ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Scheinpflugová Olga (*03.12.1902 - †13.04.1968)

   
­­­­

Balada z Karlína

Příběh osamělé ženy, jež se v pozdním věku provdá prostřednictvím sňatkové kanceláře za staršího muže, aby překonala strach z osamělosti a neurčitý strach z násilné smrti.
Po slibném začátku ztratí muž v době nezaměstnanosti místo a žena, navyklá dlouhému osamělému životu, nenalézá včas pro mužovu situaci pochopení. Když si své provinění uvědomí, je již pozdě. Muž, jehož si brala jako svého ochránce, ji zavraždí...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1967 (4. vydání). Počet stran: 124.

OBSAH:

Ústředním motivem této povídky je strach. Strach stárnoucí panny Karly Zimové, majitelky starého mandlu, ze samoty a aby ji někdo nezavraždil. V paměti jí utkvěl obraz otce sebevraha, jenž se oběsil, a děsí ji sklepní pelech kdesi u karlínského viaduktu, který obývá, kde - zapřažena u svého jediného majetku - prožívá svůj tvrdý, osamělý život.

Aby se zbavila strachu, provdá se Karla za bývalého panského sluhu "pana Václava", stárnoucího mírného člověka. Dobře je, pokud vydělává. Jenže když ztratí místo a zůstane bez zaměstnání, Karla se neblaze změní.

Dosud mírná, pracovitá žena se stává svárlivou, a když později zdědí slušný majetek, lakotí a skrblí. Za muže se stydí, nutí jej, aby po celý den bloumal po Praze a maskoval tak svou nezaměstnanost.

Václav klesá na mysli. Učí se pít, krade jí ze zásuvky peníze a nenávidí ji pro její tvrdost. Nechutné výstupy a hádky se mezi nimi stupňují, až jednou po prudké potyčce ji Václav v návalu zlosti zardousí.

A tak Karla neunikla tomu, čeho se po celý život tak obávala...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 25.05.2023

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Balada z Karlína
-Karanténa
Čítanka-Balada z Karlína
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Olga Scheinpflugová - Balada z KarlínaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­