ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Figuli Margita (*02.10.1909 - †27.03.1995)

­­­­

Tri gaštanové kone

  • česky: Tři kaštanové koně
  • novela s prvky pohádky
  • lyrický milostný příběh se odehrává na slovenské vesnici koncem 30. let minulého století
  • hlavní roli zde zaujímají dvě protichůdné postavy - vnitřně čistá a citově založená Magdaléna a její nápadník Jano Zápotočný, bezohledný sobec a násilník...

Margita Figuli, představitelka slovenského naturalismu a lyrizované prózy, vytvořila milostné drama s výrazným sociálním pozadím a kontrastními postavami. Novela byla v roce 1966 zfilmována (režie Ivan Balaďa) a zahráli si v ní například Michal Dočolomanský či Juraj Kukura.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Tatran v Bratislavě roku 1991 (5. vydání). Doslov napsal Ján Števček. Počet stran: 167. ISBN: 80-222-0254-1.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Láska překoná všechny překážky.

POSTAVY:

Magdaléna Maliariková - dcera Maliarikových; věrná, čistá, částečně smířená se svým osudem; neodporuje matce
Peter - chudý tulák; statný, věrný, čestný, spravedlivý, odvážný, zručný, moudrý; jde si za svým cílem; věří v Boha
Maliarička - matka Magdalény; chamtivá, lakomá, podlá, nepřející; sobecká i na úkor své dcery
Maliarik - otec Magdalény; starý, milý; opak Maliaričky
Jano Zápotočný - tyran, sukničkář, pijan, hrubý, násilnický, bohatý, namyšlený, zlomyslný, neupřímný (přetvařuje se)
Greguš Jozef - Magdalénin bratranec (z Vyšného Kubína)

DĚJ:

Peter, který je od dětství sirotkem a který si vysloužil pověst tuláka, se vrací po letech do vesnice. Chce požádat o ruku Magdalénu, s níž prožil celé dětství. Po cestě narazí na jejího bratrance Jožka Greguše s Janem Zápotočným a zjistí, že pašují koně z Polska. Jano chce navíc také požádat o ruku Petrovu milovanou Magdalénu, s čímž souhlasí i její matka a nutí ji, aby se za něj provdala.

Petrovou jedinou šancí je získat Magdaléninu ruku dříve než Jano. Dohodnuté večerní setkání naruší útok splašených koní na Magdalénu. Jano ji zachrání a ve strachu o její život ji odnese do domu. Tam je však už Jano, Petra vyhodí a požádá Magdaleniny rodiče o její ruku. Peter je zlomený.

Na pálení svatojánských ohňů se Magdaléně Peter vyzná ze svých citů. Ona mu je opětuje, avšak dává mu tři úkoly, aby svou lásku dokázal:

  1. postavit pro ně příbytek,
  2. vzdát se bloumání po světě,
  3. a přijet pro ni na třech kaštanových koních.

Peter se náročných úkolů nezalekne a s Magdalenou si slíbí, že jednou budou svoji. Tehdy však z houštiny vyskočí Jano, jenž všechno slyšel a snaží se Petra zabít. Ten se ubrání a odejde do Turca. Hned po jeho odchodu Jano zneužije Magdalénu, aby ji k sobě takto připoutal.

S pomocí lidí z vesnice a ujček s ujčinou se Petrovi za dva roky podaří splnit sliby. Pracuje na pile i pro kupce s koňmi, a jen co si to může dovolit, koupí si kaštanového koně a další dva si půjčí. Pak se vydá pro svou milou. Ve vesnici, kde Magdaléna žije, se dozví, že ji Jano v onu svatojánskou noc znásilnil a že se museli vzít...

Pro Petra je to rána. Zjistí, že Jano pije a bije koně, které jsou čím dál tím divočejší. Magdaléna žije v nešťastném manželství a dokonce má za sebou potrat v důsledku kopnutí koněm. Peter ji nachází v žalostném stavu na poli, kde bezcitný Jano právě týrá koně, který se splaší a Magdaléna pod něj spadne. Peter ji v poslední chvíli zachrání zpod jeho kopyt.

Magdaléna z toho všeho vážně onemocní a jen zázrakem přežije. Jano viní Petra z nemoci manželky i z útěku koně. Peter odchází, protože už nechce být příčinou Magdalenina utrpení. Jano v šílené žárlivosti vypaluje koni na tělo slovo "Tulák" a vypálí mu i oko. V té chvíli se kůň splaší a kopne Jana do hrudi a do hlavy. Jano je na místě mrtvý. Nic kromě Magdaleniny matky tak již nebrání životu s Petrem.

Petr a Magdaléna se tajně vezmou a v noci odjíždí na třech kaštanových koních vstříc společnému životu do Turca...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gaga, 19.11.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Výpisek Tri gaštanové kone ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Margita Figuli - Tri gaštanové koneMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­