ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Urban Miloš (*04.10.1967)

­­­­

Hastrman: Zelený román (2)

Mysteriózní román o vodníkovi, procházejícím v různých podobách staletími krajinou českého pohraničí.

ÚVOD:

Jedná se o utopii napsanou Milošem Urbanem roku 2001. Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza. Hastrman je zcela odlišný díky svému ději než autorovy další romány.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Miloš Urban se řadí mezi české spisovatele mladší generace a podle některých kritiků mezi největší naděje nové české literatury, je i překladatelem a redaktorem. Narodil se roku 1967. Nyní pracuje jako šéfredaktor v nakladatelství Argo. Za svou spisovatelskou kariéru dosud sepsal 6 románů - Santiniho jazyk, Sedmikostelí, Poslední tečka za Rukopisy aj., divadelní hry a povídky. Nyní píše scénář k filmové podobě románu Santiniho jazyk.

NÁMĚT:

Hastrman je chytře a zajímavě vyprávěný příběh s ekologickou tématikou, vykreslující dobu nejen nynější, ale i předešlou.

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Nadsázka, zvláštní a bohatý děj, částečná pohádkovost, důmyslná výstavba a překvapivé pointy, archaismy, historismy, znalost historie - čtenářsky obtížnější, příběh rozdělen do dvou částí - každá z nich z jiného životního období hlavního hrdiny.

DĚJ:

První část se odehrává ve třicátých letech 19. století. Přivádí nás do doby návratu mladého šlechtice z ciziny, který se snaží přivyknout si venkovskému životu v jeho kraji. Ovšem náš hlavní hrdina není pouze šlechticem. Žije dvojím netradičním životem - je hastrmanem, který stále střádá dušičky do hrníčků. Na jeho cestě ovšem potkává lásku a on se k tomu všemu staví po svém - netradičně.

Druhá část našemu hastrmanovi odhaluje dnešní dobu a vpouští ho do boje s odlišným světem než tím, ve kterém byl přivyklý žít předtím. Tato doba i s jejími postupy ho přivádí na hranici mezi dobrem a zlem - on je nucen použít zbraň, aby vzal spravedlnost do svých rukou a zachránil to, co se stále ještě zachránit dá (Miloš Urban nemluví jen o přírodě).

POSTAVY:

Hastrman - postava, která proplouvá staletími (spolu se svou láskou Kateřinou) a zjišťuje, že se svět mění; v 19. století se neděly takové "ohavnosti" jako dnes a on je rozčílený; stává se z něj krutý člověk/hastrman, avšak ve své hloubi duše je zcela oddaný své vlasti a snaží se pro ni udělat to nejlepší, co je v jeho moci, následně v moci zbraně; později je svou láskou, Kateřinou, ze soucitu zabit

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila. Obsahovala nádherné vykreslení doby 19. století. Její rozdělení na dvě zcela odlišné části mě překvapilo hlavně kvůli odlišnému obsahu. Závěrem mě autor naprosto uchvátil. Vyřešení situace tímto zcela nečekaným způsobem na mě zapůsobilo.
Nečekala jsem vůbec knihu o hastrmanovi bojující za spásu dnešní doby a její přírody.

KONTEXT:

Čeští novodobější autoři:
Michal Viewegh - Román pro ženy aj.
Barbara Nesvadbová - Bestiář
Jaroslav Rudiš - Nebe pod Berlínem (mediálně známý, o čem píše má šanci zaujmout i Evropu)
Tereza Boučková - Rok kohouta
Petra Hůlová - Paměť mojí babičce (velký talent české literatury, své knížky situuje do prostředí mimo ČR)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 10.09.2009

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Miloš Urban - Hastrman: Zelený román (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­