ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Binchyová Maeve (*28.05.1940)

­­­­

Fialový autobus

- název anglického originálu: The Lilac Bus

Každý pátek odjíždí z Dublinu ve fialovém autobusu skupina sedmi lidí. Autorka v průběhu víkendu přibližuje osudy každého z nich.

Tato kniha pojednává o 8 lidech z Rathdoonu dojíždějících z Dublinu domů na víkend za rodinou. Řidič Tom Fitzgerald odjíždí každý pátek a do 22:00 je doma. Má fialový, původně béžový autobus. Autorka popisuje cestu autobusem a následně víkend každého z cestujících včetně řidiče. Ukazuje 1 scénu z 8 stran tak, jak to vidí každý z cestujících.
Jako 1. je na řadě Nancy Morrisová. Pracuje jako sekretářka v nemocnici. Snaží se ušetřit, kde se dá, aby vyšla s penězi. Všichni si o ní ale myslí, že je lakomá. Její spolubydlící jí řekne, že už s ní nechce bydlet, že je občas nepříjemná. Nancy tedy odjíždí na víkend domů za matkou.
Večer jde do hospody, kde se slaví zásnuby a děvčata pozvou Nancy ke stolu. Vysvětlí jí, že dívky v průběhu večera hází do kasičky peníze a potom si objednají rundu a zaplatí ji z ní. Nancy ale nepřispěje, i když se napila. Na chodbě jí ale konečně otevře oči opilá barmanka. Nancy to tak nechce nechat, a tak se vrátí do baru, hodí do kasičky 10 liber, a když se na ní děvčata pusou dokořán zadívají, řekne, že si šla domů pro peníze a změní se.
Druhá je Dee Burkeová. Má milence, jednoho ženatého doktora a Nancy je zrovna jeho sekretářka. Dee ale rozhodně nechce prozradit nic o jejich vztahu, a tak se obecně vyptává a trpělivě snáší odpovědi a jako bonus neustálé si stěžování ohledně vysokých cen. A taky se navíc dozví, že její milenec není na konferenci v Londýně, ale slaví s manželkou desetileté výročí. Doma ji potom napadají různé věci, které poukazují na to, že si Nancy spletla datum, ale záhy to něco vyvrátí. Nakonec volá z hospody, ale telefon zvedne manželka milence. Dee se představí jako sekretářka a říká, že je to moc důležité, nadiktuje paní číslo telefonu. Když potom doktor volá, rozchází se s ním, protože jí došla trpělivost schovávat se.
Třetí je Mickey Burns. Je to velký vtipálek, ale podle ostatních to občas přehání. Je to starý mládenec, který jezdí na víkendy bratrovi Billymu a jeho manželce Mary pomáhat s těžce nemocným otcem. Když přijede, zjistí, že je doma prázdno a že tam jsou jenom děti a spící děda. Jde tedy naproti do bistra, kde manželé pracují, ale dneska to Mary nestíhá. Zavírají bistro a Mary doma Mickeymu vypráví, co se stalo, a že ji Billy opustil s Eileen. Nechal jí všechno a odjel do Ameriky. Mary se ptá, jestli u nich Mickey nechce nadobro zůstat a on slíbí, že pokud se Billy do Vánoc nevrátí, takže u nich zůstane - nevrátil se.
Čtvrtá je Judy Hickeyová. Je to nejstarší cestující fialového autobusu - padesátnice. Před dvaceti lety ji opustil manžel a odvezl si s sebou i jejich děti do Ameriky. Po Rathdoonu kolují samozřejmě drby a Judy ani manžela nezažalovala. V autobuse se najednou dá do řeči a popisuje, co se kdysi stalo. Judy na jedné párty kouřila trávu a líbilo se jí to. Doma potom dostala od manžela velmi vyndáno a dokonce jí řekl, že jestli to udělá ještě jednou, tak odejde i s dětmi nadobro. Ale Judy si nedala říct a nakonec dělala i drogovou dealerku. Teď prodává různé byliny a její krámek postupně krachuje. Ona často myslí na své děti. Naštěstí si dobře rozumí s mladými, kteří jí pomáhají na její zahrádce. Když ji večer navštíví kamarád, odbude ho a jde se projít do háječku, kde si naštěstí pěstuje marihuanu.
Pátý na řadě je Kev Kennedy. Pracuje jako ochranka v moderní budově v Dublinu. Je mlčenlivý a v den svých 21. narozenin dokonce nikomu na pracovišti neprozradí, že je má. Tím začíná jeho tajnůstkářství. Ve svůj den si jde zakouřit do suterénu a tam vidí zloděje, jak nakládají vybavení toalet, ale nemíchá se do toho. To se jim líbí, pozvou ho na rundu a zaplatí mu za mlčení. Tím se dostane do jejich party a začíná pracovat za mzdu od nich. Proto taky začal každý víkend jezdit domů, aby se vyhnul větším akcím. Bratrům a otcovi se zdá poslední dobou divný, a tak se po váhání svěří jednomu bratrovi a ten mu poradí, jak z toho vybruslit a navíc použitou peníze z akcí na rozšíření domu, aby se 2. bratr mohl oženit.
Šestý je Rupert Green. Má rodiče o 2 generace starší, než je on sám, a tak si s nimi nemohl nikdy popovídat o tom, co zrovna potřeboval. Jeho otec skoro umírá a je rád, že za ním Rupert jezdí. Ale ten to nevidí. Pracuje v realitní kanceláři a jednou tam přijde Jimmy. Zamilují se do sebe a koupí si domek půl hodiny autem od Dublinu. Jimmy je z početné rodiny a zve často Roopyho na návštěvu k rodině, ale Rupert Jimmyho ještě nikdy nepozval. Nechce, aby se doma dozvěděli, že je gay. Když je doma, pochopí, že se rodičů nemusí bát a zeptá s matky, jestli si může příští týden přivézt kamaráda, matka je svolná a Roopy volá Jimmymu, který je šťastný a říká, že se bál, že ho Rupert snad nikdy nepozve.
Sedmá je Celia. Jezdí na víkend domů za matkou, aby jí pomohla v hospodě s obsluhou. Její otec se před pěti lety upil k smrti. A nejhorší je, že matka teď pije taky a mnohem více než otec. Matka vždycky vyvádí, hádá se se zákazníky, rozbíjí sklenice, řve a nadává a ráno Celii nevěří, co dělala. Tak zajde Celia za Tomem, který se jí líbí a půjčí si od něj diktafon. Nahrává mámu a ráno jí to přehrává, ta se moc stydí, ale naštěstí se chtěla závislosti zbavit, a tak souhlasila s léčením na psychiatrii.
A poslední, osmý, je sám řidič Tom Fitzgerald, který měl 6 starších sourozenců a rodiče, kteří nebyli moc emotivní, na škodu jeho nejbližší sestře. Ta měla bohužel větší proporce a myslí si, že kvůli tomu nemá kamarády. Jednou, když jede do Dublinu na nákupy a Tom ji vyzvedává minibusem, jí praskne slepé střevo a v nemocnici se zjistí, že má bulimii. Jde do psychiatrické léčebny a Tom ji navštěvuje každý den. Matka ji navštěvuje jednou za měsíc, ale nemá si s ní o čem povídat, a tak nad ní každou sobotu Tom stojí a nutí ji, aby napsala Phill dopis, že ji všichni potřebují. Matka se vždycky vykrucuje, ale nakonec ji tom vždy donutí. Pomocí Celie ale zjistí, že to asi nemá cenu a podobně jako u ní je na to sám, aby sestře psychicky pomohl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Václava Černá, 29.01.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Fialový autobus
-Každý žák má duši: učitelská romance
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Maeve Binchyová - Fialový autobusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)