ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gellersenová Ruth (*1975)

­­­­

Ferda zmizel! (Příběhy ze sedla)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Velké tajemství; následuje: Poklad v kůlně)
  • kniha je určena mladším dětem

Další příběhy tří kamarádek: Lenky, Verči a Emy a jejich poníků. Tentokrát se všichni vydávají na sobotní výlet do pralesa.
V chráněné rezervaci se všechny tři chystají kreslit obrázky do herbáře, jenž mají za úkol vytvořit do školy. V rezervaci je opravdu krásně, všechno jde skvěle až do chvíle, kdy se Lenčin poník Ferda poleká malého letadla a uteče do lesa.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Junior v Říčanech u Prahy roku 2010. Z německého originálu Nick ist weg! (Die Ponygirls) přeložila Alena Bezděková. Ilustrovala Melanie Brockampová. Počet stran: 67. ISBN: 978-80-7267-405-3

OBSAH:

Ema vstala ráno o dost dříve než jindy a začala se připravovat na cestu, kterou chtěly s holkami podniknout. Naplánovaly si, že pojedou do rezervace - pralesa. Lenka a Verča už stály před domem. Ema musela připravit jídlo pro všechny na celý den. Holky si proto mezitím kartáčovaly poníky. Ema přišla zadní bránou. Hned se začala starat o Pepého. Poté společně vyrazily na cestu.

Verča s sebou vzala i herbář, který měly mít do školy. Hned, co uviděla vzácný květ, slezla ze Sindy a začala jej kreslit. Ema se divila, co dělá, ale Lenka jí to hned vysvětlila - nesmějí se tam trhat rostliny.
O několik metrů dál jim do cesty vběhl zajíc. Ferda se polekal, ale Lenka ho rychle uklidnila.

Na mýtině uprostřed pralesa se zastavily, aby si odpočinuly. Jenže najednou nad nimi velmi nízko proletělo letadlo, Ferda se splašil a utekl. Lenka spadla na zem a ztratila na chvíli vědomí. Holky slezly z poníků a běžely k ní, když už se probouzela.
"Kde je můj Ferda?" ptala se pořád Lenka.
Řekly jí, aby počkala u poníků a začaly ho hledat samy.
Vrátily se zpět k Lence. Ta vstala a ukázala na cestu. Na ní byly patrné stopy Ferdy. Ema s Verčou vzaly poníky a šly za Lenkou. Jenže se začalo stmívat, a tak holky Lenku přesvědčily, že ho půjdou hledat zítra.

Druhý den opravdu vyrazily hledat Ferdu. Lenka v rezervaci sestoupila ze Sindy a začala pátrat. Došly ke stromům, které jim zastupovaly cestu. Ema řekla, že si myslí, že za těmi stromy něco je. Ale byly to jen srnky. Lenka poté vykřikla, že našla krev - ale ta byla zajícova, který byl mrtev. Došly k jinému křoví, kde daly přednost Lence, aby se podívala, co tam je. A hurá, našly Ferdu! Byl svázaný otěží. Ema přeřezala otěže a Ferda byl volný.
Najednou zaslechly tiché zaržání, poníci Pepé a Sindy se uvolnili z pařezu, na kterém byli uvázaní.
Nakonec vše dobře dopadlo a z herbáře dostaly jedničku.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je velmi napínavá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nikyška, 19.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ferda zmizel! (Příběhy ze sedla)
-Velké tajemství (Příběhy ze sedla)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Ruth Gellersenová - Ferda zmizel! (Příběhy ze sedla)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)