ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Skelton Matthew (*1971)

­­­­

Dračí kniha

  • určeno starším dětem a mládeži

Napínavý příběh o záhadné knize a po staletí střeženém tajemství je prvotinou kanadského autora.
V knize se současně odvíjejí dvě dějové linie. Ta první v Mohuči roku 1452, kdy Johann Gutenberg a jeho učeň dokončují slavný vynález a chystají se k vytištění Bible. Druhá část se odehrává v současném Oxfordu. Dvanáctiletý Blake nalezne zcela náhodou v knihovně zvláštní knihu s prázdnými stránkami. Proti své vůli je knihou stále více přitahován a touží znát její původ. Postupně se při svém pátrání dozvídá o magickém stromě, jehož kůra ukrývala dávné a mocné tajemství. Tajemství, pro které se Faust zaprodal samotnému ďáblu. Odhalení však stojí malého hrdinu téměř život a ve stejném nebezpečí se kdysi ocitl i tiskařský učedník Endymion Spring.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2008 (1. vydání). Z anglického originálu Endymion Spring přeložila Veronika Volhejnová. Ilustrovala Helena Rosová. Počet stran: 350. ISBN: 978-80-204-1466-3.

O KNIZE A AUTOROVI:

Dračí kniha, Skeltonův debut, vyšel poprvé v roce 2006 v Anglii. Kulisou příběhu se stává Oxford, kde autor studoval anglickou literaturu.

V doslovu Skelton zmiňuje příběhy, které zde poznal a které jej k sepsání příběhu inspirovaly: různé verze pověstí o Endymionu Springovi, Johannu Gutenbergovi a Johanu Fustovi, postavách spojených s počátkem knihtisku. Fust byl podle některých verzí zlodějem, jenž jistému Holanďanu Costerovi ukradl nápad tisknout knihy a později nečestně získal i celý podnik svého kolegy Gutenberga. Bývá taky označován za čaroděje, který se spolčil s ďáblem, aby získal bohatství a moc; proto bývá ztotožňován s literární postavou Fausta.

Kniha spadá do žánru fantasy, dobrodružné i detektivní literatury. Řadí se spíše do oblasti literatury pro mládež.

Dračí kniha se proslavila, společnost Warner Bros zakoupila práva na film podle knižní předlohy.

HLAVNÍ TÉMA:

Záhadná Dračí kniha nese poznání světa a je klíčem k získání nesmírné moci. Drak, ukrytý ve stromě, se prý zjevil jen nevinnému dítěti. Pergamen z kůry pokáceného stromu dal vznik této cenné knize, ale jen krev nevinného dítěte umožňuje do ní nahlédnout. V dějinách se o to pokoušeli mnozí, kniha však volila své čtenáře a ochránce sama. Prvním byl právě Endymion Spring, posledním Blake Winters.

DĚJ:

Knihou prolínají dva souběžné děje, příběh Endymiona Springa, Guttenbergova němého učně, a příběh Blakea Winterse, 12letého Američana, jenž se sestrou a matkou pobývá v Oxfordu.

1.

Sirotek Endymion Spring má Gutenberga rád - ujal se ho a naučil tiskařskému řemeslu. V jeho dílně poznává také záhadného Fusta a jeho učně a zároveň budoucího zetě Petra. Fust přichází zničehonic s podivnou těžkou truhlou a uzavírá s Gutenbergem obchod. Endymion postupně proniká do Fustova tajemství - je držitelem zvláštního pergamenu, vyrobeného z dračí kůže. Ukradl ji prý jistému Costerovi, který nechal pokácet strom, v němž jeho vnučka prý viděla ukrytého draka. Z kůry prý pro ni vyřezal písmenka na hraní; jejich otisk na látku, do níž je zabalil, ho přivedl na nápad tisku. Fust spolu s Gutenbergem zdokonalil nápad tím, že k tisku použili kov, Fust však usiloval hlavně o získání klíče k záhadě tzv. Poslední knihy, skrývající poznání lidstva a nesmírné moci. Ukradené pergameny k ní měly vést, byly však uzamčeny pečetí a navíc prázdné, jejich obsah se vyjevil právě Endymionovi, dítěti, jehož nevinná krev zámek povolila. Petr, zasvěcený do tajemství Dračí knihy, se rozhodl Endymionovi i knize pomoci a díky němu se podařilo Endymionovi svitek, nyní proměněný do menšího svazku, propašovat pryč z Mohuče až do Oxfordu, kde měl být ukryt před zneužitím mocichtivými lidmi. Po strastiplné cestě se záměr podaří, Endymionovi pomáhá mistr Theodorik, opat od Svatého Jeronýma. Knihu se mu podařilo dobře ukrýt, její malou část si však ponechal u sebe.

2.

Blakeovi je 12 let a s mladší sestrou Kačkou a mámou se nachází v Oxfordu. Matka zde studuje, zatímco otec zůstal v USA. Děti odloučením trpí, došlo k němu po veliké hádce rodičů. Na konci děje otec rodinu překvapí svým neohlášeným příjezdem.

Blake náhodou nachází prázdnou knihu, ta mu však postupně odkrývá svá tajemství - pouze jemu jedinému se otevírá a píše pro něj vzkazy. Těm zpočátku nerozumí, ale čím více je zasvěcen do podrobností, tím více tuší, že cena této knihy je nesmírná. O knihu také usiluje ještě někdo jiný, "někdo ve stínu", Blake ale netuší, o koho jde. Informace o Endymionu Springovi, jehož jménem je kniha uvedena, získává nejprve od profesora Jolyona. Byl učitelem jeho matky, později se ukáže, že sám o knihu a zobrazení jejího obsahu usiloval, ale marně. Nyní Blakeovi pomáhá. Další vodítko k poznání tajemství knihy dostává od záhadného tuláka Psalmanazara, jenž Blakeovi posílá vzkaz v podobě draka, poskládaného ze specifického papíru, jaký je pouze v Dračí knize. Tento člověk stál také u počátku novodobého boje o získání této knihy, sám ji ale ukryl, aby nebyla zneužita. Chránil ji především před lady Dianou Benteyovou, jež po ní celý život bažila z nedobrých důvodů. Až v závěru děje se ukáže, že právě ona pronásledovala Blakea, aby ji získala. Když skončila jeho cesta k nalezení částí, které v ní chyběly a bez kterých by nebylo možné z ní číst, unesla lady Diana mladší sestru Kačku a Blakea vydírala k vydání knihy. Blake jí unikl až na střechu knihovny, zde došlo k potyčce. Blake se o pokračování incidentu dozvídá až v nemocnici, kde se probírá z bezvědomí. Na nebezpečí kolemjdoucí upozornil Psalmanazorův pes, Blake a Kačka byli zachráněni a lady Diana zatčena. Knihu při potyčce Blake upustil a její osud není známý. Profesor Jolyon, jenž Blakea v nemocnici navštíví, mu ale vysvětluje okolnosti touhy po Poslední knize a tvrdí, že kniha si vyvolila právě jej a znovu si ho najde... Do Endymionova příběhu Blakea pomalu zasvěcuje také otec, který se již za studií o toto téma zajímal a který ve zrovna pravý čas za rodinou přijel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 03.09.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Matthew Skelton - Dračí knihaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­