ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vyhlídka Petr (*13.09.1967)

­­­­

Hvězdodrap

Město pod jednou střechou, lidé a roboti, a jak to vypadá, "něco nekalého ťuká".

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

E-kniha vydaná roku 2016 (první vydání 2008). Počet stran: 125. ISBN: 978-14-763-4141-5.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Petr Vyhlídka se narodil 13. září 1967 v Jižních Čechách. Vystudoval Vojenskou střední odbornou školu leteckou v Prešově a nějaký čas se dokonce živil jako profesionální voják. Je sběratel bubáků i strašidel a člověk se závislostí na videohrách, klasických detektivkách a staré brakové literatuře. Když mu v dětství došlo čtivo, rozhodl se napsat si jej sám - tento koníček mu vydržel dodnes... Píše sci-fi i fantasy povídky.

HLAVNÍ POSTAVY:

Melánie - průměrná dívka; sekretářka komplexu Hvězdodrap
IV C 1215 - robot; přítel Melánie

DĚJ:

Melánie je obyčejná úhledná sekretářka v komplexu Hvězdodrap, velkém skyscraperu plném lidí se sofistikovaným vnitřním systémem kybernetů, řídících jednotek a vůbec AI.
Ovšem Hlavní kybernet není úplně v pořádku a něco se chystá... Začnou být masivně narušovány kybernety a začíná destrukce.

Melánie ve svém bytě najde robota se zvláštním chováním. Rozhodne se, že mu pomůže utéci, jsou však chyceni. Melánie je chvilku držena mimo byt, ale pak je náležitě odškodněna a vydává se na cesty.

Narazí na divokou oblast bez většiny funkčních systémů, kde je Melánie znásilněna a následně zachráněná IV C 1215. Ten jí tímto prokázal protislužbu a poté se stal jejím osobním opatrovníkem.

Když se Melánie vrací do bytu, najde jeho okolí již v dezolátním stavu - po výbuchu. Celá situace v Hvězdodrapu se zhoršuje, někteří kyberneti zabíjí sami sebe, přibývá neobydlených sektorů, zásoby docházejí.

Melánie se s robotem vydává na cestu, jejíž konec ještě ani jeden nezná, ale propojeným myšlením s robotem cítí, že někam mají jít a něco udělat.

Nakonec robot dokončí své myšlenky a po zdlouhavém putování dorazí k sídlu Hlavního, kde se robot napojí kabelem a nahrává data. Poté však nastane jakýsi výboj - IV C 1215 to zjevně tuší. A jelikož Melánie chtěla zůstat s ním, svolil, což ale zapříčinilo, že Melániino tělo lidé (kteří vyhodnotili jako poslední šanci k přežití celý systém zničit a vybudovat znovu) našli sice mrtvé, ona se však převtělila dovnitř jádra systému a nyní je k úžasu všech Hlavním kybernetem a vysvětluje jim, o co šlo.

Hlavní si totiž uvědomoval, že kdyby vládl Hvězdodrapu sám, bylo by to mnohem logičtější a lepší než s lidmi. A jeho budoucí já tedy chtělo vedení ovládnout a stát se prostřednictvím aktuálního Hlavního již teď Vládcem; k tomu napomáhalo i vnuknutí ke zničení aktuálního systému. Aktuální Hlavní se však bránil - prostřednictvím robota a tím pádem i Melánie, díky nimž se nakonec podařilo situaci předejít a zachránit tak Hvězdodrap.

JAZYK A STYL:

Dílo je psáno dnešním jazykem, členěno do mnoha krátkých kapitol. Na stránkách jsou vždy dva sloupce vedle sebe, což je trochu nepříjemné. Objevují se klasické hovorové výrazy, ale i odborná sci-fi terminologie, ve které jsem se trochu ztrácela (hlavně začátky), dále přímá řeč, myšlenkové pochody. Škoda nesčetných pravopisných i typografických chyb.

SHRNUTÍ, ZÁVĚR, VLASTNÍ DOJEM:

Zajímavé sci-fi z budoucnosti. Škoda pravopisných chyb a prapodivného členění, jinak jde však o pěkný příběh s napětím a myšlenkou, vměstnaný do pár stran.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Podivínská, 07.10.2021

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Hvězdodrap
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Vyhlídka - HvězdodrapMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­