ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Aškenazy Ludvík (*24.02.1921 - †18.03.1986)

   
­­­­

Dětské etudy

Drobné vtipné povídky o příhodách, hrách a rozhovorech s "človíčkem", pětiletým synkem autorovým, byly nejprve uveřejňovány v literárních novinách a převzaty pak některými zahraničními časopisy. Aškenazy je vybral, stylisticky vytříbil a seřadil v tuto knížku, doplněnou 5 preludii, v nichž vypráví "človíčkovi", co bylo, než se narodil. V Etudách je zachycen portrét vnímavého a přemýšlivého dítěte, upřímně naivního, toužícího přijít všemu na kloub, napodobujícího ve všem počínání dospělých.

  • Je zde propojen svět dětí se světem dospělých. Kniha se dělí na dvě části: PĚT MALÝCH PRELUDIÍ a DĚTSKÉ ETUDY
  • V pěti malých preludiích je nevšedně zachycen zrod autorova syna
  • Dětské etudy popisují rozdíly vnímání dětí a dospělých

Divadlo
Rodiče jdou na divadelní představení "Lakomec" a malého příjde hlídat slečna. Mezitím, co jsou rodiče v divadle, děti si na divadlo samy hrají a podle svého ztvární příběh Lakomce.

Jak jsme hledali štěstí
Otec se snaží synovi vysvětlit, co to to štěstí vlastně je.

Kniha stížností čili Játra
Probíhá debata na téma, proč syn játra jíst musí a otec ne. Chlapec je přesvědčován, že je to ve prospěch jeho zdraví. Syn rezignuje a játra jí.

Vltava
Rodiče společně poslouchají v rozhlase Smetanovu Vltavu a rozebírají si hudební dílo. Najednou se vypne proud a chlapec i nadále nutí tatínka, aby mu řekl, jak ta Vltava teče dál a co se s ní stane.

Zlatá studna
Na návštěvu příjde Stáza a vezme rodiče ke Zlaté studni. Malý v domnění, že se jedná o opravdovou zlatou studnu, vyráží s rodiči a se Stázou ven. Je velmi zklamán, když zjistí, že se jedná o název putiky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ANAJ, 02.09.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Ludvík Aškenazy - Dětské etudyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)