ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bernieres de Louis (*1954)

­­­­

Mandolína kapitána Corelliho

Krásná Pelagia žije se svým otcem na poklidném řeckém ostrově Kefallonia. Pelagiin otec Jannis je vesnický doktor a kromě toho je velmi vzdělaný. Pak ale roku 1941 dorazí do Řecka válka. Na Kefallonii přijíždějí italské a německé okupační jednotky. V Jannisově domě je ubytován italský kapitán Antonio Corelli. Dokonce na táborových latrínách své baterie vedl operní klub. Doktor Jannis s dcerou jsou k němu nepříjemní, už jen z principu. Kapitán Corelli je vtipný, velmi pohledný a také hraje na mandolínu. Pelagia se do něj proti své vůli zamiluje, jenže jsou tady dvě překážky. První překážku představuje snoubenec Mandras u řeckých partyzánů a druhá překážka je to, že Ital je de facto nepřítel. Když se Mandras vrátí domů, Pelagia zjistí, že je komunista a Mandras se ji pokusí znásilnit. To se mu ale nepovede, protože ho Pelagia postřelí. Po tomto incidentu se Mandras jde utopit v moři. Po kapitulaci Itálie jsou všichni Italové na ostrově zajati Němci a popraveni. Jediný, kdo masakr přežije, je Corelli a jeho zranění mu ošetří Jannis. Poté, co se Corelli uzdraví, musí odjet do Itálie. Corelli Pelagii slíbí, že se vrátí a jako záruku jí nechává svůj prsten a milovanou mandolínu. Jednoho dne dojde na ostrově k zemětřesení a Jannisův dům spadne. Doktor umírá v jeho troskách a Pelagia se přestěhuje k Mandrasově matce, kde spolu nadále žijí. Pak jim někdo na prahu zanechá miminko a Pelagia ho vychovává. Mezitím se několikrát objeví Corelli, ale když vidí Pelagii s dítětem, myslí si, že je vdaná, a tak odjíždí, aniž by si s ní promluvil. Když adoptovaná dívka vyroste a vdá se, má také syna, kterého zajímá hudba. Pelagia mu poví, kde je schovaná kapitánova mandolína a on si ji najde. Když na ni jednou hraje, objeví se Corelli a poznává svou mandolínu. Chlapec zavede Corelliho za Pelagiou, a tak se oba konečně po dlouhé době setkávají.

CITÁT Z KNIHY:

"...Jeho baterie měla latrínu známou jako 'La Scala', protože na ní se svým operním klubem každé ráno konal velkou potřebu, přičemž tam všichni seděli v řadě na dřevěném bidýlku s kalhotami u kotníků. Takto byla nedůstojnost společné defekace minimalizována a celý tábor si již za rozbřesku pobrukoval melodii linoucí se ze záchodů pro mužstvo..."

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka je plná kontrastů. Nejdřív popisuje nádhernou krajinu ostrova Kefallonie a za deset stránek popisuje zuřící válku. Naštěstí převažují ty pěknější události jako například vztah Corelliho a Pelagie, což je sám o sobě romantický příběh. Náladu ostrovanů ještě dokreslují nadávky, kterými častují italské vetřelce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Amrodel, 13.05.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Mandolína kapitána Corelliho
-Seňor Vivo a drogový baron
Čítanka-Mandolína kapitána Corelliho
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Louis Bernieres de - Mandolína kapitána CorellihoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­