ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Guillaume Musso (*06.06.1974)

   
­­­­

Budeš tam?

Co byste dělali, kdybyste měli možnost něco ve své minulosti změnit?
Doktor Elliott Carter takovou šanci dostane. Při humanitární misi, jíž se zúčastní, operuje malého kambodžského chlapce s vrozenou vadou a získá za to od starého moudrého muže podivné pilulky. Ty mu mají splnit jeho největší přání - znovu spatřit jedinou ženu, kterou v životě miloval a která zemřela už před třiceti lety. Doktor Carter sice tvrzení starého muže nevěří, přesto pilulku vyzkouší a opravdu se vydává na cestu časem. Zjistí však, že to není tak jednoduché. Původně měl v úmyslu Ilenu pouze spatřit, ale nakonec neodolá pokušení ji zachránit. Jenže pokud ji zachrání, ztratí to, co je mu stejně drahé, ne-li dražší než Ilena: svou dceru Angie. Doktor Carter horečně hledá způsob jak obelstít osud a zachránit obě. Je ochoten tomu obětovat všechno: kariéru, lásku i přátelství. Je ale možné jen tak beztrestně měnit minulost? Nebudou následky takového činu katastrofální? A může vůbec člověk oklamat osud?

Hlavní hrdinou v tomto příběhu je šedesátiletý doktor Elliott Carter, který je ve své práci velice moc dobrý, ale bohužel má rozsáhlou rakovinu plic. Jednoho dne je Elliott na humanitární misi, kde kvůli jednomu synovi domorodce tam zůstal o něco déle, aby ho mohl zachránit. A tak se ho domorodec zeptá, jaké přání by chtěl, aby se mu vyplnilo. Doktor odpoví, že chce ještě jednou za svůj život vidět ženu, kterou velice miloval - Ilenu. Domorodec vyhrabe nějaké pilulky, které mu dá...
Když Elliott dorazí do svého bytu v San Franciscu, vezme si jednu z těch pilulek. Ale nevěří tomu, že by se mohlo splnit jeho přání. Usíná. Najednou procitne na letišti, kde si ho všimne mladý pán - byl to on o třicet let mladší. Třicetiletý Elliott nemůže uvěřit uším, dozvídá se, že to je on z budoucnosti. Najednou se šedesátiletý Elliott začne třást a téct mu z nosu krev, a tak ho mladý Elliott odvede na toalety, ale tam už šedesátiletý muž odchází do své reality.
Elliott se probudí, myslí si, že se mu to jen zdálo, ale když najde u sebe v pyžamu kapesník s logem kavárny na letišti, kde se setkal se svým mladým já, začne uvažovat, že to nebyl jenom sen, ale že se to doopravdy stalo. Starý Elliott měl svého nejlepšího kamaráda Mata, kterému zachránil život, když v metru vybouchla bomba a tehdy se i zamiloval do ženy, kterou nikdy nepřestal milovat, do Ileny. To ona seděla vedle jeho postele v nemocnici; Elliott nevydržel tíhu mladého muže, kterého nesl na poraněném rameni na stanici v metru.
Elliott si už podruhé vzal tabletku a zbývalo mu jich tak už jen 8. Ve druhém návratu do minulosti se starý Elliott snaží mladému já vysvětlit, že je doopravdy z budoucnosti, a tak mu vykládá věci, které nikdy neřekl nikomu - ani Ileně, ani Matovi, prostě nikomu. Když se starý Elliott vrátil do své doby, jeho já v minulosti pátralo, kdo by to mohl být. Tak zavolal svému příteli na policii. Ten hned přijel, Elliott mu vysvětlil, co po něm chce. Chtěl po něm, aby sejmul otisky ze zapalovače, který tam cestovatel v čase nechal, a aby je porovnal s jeho otisky. Policajt pracoval celou noc a zjistil, že otisky jsou shodné, a tak to zavolal Elliottovi.
Mezitím šedesátiletý Elliott musí sdělit své dceři, že umírá. Dali mu maximálně dva měsíce. Jeho dcera Angie studuje medicínu a když se to dozvídá, nechce se s tímto faktem smířit. Elliott svou dceru Angie nemá s Ilenou, ale se ženou, kterou poznal po deseti letech po Ilenině smrti. Ovšem s touto ženou nežije, žije sám o samotě.
Další návrat do minulosti mu umožní spatřit Ilenu, která dělala ošetřovatelku v Ocean Worldu, kde se starala o kosatky. Elliott tedy dosáhnul svého přání, konečně ji mohl zase spatřit před svojí smrtí. Nechtíc se ale prořekne svému mladému já a řekne mu, že Ilena zemře, načež odejde do světa budoucnosti. Mladý Elliott chce navázat kontakt se svým já z budoucnosti, a tak si nechá sám pro sebe vytetovat na své tělo vzkaz. Starý Elliott vzkaz dostane, přečte si ho na svém rameni. Později dostává další vzkaz vypálený na stole. A tak odejde do minulosti. Tam se domluví, že Ilenu zachrání, ale že se s ní hned Elliott rozejde a že jednoho dne se pak seznámí na konferenci s jednou dívkou, s níž se mu poté narodí dcera Angie. Pro starého Elliotta je totiž Angie druhým vším, co nechce nikdy ztratit.
Jak se domluvili, tak také udělali. Ilenu zachrání - měla ji zabít kosatka, ale to se nestalo. Elliott se s Ilenou musí rozejít. Z jeho úst tak vycházela slova, která nikdy nechtěl vypustit, avšak nemohl zklamat svého dvojníka. Odešel od své jediné lásky. Ilena to těžce nesla, a tak v San Franciscu skočila z mostu... Záchranáři ji přivezli do nemocnice, kde se právě objevil opitý a zfetovaný Elliott, jenž to taktéž těžce nesl. Když pomáhal záchranářům s nosítky, všimnul si, že to je Ilena. Bohužel ji nemohl operovat, když byl v tomto stavu, a tak jen čekal. Doktoři jí nedávali moc nadějí. Ilena na tom byla opravdu dost špatně.
Elliott v roce 2007 zajde za svým kamarádem Matem, ale ten - jakmile ho spatří - mu vynadá, co tady po třiceti letech dělá! Elliott s ním prý nepromluvil už třicet let, ale sám si na to nevzpomíná. Mat mu ještě prozradí to, že něco udělal Ileně. Elliott se vrací domů a vyhledává na Internetu její jméno, ale bohužel bezvýsledně. A tak pátrá v novinách z toho roku a dozvídá se, že Ilena spáchala sebevraždu a že po těžkém zranění zemřela. Elliott se vydává hned do nemocnice, chce vědět, na co umřela... Když si to přečte, rozhodne se ještě jednou vrátit do minulosti a znovu ji zachránit. Rozhodl se, že ji bude operovat i přes všechny zákazy. Nakonec se to stalo a Ilenu zachránil společně se svým mladým já a jednou zdravotní sestrou, která asistovala.
Když se Elliott vrátí do roku 2007, projevují se mu náznaky rakoviny. Chce ještě jednou vidět Ilenu, a tak ji opět vyhledává. Vydává se za ní... Od auta šel jen kousek a už ji viděl, seděla na verandě svého dřevěného domu... A pak Elliott umírá...
Koná se jeho pohřeb. Přišlo nečekaně mnoho lidí. Mezi nimi byl i Mat. Angie ho poznala, i když se s ním nikdy neviděla, a tak mu předala to, co chtěl její táta, aby mu dala. Byl to takový balík. Mat si ho doma otevřel, našel tam dvě vína a blok. Když ten blok otevřel, zjistil, že to jsou poslední věty, co Elliott napsal. Začal číst, až mu vše dávalo smysl, proč se tak Elliott choval. Mat si sám pro sebe řekl, že tohle si musí přečíst Ilena, a tak se za ní vydal. Sdělil jí, že Elliott je mrtev a ať si přečte blok, který napsal. Ilena si ho přečetla, ale nevěřila tomu, a tak Mata vyhodila.
Matovi po nějaké době došlo, že Elliottovi zbyla ještě jedna pilulka a tak se ji vydává hledat do jeho bytu. Před cestou tam mu zavolá Ilena, Mat jí stačí jen říct, že jí převede Elliotta zpět. Ilena nechápe... Mat tu pilulku nenachází, až později. Chtěl oplatit Elliottovi to, že ho zachránil tehdy v tom metru. Teď je řada na něm, aby mu pomohl. A tak se vydává do minulosti, najde třicetiletého Elliotta a stačí mu naznačit, že má přestat kouřit. Elliott na přání svého nejlepšího kamaráda s tím přestane.
Nakonec, když se Mat vrátil do současnosti, utíkal k domu svého kamaráda, ale nikdo neotevíral. Přijela tam dokonce i Ilena. Byla zklamána, když jí Mat oznámil, že tam není, a tak se vydala na pobřeží a koukala na most, ze kterého tehdy skočila.
Pak se otočí... Spatří Elliotta. Byl tu! A byla moc ráda...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 04.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Budeš tam?
-Protože tě miluji
Čítanka-Budeš tam?
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Musso Guillaume - Budeš tam?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­