ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Card Orson Scott (*24.08.1951)

­­­­

Mluvčí za mrtvé (Ender)

  • díl v sérii: 3
  • název originálu: Ender Wiggin: Speaker for the Dead
  • zprvu chronologicky následovalo po prvním dílu série Enderova hra (Ender's Game, 1985), nicméně autor v roce 2008 napsal díl Ender ve vyhnanství (Ender in Exile), jež má být pokračováním Enderovy hry, tudíž kniha Mluvčí za mrtvé (1986) se v sérii posunula o jedno místo...

Enderovo vítězství ve válce s termiťany otevřelo lidské rase víc než sedmdesát planet. Pod vedením Hvězdného kongresu lidstvo osídlilo Stovku světů.
Ender celý život nesl tíhu viny, že vyvraždil celou civilizaci, a stal se prvním Mluvčím za mrtvé.
Uběhly tři tisíce let. Kdokoli může kdykoli zavolat Mluvčího. A jeho úkolem je vysvětlit a obhájit mrtvé i živé. Za čí smrt bude Mluvčí hovořit na planetě Lusitania? Unese lidstvo tíhu kontaktu s nehumanoidní inteligentní rasou?

OBSAH:

Obsah tohoto dílu je k nalezení na české verzi Wikipedie.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zatímco předchozí díl Enderova hra byl spíše psychologického rázu, nešetřil bitvami, boji, strategiemi válčení, tak Mluvčí za mrtvé je naopak filosofického ražení, plný myšlenek autora, ale i sci-fi proudu od xenobiologů, umělé inteligence Jane atd. Neustále se pokoušíme očistit hřích Enderovy xenocidy, sžít se s prasečíky a znovu narozenými termiťany. Fascinuje nás možnost cestování "časem" nadsvětelnou rychlostí. Představa, že za 3143 let budeme osidlovat jiné planety, díky relativitě nebudeme stárnout a vůbec budeme dělat další zatím nedostižné věci, je ohromná. Lituji a zároveň jsem ráda, že žiji v 21. století na Modré planetě, neznám rituály prasečíků a jiných raman, framping či varelse. Zkrátka naprosto souhlasím s mnoha kritiky, že tuto knihu řadí i po tolika letech na vrcholné příčky nejen sci-fi knih. Nezbývá než doufat, že se brzy dočkáme i filmového zpracování.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 28.03.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Enderova hra (Ender)
-Mluvčí za mrtvé (Ender)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Orson Scott Card - Mluvčí za mrtvé (Ender)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­