ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bernieres de Louis (*1954)

­­­­

Seňor Vivo a drogový baron

Dionisio Vivo bydlí v malém městečku Ipasueňa na svazích hor Sierry Nevady v Latinské Americe. Dionisio píše dopisy do místních novin La Pensa o praktikách narkomafie. To se narkomafii samozřejmě nelíbí, a tak chtějí Dionisia trochu postrašit a na zahradě se mu čas od času objeví nějaká mrtvola. Jenže Dionisio dopisy nepřestane psát a vůdce narkomafie El Jerarca na něj pošle nájemné vrahy. Ti se setkají s Dionisiem, který je ve společnosti své dívky Aniky. Útok na Dionisia se ale nepodaří a vrahové utíkají z města. O Dionisiovi se začínají šířit mýty, že je brujo (tzn. kouzelník), že je nesmrtelný, že umí mluvit se zvířaty a ta ho poslouchají a že když mu někdo chce ublížit, přihodí se zamýšlená zranění jemu samotnému. Do městečka Ipasueňa se začínají sjíždět Dionisiovy fanynky, kteří chtějí, aby jim dal potomka. Dionisiův známý policista Ramón ho stále varuje před hrozícím nebezpečí, ale Dionisio se všemu jen směje. Proto Ramón zfinguje Dionisiův únos, aby mu dal lekci ze skutečného života. Po tomto "únosu" Dionisios spolu s Anikou odjíždí k rodičům, kde si spolu užívají. Když se narkomafii nepodařilo zabít Dionisia, chtějí zabít aspoň jeho nejbližší. Proto přinutí Aniku, aby se s Dionisiem rozešla. To Dionisiovi zlomí srdce a stále jí píše dopisy. Když mu na ně přestane odpovídat, pokusí se o sebevraždu. Anika je nešťastná, že mu nemůže říci pravý důvod, proč se s ním rozešla. Pak se s ním přeci jen schází. Za to ale zaplatí životem. El Jerarcovi poskoci ji nejdříve znásilní a pak zabijí. Dionisio je z Aničiny smrti zničený a jako by toho bylo málo, umírá i jeho přítel Ramón. Dionisio zajde do tábora svých fanynek, ozbrojí je a vydá se za El Jerarcou. Když k němu Dionisio přijde, El Jerarca dostane infarkt a umírá na něj. Potom jde Dionisio k El Jerarcově vile, kde se skrývají jeho poskoci a donutí je ke kapitulaci.

CITÁT Z KNIHY:

"...Dionisia probudil nezvyklý rámus před domem...v tom okamžiku objevil příčinu celého povyku. Při pohledu stranou si povšiml, že na úrovni hrudníku je ke dveřím přibitá ruka. Zprvu si myslel, že patřila nějaké figuríně, protože vypadala jako z vosku a krvavé skvrny na ní se nezdály mít tu správnou barvu krve. Přemítal, kdo by mu mohl vyvést takový kanadský žertík, a při tom se ruky dotkl. Rychle zase ucukl, protože mu okamžitě došlo, že tohle z žádné figuríny nepochází..."

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha je plná kontrastů. Na jedné straně jsou tu praktiky narkomafie a na druhé láska a štěstí Dionisia a Aniky. Také se zde často střídá humor (hlavně Dionisiův) s hrůzou. V textu se také vyskytuje spousta španělských výrazů a hledání jejich významů v přiloženém slovníčku trochu zdržuje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Amrodel, 17.05.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Mandolína kapitána Corelliho
-Seňor Vivo a drogový baron
Čítanka-Mandolína kapitána Corelliho
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Louis Bernieres de - Seňor Vivo a drogový baronMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)