ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

O lidech, kteří onemocněli schizofrenií

Tato příručka je určena především těm, "kteří více cítí a jinak rozumějí, a proto více trpí, a které často nazýváme schizofreniky." Dále pak jejich rodinným příslušníkům, jakož i dalším blízkým osobám. V širším měřítku všem těm, kteří mají ochotu se k tomuto málo prozkoumanému a mnohdy záhadnému světu přiblížit a dotknout se ho. Protože každý takový dotek může znamenat zájem, snahu o porozumění, pomoc...prostě to, co tito lidé potřebují.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo občanské sdružení BAOBAB v Praze roku 2006. Počet stran: 26. ISBN: 80-254-8619-2.

OBSAH:

Citace z úvodu krásně vystihuje to, o čem celá knížka je: "Tato příručka je určena především těm, kteří více cítí a jinak rozumějí, a proto více trpí, a které často nazýváme schizofreniky."
Ano, jste-li schizofrenikem nebo jeho blízkým člověkem, ať už příbuzným nebo přítelem, máte jedinečnou příležitost se tomuto bláznivému světu více přiblížit a pochopit jej, takříkajíc se ho dotknout na vlastní kůži a pocítit, jak chutná tento život. Tento dotek může pro lidi se schizofrenií znamenat opravdu velmi mnoho. Mohou v tom vidět zájem, pomoc, porozumění a hlavně jakési sociální cítění, které mnohdy postrádají z důvodu své nemoci.

Co to ta schizofrenie vlastně je?

Je to duševní onemocnění, které spadá do širšího pytle duševních nemocí zvaného psychózy. Řecký název schizofrenie znamená "rozštěp duše" a používal se na počátku 20. století na základě mylné představy, že typickým projevem schizofrenie je rozdvojení osobnosti. Tyto představy byly vyvráceny, ale název se používá stále.
Schizofrenici jen s obtížemi mohou normálně fungovat v reálném prostředí a ve svém životě, a to proto, že příznaky nemoci jsou natolik zasahující a plně prostupující život schizofrenika, že ten pak jen těžko rozeznává, co je skutečné a co ne.

Jak se schizofrenie projevuje?

Nejčastějšími projevy nemoci jsou halucinace a bludy.
Blud je mylná představa, jež schizofrenikovi připadá naprosto pravdivá, ačkoliv opak je pravdou (například přesvědčení o různých spiknutích, agentech kolem nás, případně že dotyčný může třeba za povodně či že mu někdo dokáže číst jeho myšlenky a tím pádem jej ovlivňuje...).
Halucinace jsou poruchou vnímání našich smyslů, tedy čichu, hmatu, sluchu, zraku nebo chuti. Jsou výmyslem bujné fantazie nemocných. Co to znamená: nejčastěji vidí nebo slyší to, co ostatní ne. A do třetice tu máme negativní příznaky schizofrenie, do kterých spadá apatie, nechuť navazovat sociální kontakty, ploché emoce apod.

Trocha faktů vybraných z dalších kapitol

  • Schizofrenní psychózou onemocní 1-2 lidé ze sta, a to nejčastěji v pubertě v období mezi 15. až 19. rokem života.
  • Prvním projevem psychózy je tzv. ataka. Provází ji zvláštní chování, mnohdy uzavřenost, nervozita, rozpaky, rozčílení kvůli maličkostem...
  • Schizofrenie je tzv. epizodickým onemocněním. U 60 % nemocných se nemoc vrací v epizodách, jež bývají vyprovokovány nadměrným stresem...
  • Návrat nemoci označujeme jako relaps.
  • Schizofrenie se léčí neuroleptiky, které snižují riziko vzniku nové schizofrenní krize až o 40 %! Avšak tyto léky mají spoustu negativních příznaků, jakými jsou například ztuhlost, přírůstek váhy, sucho v ústech, závratě, zvýšená spavost, rozostřené vidění...
  • Jako psychosociální intervence pomáhají individuální i skupinové psychoterapie. Rovněž rodinou psychoterapii nelze úplně vylučovat.
  • Čím lépe dokážeme předcházet a včas zvládat opakování se epizod, tím je naděje na vyléčení schizofrenie větší.

Nenechávejte lidi se schizofrenií samotné v jejich nemoci, je to stejné, jako byste nechali v kaši stát lžíci - nemocní lidé potřebují naši pozornost a pomoc! Otevřeme jim svou náruč a pozvěme je do našeho světa tak, jako oni nám chtějí ukázat ten jejich...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.09.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
MUDr. Martin Jarolímek - O lidech, kteří onemocněli schizofreniíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­