jezera a nestal se nebezpečný. Dříve bylo těchto tvorů v jezeře více, ale kvůli stavbě silnice se strop jeskyně propadl a uvěznil jeden exemplář blumpa (tvor označovaný jako lochnesska) v Loch Ness.

Než však toto mořský biolog zjistí, David se rozhodne nestvůru nalákat do obří oplocené laguny, kde by ji uvěznil. Při akci však nestvůra unikne, převrátí Davidovu loď a jeho stáhne do hlubin. Zachary stihne zachránit pouze Brandy, jež se k němu bezprostředně nato nastěhuje. Poté se rozhodne vydat se podzemní řekou do jeskyně, která je doupětem mutanta, aby ho zneškodnil a odvrátil tak nebezpečí, že zabije další lidi. Při závěrečném souboji v jeskyni, do něhož se připletou i černí rytíři, nalezne mrtvolu obchodního partnera svého otce, což je jasný důkaz jeho neviny. Nestvůra je zabita a Agnus spravedlivě očištěn. Na závěr je Zachary přijat mezi černé rytíře, aby i on pokračoval v tradici svého rodu.

CITÁT Z KNIHY:

"Stíny kráčejí.
To, co je... není.
To, co není... může být."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 19.10.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-V hlubinách Loch Ness
­­­­

Diskuse k výpisku
Steve Alten - V hlubinách Loch NessMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­