ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lemaitre Pierre (*19.04.1951)

Ceska posta    
­­­­

Alex (Komisař Verhoeven)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Irene; následuje: Camille)
  • další možný název této trilogie: Detektiv Verhoeven

Druhý díl detektivní trilogie Komisař Verhoeven v podání francouzského literárního mistra, jenž se skvěle orientuje i v žánru kriminálních thrillerů.
Při únosu rozhoduje prvních několik hodin - už tak mizivá šance na přežití pak s postupujícím časem klesá prakticky k nule. Alex Prévostová, krásná, schopná a houževnatá pětatřicetiletá ošetřovatelka, miluje paruky. Jednoho dne ji unese přímo z ulice neznámý muž a uvězní ji v opuštěném skladišti, kde zinscenuje podivný způsob mučení, které pro ni chystá. Velitel Camille Verhoeven a jeho pařížští detektivové se při pátrání po Alex nemají čeho chytit: chybí podezřelí i stopy. Naděje na její záchranu se kvapem ztenčují, Verhoeven se o jejím záhadném osudu může až do hořkého konce jenom dohadovat. Závěrečná tragédie je zcela nečekaná.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Kniha Zlín (9. 11. 2014). Z francouzského originálu Alex přeložila Helena Beguivinová. Počet stran: 315. ISBN: 978-80-7473-230-0.

KRÁTCE O AUTOROVI:

  • současný francouzský spisovatel
  • získal několik ocenění
  • další díla: Irene, Camille, Krvavé svatební šaty, Na shledanou tam nahoře

HLAVNÍ POSTAVY:

Alex Prévostová - duševně jaksi nestálá, ovšem velmi chytrá a krásná; vícenásobná vražedkyně a následná sebevražedkyně
Camille Verhoeven - policista (major); přemýšlivý, ale také výbušný, mnohdy okolní lidi štve; vyrovnává se s vraždou své matky-umělkyně a těhotné manželky Irene, s jejíž příběhem se ten Alexin proplétá (podobá se mu)
Thomas Vasseur - Alexin nevlastní a o sedm let starší bratr; velmi mazaný, důvtipný a chováním nechutný; pohlavně zneužíval Alex (věděla o tom i matka, ale nikdo nic neudělal)
Trarieux - velmi silný (houževnatý) a trochu slaboduchý otec jedné z Alexiných obětí; mučitel a únosce Alex

STRUČNÝ DĚJ:

Jsme v Paříži. Děj začíná nabírat spád s únosem Alex - krásné ženy, která miluje paruky. Unese ji jistý Trarieux, zavře do skladiště a mučí tím, že ji nechá svléknout se a vězní ji v maličké stlučené kleci zavěšené dva metry nad zemí. Vykonává potřeby pod sebe, je zmítaná křečemi, později ji děsí potkani, které na ni Trarieux poslal.

Postupně se policii podaří zjistit, kde je, díky ohlášení uličníků, ale jako zázrakem se osvobodí sama, je na útěku a zabije po cestě ještě další tři lidi. Všichni mají přímou nebo nepřímou spojitost s jejím bratrem, to se ale dozvídáme až v rozuzlování na konci knihy.

Nakonec se zabije sama - v hotelovém pokoji ovšem všechno narafičí tak, aby to vypadalo, že ji zabil její bratr Thomas; setře otisky prstů, má jeho otisky a DNA (vlasy), několikrát se udeří do hlavy, aby to vypadalo jako násilí... Takže policie sice nemůže Thomase usvědčit z ničeho z dávné minulosti (pohlavní zneužívání, prodávání Alex svým kamarádům...), ale usvědčí jej z vraždy, kterou vlastně (jak všichni stejně ví) nespáchal.

JAZYK A STYL:

Dílo je členěno do tří částí:
V první je Alex představená jen jako krásná žena, která byla brutálně unesena a je mučena.
Ve druhé části je Alex osvobozená a vyjímá se jako vražedkyně.
Ve třetí je už po smrti a všechno je na policistech.

Kromě těchto částí je kniha rozdělena do 62 krátkých kapitol, jež proplétají aktuální situace různých osob - Camilla, Alex; později výslechů...

Použitý jazyk je běžný, sem tam se objeví nějaké to hanlivé slovíčko v přímé řeči. Autor svoje postavy celkem poctivě popisuje, stejně tak místa a situace. Snaží se vystihnout dojem pomocí občasných dlouhých souvětí.

SHRNUTÍ, ZÁVĚR, VLASTNÍ DOJEM:

Propletený kriminální případ plný napětí. Některé souvislosti by byly o něco jasnější po přečtení prvního dílu, ale i tak se dal děj v pohodě pochopit.
Ke konci jsem čekala důkladnější rozsudek.
Krátké kapitoly s řekněme pravidelným střídáním osudů různých hrdinů je čtivý a člověka neunaví.

ZAJÍMAVOST:

U nás zatím nevyšel první díl (Irene), i když je na něj údajně ve třetím díle významně odkazováno.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Podivínská, 09.11.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Lemaitre - Alex (Komisař Verhoeven)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­