ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Binchyová Maeve (*28.05.1940)

   
­­­­

Každý žák má duši: učitelská romance

Aidan Dunne, učitel latiny ve škole U Horské vyhlídky, má právě možnost získat místo ředitele. Škole věnuje spoustu času a právem by si toto místo zasloužil, má ale nebezpečného konkurenta - Tonyho O´Briena. Aidan nemůže svého kolegu vystát, proto doufá, že se Tony ředitelem nestane.
Aidanova dcera Grania se zatím s Tonym seznámí a začne s ním chodit. Když se zanedlouho O'Brien dozví, že Granin otec je Aidan, rozhodne se učiteli říct pravdu. Už delší dobu je jasné, kdo se stane ředitelem a Aidan to není. Aby si ale o něm nemyslel nic špatného, nechá pro něj otevřít dlouho požadovanou večerní školu. Když se pak Grania dozvěděla, že místo ředitele nezískal její otec, ale Tony, tak se se svým přítelem rozešla.
Nora O'Donoughueová, která si říkala Signora, žila dvacet šest let na Sicílii. Odjela tam bez svolení rodičů za svým milým Mariem, který ji sice miloval, ale musel se oženit s jinou (Gabriellou). Každý měsíc posílala domů dopis, jí však nikdo neodepsal. Po smrti Maria se vrátila zpět do Dublinu. Seznámila se se Suzi a ta ji poradila, aby zašla za jejími rodiči a požádala je o nocleh. Signora také navštívila svou rodinu, která se k ní stále chovala velice chladně. Začala si shánět práci a nakonec začala spolupracovat s Aidanem a stala se z ní učitelka italštiny ve večerní škole.
Do jejich kurzu se přihlásil mimo jiné Bill Burke s Lizzie Duffyovou. Pracoval spolu s Graniou v bance a doufal, že když bude umět italsky, tak může jít pracovat do zahraničí. Miloval Lizzie - krásnou, ale nemožnou a zadluženou.
Také se do kurzu přihlásila Kathy a Fran Clarkeové. Kathy byla sice pilná, ale ve škole se jí moc nedařilo. Její sestra Fran se jí snažila zajistit co nejlepší vzdělání, a tak je obě přihlásila do kurzu italštiny. Jednou však Kathy zjistila, že Fran je její matka. Její otec - Paul Malone, momentálně nejbohatší muž Irska, již má svou vlastní rodinu. Kathy se rozhodla, že Paula navštíví. Přijal ji s otevřenou náručí a také se dohodli, že Fran zajistí letenky do Ameriky za jejím přítelem.
Lou se také přihlásil do večerní školy. Jako malý kdysi pomohl lupičům při útěku a od té doby mu lupič "Robin" zadával malé prácičky, které jeho partě dopomohly k lupu. Při jedné z těch akcí se seznámil se Suzi a začali spolu chodit. Za svůj výkon dostával Lou vždy dobře zaplaceno, a tak si mohl dovolit koupit Suzi diamantový prsten. Jednou ho však Robin požádal o uskladnění nelegálních věcí. Jediná možnost byla v kurzu italštiny, a tak se tam přihlásil. Signora později náklad objevila, nikomu však o tom neřekla.
Když byla Connie O'Connorová mladá, otec se hrozně zadlužil a pak zemřel. Connie se tak musel vzdát vzdělání a díky známým dostala místo recepční. Tam se seznámila s podnikatelem Harrym Kanem. Po čase se vzali, ale v milostném životě se jim nedařilo. I když měli spolu čtyři děti, začal ji Harry podvádět se svou sekretářkou Siobhan Caseyovou. Pak Harryho podnik najednou zkrachoval. Connie však zachránila jak manžela tak jeho klienty. Harry však stále trávil většinu času se Siobhanou, a tak se Connie přihlásila do večerní školy. Tam se seznámila také s Leddym, od kterého se dozvěděl, že její manžel používá její peníze k podvodu. Zavolala na manžela policii a ta ho odvezla do vězení.
Laddy pracoval u svého synovce v restauraci. Rodiče mu zemřeli, když byl ještě malý, a tak se o něj starala sestra Rose. Měl vést farmu, ale ukázalo se, že je pomalejší. Tak spolu žili se sestrou, dokud jejich pomocník Shay Rosu neznásilnil. Rosa o tom mlčela, ale protože otěhotněla, vzali se. Po narození Guse se ji manžel opět pokusil znásilnit, ale tentokrát si přivolala Laddyho a ten Shaye zabil. Pak se Laddy se sestrou přestěhoval do Dublinu. Tam Laddy pracoval v hotelu a po smrti bývalých majitelů ho koupili Gus se svoji ženou. Pak Rosa onemocněla a Gusova pojišťovna zkrachovala (Harryho Kanema). Jednou, když od nich odjížděla bohatá rodina, Laddy jim vrátil ztracené peníze a ti ho na znamení vděku pozvali k sobě do Itálie. Tak se Laddy začal učit italsky. Vypadalo to, že budou muset restauraci prodat, ale pak se objevila Connie a pomohla jim.
Další člen kurzu, Barry, se seznámil s Fionnou. Byla nerozhodná a trochu nudná. Seznámil ji se svou matkou, která se pokoušela spáchat sebevraždu, protože jí její manžel byl nevěrný. Fiona ji přiměla, aby se nevzdávala. Tak spolu objevily, že její muž ji podvádí s Aidanovou manželkou Nell.
Kurz italštiny byl u konce a konal se večírek. Všichni se tam potkali a Fioně se podařilo přesvědčit nevěrného muže, aby se vrátil k manželce. Také se konal zájezd do Itálie. Suzi a Lou se vzali a v Itálii trávili líbánky. Laddy, který se nemohl dočkat bohatých Italů, se ztratil a Siobhana vyhrožovala Connie v Itálii smrtí. Nakonec ale všechno dopadlo dobře.
Aidan se rozešel s manželkou a začal žít se Signorou. Fran odletěla s Kathy do Ameriky za přítelem a Bill a Lizzie chystali svatbu. Nakonec se Grania opět vrátila k Tonymu a také chystali svatbu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 29.09.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Fialový autobus
-Každý žák má duši: učitelská romance
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Maeve Binchyová - Každý žák má duši: učitelská romanceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)