ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Card Orson Scott (*24.08.1951)

­­­­

Enderova hra (Ender)

  • díl v sérii: 1
  • název originálu: Ender Wiggin: Ender's Game (1985)
  • chronologicky následuje Mluvčí za mrtvé (Speaker for the Dead, 1986), nicméně autor v roce 2008 napsal knihu Ender ve vyhnanství (Ender in Exile), která má být pokračováním Enderovy hry, tudíž Mluvčí za mrtvé se vlastně v sérii stává dílem třetím...

Vědeckofantastický román, který lze doporučit všem milovníkům dobré literatury.
Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti.
Kniha je napsána strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co současná americká sci-fi produkce nabízí.

Ender Wiggin, šestiletý chlapec z roku 2154, se narodil jako třetí, proto patří vládě. Má staršího bratra Petra a sestru Valentine. Petra nenávidí, Valy miluje. Bratr tyran, sestra mírumilovná dívka. Jejich rodina byla předurčena na základě vynikajícího genomu pro záchranu lidstva. Mezinárodní flotila (MF) nejprve testovala Petra, ale ten se ukázal být příliš tvrdý, Valentine naopak jako neškodná, křehká dívka. Proto přišel na svět Ender, kombinace obou obou.

Dostáváme se do děje, když Enderovi sundávají monitor, přístroj hlídající jeho chování a ovlivňující myšlenky. Ve škole se nejmladšímu Wigginovi všichni posmívají, tudíž v den, kdy se odpoutá od monitoru, zabije posměváčka Stilsona. MF jej ještě ve stejný den povolá do výcviku mladých vojáků, kteří budou bojovat proti termiťanům, bytostem podobným mravencům, kteří v roce 2055 n.l. uskutečnili první invazi a zničili velké části Číny. 2085 n.l. uskutečnili druhou invazi, ale lidstvo je porazilo pod velením Mazera Rackhama. A právě budoucí velitel se má stát druhým Rackhamem.

Ender Wiggin odlétá v raketoplánu na oběžnou dráhu do Bitevní školy, která ho má vycvičit pro další působení. Dostává se do armády Bažantů, kde se spřátelí s Altajem a dalšími nováčky. Velmi rychle (až neuvěřitelně) stoupá v žebříčku úspěchů a přestupuje do jiné armády. Ender je zpočátku přidělen do armády Mloků, kde se setká s Petrou Arkanianovou a Bonzem Madridem. Po incidentu, při němž se Ender pokusí vypálit ze své zbraně i přes zákaz, vymění ho Bonzo do jiné armády - Krys. Tam se setká s Dinkem Meekerem. Jeho psychický vývoj je sledován fantasy hrou, kterou programuje plukovník Hyrum Graff, jenž vede školu. Na začátku hry projde Ender překážkami bezvadně, ale pak narazí na obra, který ho nechá vybrat si mezi dvěma sklenicemi s jedy. Graff hru naprogramoval tak, aby ji nešlo vyhrát, ale Ender nakonec obra obelstí a dostává se do království Konec světa, kde zabije hada a najde zrcadlo s podobiznou Petra. Ender si neustále myslí, že se začíná podobat tyranskému Petrovi a čím dál méně zbožňuje Valy. Přestává hrát hru... Je povýšen na velitele nové nezkušené armády Draků. Bonzo na něj žárlí a pokusí se jej zabít, ale namísto toho je on sám usmrcen. V důsledku toho se Ender dostává do Velitelské školy, ale ještě předtím má tři měsíce volna na Zemi. Důvodem návštěvy matičky Země je navázání potřebného psychického pouta s domovem. Petr s Valentine si vytváří dvě fiktivní postavy na síti: Démosthéna a Locka. Valy vede Démosthéna... Obě postavy si pozemšťané velmi oblíbí za jejich názory, myšlenky a publikace na celosvětové síti.

Jeho učitelem se stává slavný Mazer Rackham, ten, jenž zničil termiťany. Ender tráví dlouhou dobu sériemi simulovaných bitev, trpí spánkovým deficitem a nočními můrami, hra je nespravedlivá, těžká... Přidávají se k němu nejbližší přátelé, kteří jsou jeho veliteli čet. Na konci výcviku ho čeká zkouška na simulátoru. Zničí domovskou planetu termiťanů, zabije jejich královny a vyhladí jejich rasu. Mazer Rackham mu sděluje: "Endere, posledních několik měsíců jsi byl velitelem naší bitevní flotily. Toto byla skutečná třetí invaze. Nešlo o žádnou hru, bitvy to byly skutečné, a jediným nepřítelem, se kterým jsi bojoval, byli termiťané. Vyhrál jsi každou bitvu a nakonec jsi je dnes zahnal do jejich domova, kde byla jejich královna, všechny královny ze všech kolonií, všechny jsi je zničil. Už nikdy na nás znovu nezaútočí. Dokázal jsi to. Ty sám!"

Na Zemi propuká válka trvající pět dní, vítězí USA v čele s Petrem alias Lockem, a značná část obyvatel modré planety se vydává kolonizovat prázdné domovy termiťanů. V jednou raketoplánu sedí i Valentine. Zastavuje se na Érotu pro Endera, aby se spolu vydali na nějakou planetu, kde povedou masy lidí. Valentine napsala sedm knih o historii termiťanů. Jednou se Wiggin vydává na průzkum planetky. Nachází kopec ve tvaru obrova těla, jež zabil ve fantastické hře, vstupuje do zámku ze hry, který je ale skutečný a objevuje kokon královny termiťanů. Ukládá si jej pro další využití, slyší myšlenky vymřelých termiťanů a hodlá na nějaké vzdálené planetě zasít plémě primitivních terimťanů. Vydává knihy pod pseudonymem "Mluvčí za mrtvé" a dál "šťastně" žije na domovské planetě těch, které vyhubil.

VLASTNÍ NÁZOR:

Psychologický román, díky němuž se čtenář naplno vžije do pocitů malého génia, na jehož bedra byl naložen nelidský úděl. Spolu s Enderem prožíváme nereálné zážitky v Bitevní škole, válku s termiťany, jeho myšlení, radosti a starosti. Přijde nám, že žijeme v roce 2154, právě bojujeme s cizí, nepochopenou rasou. Chvíli fandíme chlapci, jindy - spíše ke konci knihy - soucítíme s vymřelými. Dílo bylo oceněno literárními cenami Hugo (1985) a Nebula (1986), drží se na vrcholu žebříčků sci-fi literatury. Díky rukopisu pana Carda se nemůžeme odtrhnout od příběhu rodiny Wigginových, jsme téměř nuceni sáhnout po druhém dílu - Mluvčím za mrtvé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 29.03.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Enderova hra (Ender)
-Mluvčí za mrtvé (Ender)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Orson Scott Card - Enderova hra (Ender)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)