ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Binchyová Maeve (*28.05.1940)

­­­­

Fialový autobus

- název anglického originálu: The Lilac Bus

Každý pátek odjíždí z Dublinu ve fialovém autobusu skupina sedmi lidí. Autorka v průběhu víkendu přibližuje osudy každého z nich.

Tato kniha pojednává o 8 lidech z Rathdoonu dojíždějících z Dublinu domů na víkend za rodinou. Řidič Tom Fitzgerald odjíždí každý pátek a do 22:00 je doma. Má fialový, původně béžový autobus. Autorka popisuje cestu autobusem a následně víkend každého z cestujících včetně řidiče. Ukazuje 1 scénu z 8 stran tak, jak to vidí každý z cestujících.
Jako 1. je na řadě Nancy Morrisová. Pracuje jako sekretářka v nemocnici. Snaží se ušetřit, kde se dá, aby vyšla s penězi. Všichni si o ní ale myslí, že je lakomá. Její spolubydlící jí řekne, že už s ní nechce bydlet, že je občas nepříjemná. Nancy tedy odjíždí na víkend domů za matkou.
Večer jde do hospody, kde se slaví zásnuby a děvčata pozvou Nancy ke stolu. Vysvětlí jí, že dívky v průběhu večera hází do kasičky peníze a potom si objednají rundu a zaplatí ji z ní. Nancy ale nepřispěje, i když se napila. Na chodbě jí ale konečně otevře oči opilá barmanka. Nancy to tak nechce nechat, a tak se vrátí do baru, hodí do kasičky 10 liber, a když se na ní děvčata pusou dokořán zadívají, řekne, že si šla domů pro peníze a změní se.
Druhá je Dee Burkeová. Má milence, jednoho ženatého doktora a Nancy je zrovna jeho sekretářka. Dee ale rozhodně nechce prozradit nic o jejich vztahu, a tak se obecně vyptává a trpělivě snáší odpovědi a jako bonus neustálé si stěžování ohledně vysokých cen. A taky se navíc dozví, že její milenec není na konferenci v Londýně, ale slaví s manželkou desetileté výročí. Doma ji potom napadají různé věci, které poukazují na to, že si Nancy spletla datum, ale záhy to něco vyvrátí. Nakonec volá z hospody, ale telefon zvedne manželka milence. Dee se představí jako sekretářka a říká, že je to moc důležité, nadiktuje paní číslo telefonu. Když potom doktor volá, rozchází se s ním, protože jí došla trpělivost schovávat se.
Třetí je Mickey Burns. Je to velký vtipálek, ale podle ostatních to občas přehání. Je to starý mládenec, který jezdí na víkendy bratrovi Billymu a jeho manželce Mary pomáhat s těžce nemocným otcem. Když přijede, zjistí, že je doma prázdno a že tam jsou jenom děti a spící děda. Jde tedy naproti do bistra, kde manželé pracují, ale dneska to Mary nestíhá. Zavírají bistro a Mary doma Mickeymu vypráví, co se stalo, a že ji Billy opustil s Eileen. Nechal jí všechno a odjel do Ameriky. Mary se ptá, jestli u nich Mickey nechce nadobro zůstat a on slíbí, že pokud se Billy do Vánoc nevrátí, takže u nich zůstane - nevrátil se.
Čtvrtá je Judy Hickeyová. Je to nejstarší cestující fialového autobusu - padesátnice. Před dvaceti lety ji opustil manžel a odvezl si s sebou i jejich děti do Ameriky. Po Rathdoonu kolují samozřejmě drby a Judy ani manžela nezažalovala. V autobuse se najednou dá do řeči a popisuje, co se kdysi stalo. Judy na jedné párty kouřila trávu a líbilo se jí to. Doma potom dostala od manžela velmi vyndáno a dokonce jí řekl, že jestli to udělá ještě jednou, tak odejde i s dětmi nadobro. Ale Judy si nedala říct a nakonec dělala i drogovou dealerku. Teď prodává různé byliny a její krámek postupně krachuje. Ona často myslí na své děti. Naštěstí si dobře rozumí s mladými, kteří jí pomáhají na její zahrádce. Když ji večer navštíví kamarád, odbude ho a jde se projít do háječku, kde si naštěstí pěstuje marihuanu.
Pátý na řadě je Kev Kennedy. Pracuje jako ochranka v moderní budově v Dublinu. Je mlčenlivý a v den svých 21. narozenin dokonce nikomu na pracovišti neprozradí, že je má. Tím začíná jeho tajnůstkářství. Ve svůj den si jde zakouřit do suterénu a tam vidí zloděje, jak nakládají vybavení toalet, ale nemíchá se do toho. To se jim líbí, pozvou ho na rundu a zaplatí mu za mlčení. Tím se dostane do jejich party a začíná pracovat za mzdu od nich. Proto taky začal každý víkend jezdit domů, aby se vyhnul větším akcím. Bratrům a otcovi se zdá poslední dobou divný, a tak se po váhání svěří jednomu bratrovi a ten mu poradí, jak z toho vybruslit a navíc použitou peníze z akcí na rozšíření domu, aby se 2. bratr mohl oženit.
Šestý je Rupert Green. Má rodiče o 2 generace starší, než je on sám, a tak si s nimi nemohl nikdy popovídat o tom, co zrovna potřeboval. Jeho otec skoro umírá a je rád, že za ním Rupert jezdí. Ale ten to nevidí. Pracuje v realitní kanceláři a jednou tam přijde Jimmy. Zamilují se do sebe a koupí si domek půl hodiny autem od Dublinu. Jimmy je z početné rodiny a zve často Roopyho na návštěvu k rodině, ale Rupert Jimmyho ještě nikdy nepozval. Nechce, aby se doma dozvěděli, že je gay. Když je doma, pochopí, že se rodičů nemusí bát a zeptá s matky, jestli si může příští týden přivézt kamaráda, matka je svolná a Roopy volá Jimmymu, který je šťastný a říká, že se bál, že ho Rupert snad nikdy nepozve.
Sedmá je Celia. Jezdí na víkend domů za matkou, aby jí pomohla v hospodě s obsluhou. Její otec se před pěti lety upil k smrti. A nejhorší je, že matka teď pije taky a mnohem více než otec. Matka vždycky vyvádí, hádá se se zákazníky, rozbíjí sklenice, řve a nadává a ráno Celii nevěří, co dělala. Tak zajde Celia za Tomem, který se jí líbí a půjčí si od něj diktafon. Nahrává mámu a ráno jí to přehrává, ta se moc stydí, ale naštěstí se chtěla závislosti zbavit, a tak souhlasila s léčením na psychiatrii.
A poslední, osmý, je sám řidič Tom Fitzgerald, který měl 6 starších sourozenců a rodiče, kteří nebyli moc emotivní, na škodu jeho nejbližší sestře. Ta měla bohužel větší proporce a myslí si, že kvůli tomu nemá kamarády. Jednou, když jede do Dublinu na nákupy a Tom ji vyzvedává minibusem, jí praskne slepé střevo a v nemocnici se zjistí, že má bulimii. Jde do psychiatrické léčebny a Tom ji navštěvuje každý den. Matka ji navštěvuje jednou za měsíc, ale nemá si s ní o čem povídat, a tak nad ní každou sobotu Tom stojí a nutí ji, aby napsala Phill dopis, že ji všichni potřebují. Matka se vždycky vykrucuje, ale nakonec ji tom vždy donutí. Pomocí Celie ale zjistí, že to asi nemá cenu a podobně jako u ní je na to sám, aby sestře psychicky pomohl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Václava Černá, 29.01.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Fialový autobus
-Každý žák má duši: učitelská romance
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Maeve Binchyová - Fialový autobusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­