ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Scheinpflugová Olga (*03.12.1902 - †13.04.1968)

­­­­

Karanténa

Novela je jakýmsi hlubokým zamyšlením nad cenou života a rovných vztahů mezi lidmi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1978 (2. vydání). Ilustroval Karel Teissig. Počet stran: 189.

ÚVODEM:

Nedlouho před svou smrtí napsala Olga Scheinpflugová stať o ceně přátelství, jakousi vlastní životní konfesi, ve které nás zaujme moudrý a vyrovnaný tón zkušené herečky a spisovatelky, jejíž jméno jsme si zvykli vyslovovat nejen ve spojení se jménem Karla Čapka, ale i s vědomím jejího velikého životního elánu o opravdovosti na scéně i v životě.

Zamyšlení nad cenou života a vztahy mezi lidmi rozvíjí i její poslední rukopis Karanténa.

Olga Scheinpflugová dávala do svých rolí i knih sebe samu a autobiografická základna je patrná i zde: psala o své profesi, o svém nejvlastnějším světě.

OBSAH:

Hrdinkou příběhu je devětatřicetiletá ctižádostivá pražská herečka Zuzana Zlatá, kterou nešťastná nehoda přiměje opustit milované divadlo i film: vybuchlá karma ji zohaví na tváři, a zdá se, že ani po plastické operaci nebude pro ni návratu.
Jak má však herečka žít bez svého umění a bez divadelních prken, které jí dosud byly vším? Má pokračovat v porouchaném manželství s Edou, když ví o mužově zájmu o mladé dívky a o jeho touze po mladém obdivu? Jak má unést všechny nezdary a pohoření, jak se má se vším vypořádat a vyrovnat?

Pobyt v nemocnici za chřipkové karantény jí dopřává poznat mnohem otřesnější osud i hrdinství prostých lidí (spolupacientka, čtyřicátnice Marie Jílková a osud slepce jejího muže) a umožňuje jí to tak zrekapitulovat svůj dosavadní život a za několik týdnů zmoudří o desítku let a bolest ji naučí být vnímavější k okolí. Vidí i prohry svého úspěšného života, zdá se, že teprve po tragické nehodě se z ní stal zralý umělec a lepší moudřejší člověk.

Nejen zde, ale i v jímavých tónech porozumění pro cizí bolesti i pro tíhu stáří je síla této autorčiny poslední práce.

CITÁT Z KNIHY:

"Unavila jste se," řekla Zuzana, "neměla jsem vás pobízet, abyste mluvila tak dlouho, ale já cítím totéž co vy. Když je člověk zdravý, řítí se pořád dopředu, jeho život je nepřehledný, nemá kdy ho rozebírat, ale lehni si na měsíc s nemocí, která ti nezaručuje, že se z ní dostaneš takový, jaký jsi byl a víš hned, kdo jsi a zač to všechno stálo. Všechno, i ty."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 06.10.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Balada z Karlína
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Olga Scheinpflugová - KaranténaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­