ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alten Steve (*21.08.1959)

­­­­

V hlubinách Loch Ness

  • ukázka
  • z anglického originálu The Loch přeložil Jiří Špalek
  • vydalo nakladatelství BB/art v Praze roku 2008

Kapitola 33.

Hrad Inverness

Nebyl tam nikdo z médií, jen dva ohromení dozorci a Francesca Kasa, otcova soukromá ošetřovatelka; skláněla se nad Angusem, ležícím zhrouceně na podlaze cely.
"Angusi, poslouchej mě! Dostal jsi srdeční záchvat! Vydrž, zavolala jsem do nemocnice, sanitka už je na cestě!"
Otočila se k oběma dozorcům; Angus sténal. "Po tom točitém schodišti se sem s nosítky nedostanou, musíme ho odnést nahoru. Tak dělejte, hněte sebou!"
Oba dozorci spěchali do cely.

* * *

Sirény ječely, sanitka se s řevem drala vzhůru po příjezdové silničce za hradem, potom zacouvala k policejní stanici právě ve chvíli, kdy se objevili dozorci, nesoucí Anguse.
Zezadu vyskočila ze sanitky zdravotnice rychlé záchranné služby, dlouhé vlasy, černé jako havran, měla zastrčené pod čapkou. Za pomoci jednoho z dozorců vytáhla nosítka. "Položte ho tam, rychle!"
Dozorci uposlechli; v té chvíli přispěchal jejich velitel, kapitán Douglas Galliac. "Co to tu je za pozdvižení?"
Francesca upravila Angusovu polohu na nosítkách, zdravotnice se mezitím nad ním skláněla se stetoskopem a poslouchala jeho srdce. "Infarkt myokardu... je to masivní srdeční infarkt."
"Pravděpodobně krevní sraženina v jedné nebo více koronárních tepnách," křičela zdravotnice. "Dávám mu Retavase."
Zavěsila na stojan nosítek váček s infuzí, jehlu předala ošetřovatelce. Ta mu ji vbodla do paže.
Angus zasténal.
Kapitán Galliac zbledl. "Přežije to? Kam ho vezete?"
"Kam asi myslíte?" zaječela v odpověď ošetřovatelka.
"Nojo, já ho ale nemůžu jen tak nechat odvézt, je usvědčený z vraždy!"
"A mohl by umřít, když ho tu budete držet. Potom vy budete muset médiím vysvětlovat, jak šerifův úřad popravil vězně, který ještě ani nevyslechl rozsudek!"
"Tak kde to vázne, lidi?" zahulákala ze svého místa řidička sanitky. "Máme tam chirurgický tým, provede akutní angiogram a čeká s katétrem."
"Krucinál... Mastramino, Edwardsi, naložte ho a jeďte za nima do nemocnice. Já musím najít šerifa. A žádný média!"
Zdravotnice a ošetřovatelka nastoupily dozadu do sanitky, oba dozorci zvedli nosítka s Angusem a strčili je dovnitř. Dvířka se zabouchla a sanitka rychle odjela.
Hnala se z kopce serpentinami Castle Street. Ječící siréna upozornila druhou sanitku, stejnou jako ta první; už deset minut čekala dole pod kopcem.
První sanitka, řízená Theresou Cialinovou, zabočila doprava na hlavní silnici a přinutila ostatní vozidla uhnout na stranu, druhá sanitka, řízená jejím bratrancem, Jamesem Foxem, vyčkala, až se ve zpětném zrcátku ukáže šerifovo vozidlo. Potom zabočila doleva a zařadila se do provozu.
Brandy tu scénu pozorovala zezadu z první sanitky; svlékla si uniformu zdravotnice. "To byla sranda! Uprchlice - tak to jsem ještě nikdy nebyla."
"Ty jsi komplic, děvče, komplic; uprchlík jsem já." Angus zkřivil bolestí obličej, když si vytahoval infuzní jehlu z paže. "Thereso, jak daleko to ještě je?"
"Dvě minuty, tak vydrž." Vypnula sirénu a sjela z hlavní silnice do průmyslové zóny. Přes zpomalovací prahy ubrala plyn a pokračovala dál po úzké silničce k řadě garáží.
Sáhla do kapsy kabátku, vytáhla dálkový ovladač garážových vrat a zapnula jej.
Vrata předposlední garáže se vysunula nahoru a ukázala se stříbrná 2004 Audi TT Roadster.
Angus, nyní oblečený do černé teplákové soupravy Nike a se slunečními brýlemi na očích, vylezl ze sanitky. "Dobrá práce, týme. Brandy, ty zůstaneš se mnou; Theresa a Francesca vědí, co dělat."
Ošetřovatelka políbila Anguse vášnivě na rty. "Nedělej si s námi starosti, zvládneme to."
Angus ji laškovně poplácal po zadečku. "Vy určitě, ale eště jedna taková pusa, a vopravdu skončím v nemocnici!"

Loch Ness

Trueovi MacDonaldovi oči málem vylezly z důlků, když tři sta pět metrů pupeční šňůry rychle mizelo pod hladinou. "Zachary, slyšíš mě? Ozvi se!"
Když se odmotal volný zbytek šňůry, hliníkový sud náhle vyrazil po hladině a rychlostí patnácti uzlů se hnal směrem k východnímu břehu.
"Doprdele!" True spěchal do kormidelní budky, nastartoval motory a hnal se s jachtou za sudem.
Sud narazil s dutým bong do břehu, třikrát se otočil kolem své osy, načež ho jakási síla trhnutím stáhla pod vodu.
"Prokrista!" True vypnul motory a čekal, jestli se sud zase neobjeví. Když se neukazoval, znovu nastartoval motory a zamířil rovnou na jih k přístavišti Aldourie Pier. "Já ho varoval, furt dokola, ale poslechnul mě? Samozřejmě že ne!"
Zařadil zpětný chod, nechal loď volně doplout k molu a tam hodil lano otci. "Přivaž ji, jo, táto?"
Alban uposlechl. "Co se stalo?"
"Však ty víš, co se stalo. Ta nestvůra ho dostala."
"Tak to je mrtvej."
"Ne, není mrtvej!" True se hrabal v dřevěné bedně, vytáhl baterku a dvě zbývající nálože. Přelezl zábradlí na pravoboku, seskočil na molo a uháněl na břeh, jeho otec za ním.
"Co chceš teď dělat, synku?"
"Zachránit Zacka."
"To nedokážeš! Na to doupě se vztahuje zákaz, to přece víš!"
"Kašlu na nějakou krví stvrzenou přísahu," odtušil True a spěchal přes trávník ke hradu. "Zachary je můj nejlepší přítel."
"Synu, poslouchej... jestli ho ten tvor dostal, víš, že už je pozdě."
"Má potápěčskej oblek. Ještě může bejt naživu."
"Těžko." Alban ho předběhl a na silničce ke hradu, zarostlé plevelem, mu zahradil cestu. "Finleyi, počkej!"
True se zastavil.
"Nebránil sem ti, když jsi pro něj šel v Invermoristonu. Tohle ale je něco jinýho. Nemůžu tu stát a nechat tě, abys tu přísahu porušil."
"S tou je konec, táto. S tím zvířetem se musí skoncovat, a Zack to sám nedokáže. Ty mi teď buď pomůžeš, nebo mi uhni z cesty, ale zadržovat mě nebudeš. Dneska ne!"
Odstrčil otce stranou a vydal se dál podél barokního sídla. Betonové zdi s rezavými skvrnami povlaku hub pokrývala stěna popínavých rostlin a skrývala otevřený ochoz v prvním poschodí.
True odsunul listí stranou a prolezl dovnitř.

* * *

Lze pochybovat o tom, zda náhlé a výrazné odchylky ve struktuře se trvale šíří i v přírodním stavu. Občas lze u značně odlišných jedinců pozorovat obludné anomálie, přitom však stále ještě podobné normálním strukturám. Pokud jsou takovéto formy přírody schopné množení (k čemuž někdy nedochází, neboť se vyskytují zřídka a ojediněle), jejich uchování bude záviset na neobvykle příznivých okolnostech. Také se během prvních a následujících generací budou křížit s obvyklými formami, a tak jejich abnormální charakter téměř nevyhnutelně vymizí.
- Charles Darwin, O původu druhů, 1859

 

Kdybychom věřili tomu, že lochnesská nestvůra neexistuje, zcela jistě bychom to řekli nahlas a jasně. Namísto toho ucelenost důkazů, očití svědkové a sonary - to všechno dohromady mě vedlo k tomu, že jsem po třiceti dnech strávených na jezeře prohlásil, že tu zaručeně existuje něco, co je třeba vyřešit.
- Kirk Wolfinger, producent expedice NOVA 1998, Loch Ness

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 25.05.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-V hlubinách Loch Ness
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k úryvku
Steve Alten - V hlubinách Loch NessMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­