ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alexander Lloyd "Chudley" (*30.01.1924)

­­­­

Kroniky Prydainu (1. díl)

Část 1. Kniha tří zjevení
Hlavním hrdinou je pasáček vepřů Taranem. Je to chlapec, který hodně touží po dobrodružství a chce se stát hrdinou. Ovšem při vší snaze se někdy chová dost neobratně a neuváženě. Tarana vychovávají velký hrdina Coll a největší čaroděj v Prydainu Dallben. Taran se stará o věšteckou svini Hen Wen, ale ten den byla velice neklidná, ostatně jako všechna ostatní zvířata. Ačkoli Taran dělal, co mohl, nedokázal Hen Wen udržet a ona zmizela v lese. Taran se ji vydal hledat, ale nemohl ji nikde najít a nakonec i on zjistil, že se ztratil.
Když se dostal na paseku, projelo kolem něj hrozivé vojsko v jehož čele jel muž s lebkou místo masky a na hlavě se mu tyčily mohutné parohy. Taran už věděl, že je to Rohatý král, člověk, jehož potěšením je smrt. Ačkoli se přikrčil ke stromům, jeden z válečníků ho spatřil a poranil ho mečem. Zranění mu ošetřil princ Gwydion, nejmocnější válečník v Prydainu.
Gwydion také pátrá po Hen Wen a musí ji najít dřív, než se dostane do rukou Rohatému králi. Při hledání upadnou do zajetí zlé královny Achren, kde se Taran potká s její svěřenkyní princeznou Eilonwy. Ta Tarana vyvede na svobodu, ale místo prince Gwydiona vysvobodila barda Fflewdura Fflama. Jelikož se ale Spirálový hrad, ve kterém byli vězněni, zřítil, nebylo pochyb, že Gwydion v jeho troskách zahynul. Einlowy při útěku ukořistí i záhadný meč jménem Dyrnwyn.
Celá skupina se vydá do Caer Dathylu varovat Doniny syny před vojsky, které shromažďuje vládce Annuvinu s Rohatým králem. Cestu jim ztěžují synové kotle, kteří je pronásledují. Ukryjí se u Medwyna a kupodivu tam najdou i Hen Wen. Při překročení řeky je strhne proud a zavede za ušlechtilým trpasličím národem, přímo před jejich krále Eiddilega. Ten jim dá jako průvodce trpaslíka Doliho, který má problémy s proměňováním v neviditelného. Když chtějí projet mezi vojsky Rohatého krále, zahlédne je a Taran vytasí meč Dyrnwyn, ale ten jej popálí a Taran upadne do bezvědomí. Rohatého krále zabije princ Gwydion, který nezemřel v troskách Spirálového hradu, ale byl odvlečen do Oeth-Anoethu, ze kterého uprchl.
Všichni dostanou od prince Gwydiona dary. Fflewddur Fflam dostane jednu strunu pro jeho harfu, Eilonwy dostane zlatý prsten, Dolimu se splní jeho sen a bude se moci stát neviditelným a Gurgi dostane váček s potravou, který bude vždy plný. Taran si ale nepřeje žádné dary, chce se vrátit domu do Caer Dallbenu a s ním i Eilonwy a bílá svině Hen Wen.

Část 2. Černý kotel
Mocný král Arawn, který vládne zemi smrti Annuvinu, má opravdu zvláštní válečníky - tzv. "syny kotle". Jsou to těla zemřelých vnořená do velkého kotle, kterým Arawn vdechne nový život. Synové kotle ale zapomenou na svůj předchozí život a dokážou pouze činit utrpení. Sami ale bolest necítí a jsou nesmrtelní. Proto je potřeba se vydat do Annuvinu a Arawnova kotle se zmocnit, a pak ho zničit. Výprava se ovšem neobejde bez problémů - kotle se už někdo zmocnil. Ale kdo?
Taran a jeho společníci to nakonec zjistí a je jim nadmíru jasné, že musí jednat rychle. Okamžitě se vydávají do bažin Morvy. Po složitých útrapách i obětech se kotle zmocní. Při zpáteční cestě potkají svého spojence krále Morganta se svou družinou. Ten je ale dá uvěznit, což je naprosto šokuje, protože má být jejich spojenec. Podlehne totiž moci kotle a zatouží vládnout Prydainu. Taran a jeho společníci se tak mají stát jeho prvními syny kotle. Najednou se ale objeví princ Ellidyr a trpaslík Doli, který je osvobodil. Když chtěli utéct, princ Ellidyr, který byl zraněný, se vrhl do kotle a tím jej zničil. Na pomoc jim přišli princ Gwydion i král Smoit a společně porazili krále Morganta. Ellidyr zemřel a jeho klisna Islimach se po smrti svého pána vrhla ze srázu.

Část 3. Hrad Llyr
Princezna Eilonwy pomalu dospívá a je třeba, aby se naučila být mladou dámou. Proto ji Dallben posílá na ostrov Mona ke králi Rhunddlumovi a královně Telerii, kteří se mají postarat o její výchovu. Přijede pro ni také jejich syn, princ Rhun. Je to vyložený smolař a dá se říct, že na co sáhne, to pokazí. A tento princ Rhun se má zasnoubit s Eilonwy. S tím se ovšem těžko vyrovnává Taran. Toto ovšem není jediný problém, který naše hrdiny potká.
Královna Achren, kterou považovali za mrtvou, touží po pomstě a princeznu nechá unést hofmistrem Maggem. Na cestě za její záchranou se seznámí s obrem Glewem, který na nich chce vyzkoušet svůj další lektvar i s jeho velkou kočkou Llyan. Konečně se setkají s princem Gwydionem a vydávají se s ním do Caer Coluru, kde se Achren schovává a drží tam i Eilonwy. Princ Rhun najde prastarou knihu známou jako ilyrský poklad. Písmo v knize je vidět jen ve světle zlatého pelydrynu.
Když konečně doputují až k hradu a Taran vyleze po stěně až do Eilonwyna pokoje, zjistí, že ji Achren očarovala, takže si nic a nikoho nepamatuje a tak se musejí střetnout se samotnou Achren, která chce Eilonwy využít. Nakonec jsou přinuceni vydat zlatý pelydryn i knihu kouzel Achren. Když Eilonwy dostane do rukou pelydryn, už ji nevážou Achrenina kouzla a proto knihu kouzel zničí a tím zlomí i Achreninu moc, i když ji to nezabije. Caer Colur se zmizí na mořském dně. Gwydion nabídne Achren místo u Dallbena, protože nechce, aby zemřela.
Eilonwy se probudí a na dobu, kdy ji Achren ovládala, si nevzpomíná, ale už se nikdy nechce stát čarodějkou. Všichni se vracejí zpět na Monu. Achren se nakonec smíří s tím, že bude v Caer Dallbenu. Eilonwy se musí vrátit zpět, aby dokončila svoje učení. Jako zástavu, aby na ni Taran nezapomněl, dává mu jako zástavu starodávný válečný roh, který vyloví z moře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lily, 30.08.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Kroniky Prydainu (1. díl)
-Kroniky Prydainu (2. díl)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Lloyd "Chudley" Alexander - Kroniky Prydainu (1. díl)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)