ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brussolo Serge (*31.05.1951)

­­­­

Vertikální peklo


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Serge Brussolo, z francouzského originálu Enfer Vertical, vydaného nakladatelstvím Vauvenargus, Paříž v roce 2004, přeložila Dana Mealanová, vydalo nakladatelství Baronet, v Praze roku 2004, vydání první, 156 stran.

HLAVNÍ POSTAVA:

David Sarella - mladý, do sebe uzavřený muž, všichni si o něm myslí, že je cvok, ale on je (možná) velice inteligentní.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v blíže neurčené budoucnosti na neznámém místě.

ZAŘAZENÍ A STYL:

Prozaický sci-fi román, chronologická kompozice, psáno er-formou.

DĚJ:

David se jako malý dostává do sirotčince, protože otec od něj odešel a matka se zbláznila a pokusila se Davida zabít. V sedmnácti se dostává k práci na pile, kde ho znásilní jeho mistr, a tak ho David zabije. David je odsouzen na doživotí do vězení.
Po několika letech David přistoupí na účast ve zvláštním výzkumném programu nebo spíše "bojové hře", v níž se zkouší odolnost, schopnost přežít a adaptovat se. Kdo úspěšně absolvuje test, bude mu snížen nebo prominut trest.
David a další vězni odsouzení na doživotí jsou odvezeni k budově, v jejímž podzemí stojí podivná věž o mnoha patrech obklopená bahnem - Vertikální peklo. Po vstupu do přízemí této věže jsou seznámeni s jedinou věcí v celé místnosti - automatem, sloužícím k výdeji jídla přes otisk prstu, a navíc zařízeným jako WC a kremační místnost.
Po pár hodinách se místnost začne propadat a naplňovat bahnem, které velmi brzy tuhne (David později pochybuje o propadání a domnívá se, že někdo nalíval bahno oknem a věž se ani nepohnula). Ze stropu se sesunou velmi chatrné schůdky, po kterých se vězni (ne však všichni) dostanou do vyššího patra. To se po určitých intervalech opakuje a vězni se dostává blíže k předpokládanému východu.
Všechna patra vypadají stejně. Jen automat změní svou povahu. Nejdříve za výdej jídla požaduje spálení prstu, poté začne uhýbat, když chce někdo na záchod, což vede k tomu, že se ve výkalech začnou množit bakterie, které se dostávají do spálenin a způsobují gangrénu.
David se celou dobu drží stranou a začíná chápat, že automat po nich chce, aby se chovali jako zvířata se zvířecími zákony. Automat si ho vyvolí jakožto "šamana kmene" a oznámí mu, koho dalšího automat zabije. David přestoupí před ostatní a navrhne, aby všichni spáchali sebevraždu, protože žádný východ odsud ve skutečnosti neexistuje. Všichni ale nakonec (i s Davidem) unikají do dalšího patra. Automat začne vyžadovat za jedno jídlo (kousek pečiva a kelímek vody) článek prstu. V tomto patře se vyhladovělý David vzdá jednoho článku. V pečivu nalezne zprávu od automatu, aby si vlezl do kremační místnosti, která má vzadu výklenek, bude hibernován a přežije. Věž totiž opravdu nemá východ. Čemu ale věřit? Automat mohl usoudit, že David vyhrál a dát mu svobodu, ale David se také mohl stát "nepohodlným hráčem", který hru kazí a má být odstraněn. Nakonec si do automatu vleze a je uspán.

EPILOG:

David je nalezen na odpočívadle dálnice. Nikde však o něm nemají záznamy. Jediný David Sarella, který žil v poslední době, byl zabit vlastní matkou před čtrnácti lety.

VLASTNÍ NÁZOR:

Pro fanoušky sci-fi literatury se tato kniha možná bude zdát trochu nedokonalá, ale já si myslím, že pokud člověk dokáže trochu přemýšlet (ne ale zase moc), tak se mu bude Vertikální peklo docela líbit. Já ji beru jako odpočinkovou knihu, která se dá bez problému přečíst za pár hodin.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 03.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Vertikální peklo
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Serge Brussolo - Vertikální pekloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)