ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alexander Lloyd "Chudley" (*30.01.1924)

   
­­­­

Kroniky Prydainu (2. díl)

Část 1. Taran Poutník
Pasáček vepřů Taran zatouží poznat svůj původ, už nechce být pouhým nalezencem. K tomu má pádný důvod, protože je zamilovaný do princezny Eilonwy. Ta se na ostrově Mona učí být opravdovou dámou a Taran je rozhodnut hned po jejím návratu ji požádat o ruku. Jenže k tomu, aby si mohl vzít princeznu, by měl mít urozený původ. Zeptá se tedy čaroděje Dallbena, ovšem ani ten o jeho původu nic neví. Taranovi tak nezbývá nic jiného než se opět vydat na dalekou a náročnou pouť po Prydainu a doufat, že se na cestě o svém původu něco doví. Nejdříve se rozhodne vyrazit do bažin Morvy za třemi starými čarodějnicemi. Pamatoval si sice, že na ně nemá zrovna nejlepší vzpomínky, ale neviděl žádné jiné východisko. Jeho věrný přítel, chlupatý tvoreček Gurgi putoval s ním. Má sice strach, ale "svého laskavého pána" nemůže opustit. Dorazí tedy za čarodějnicemi, ty však za radu požadují nezaplatitelnou cenu - chtějí si vzít Taranovy vzpomínky na Eilonwy. Avšak něco mu přece poradí. Daleko v Llawgadarnských horách se ukrývá Llunetské zrcadlo, které každému, kdo se do něj podívá, prozradí, co je zač. Taran s Gurgim se tedy musí vydat téměř přes celý Prydain. Cestou plné dobrodružství se potkávají s dalšími dávnými přáteli - bardem Fflewddurem Fflamem a trpaslíkem Dolim. Také mnoho nových přátel poznávají, ale musí se utkávat i s nepřáteli. Porazili tak například čaroděje Mordu a zápasili s loupežníkem Dorathem.
Společníci také zachrání jedno zaběhnuté jehňátko, o které se přihlásí pastevec Craddok. A tu se najednou zdá, že Taranova cesta skončila, protože vyjde najevo, že Craddok je Taranův otec. Tedy, tak to Craddok aspoň řekl. Taran v sobě musel potlačit zklamání, protože tím pádem se mu rozplynul naděje, že je urozeného původu. Ale... Je to pravda? Nakonec se dozví, že není synem Craddoka a musí se znovu vydat na cestu, tentokrát do Svobodných obcí. Tam vyzkouší mnoho řemesel, ale ani jedno není to pravé, a tak se vydává zpět domů.

Část 2. Král králů
Eilonwy se konečně vrátila domů, a to je pořádný důvod k oslavě. S ní přijel i monský princ Rhun. A na oslavu měli přijet i Fflewddur Fflam a princ Gwydion. Jenže ti se nějak zdrželi. Když vysvětlili důvod svého zdržení, všem zatrnulo. Oba totiž zachraňovali Tarana z obklíčení annuvinských lovců, přičemž Gwydion byl při tom těžce zraněn a ztratil svůj kouzelný meč Dyrnwyn. Jenže Taran se v žádném nebezpečí neocitl, a tak bylo nadmíru jasné, že někdo na sebe vzal Taranovu podobu. To ale dokáže jen jeden člověk - sám pán země mrtvých Annuvinu - Arawn. Ten tedy ukořistil Gwydionův meč a už mu tedy nic nestojí v cestě k podmanění celého Prydainu. Musí se tedy podniknout výprava a Dyrnwyn získat zpět dřív než bude pozdě. Společníci se rozhodli, že nejdříve vyrazí do Caer Cadarnu na hrad krále Smoita, jejich přítele, a požádají o pomoc. Když tam dorazili, zjistili, že hrad již neovládá Smoit, ale Magg, spojenec krále Arawna. Společníkům se podaří po vyčerpávajícím boji proti mnohanásobné přesile hrad vydobýt zpět pro krále Smoita, jenže v boji padl monský král Rhun. Nicméně vítězství bylo nezpochybnitelné, a tak se mohla začít verbovat armáda po celém Prydainu. Velmi se spoléhalo na mocnou armádu krále Západních držav Pryderiho. Verbováním armády byl pověřen také Taran - ten se měl vydat do Svobodných obcí, kde měl mnoho přátel.
Všechny armády se sjely do Caer Dathylu, sídla prince Gwydiona a krále králů Matha. Přijel i král Pryderi se svou armádou. Nejenže však nezasedl k poradě vojevůdců, ale dokonce oznámil, že bude bojovat na straně krále Arawna! V Caer Dathylu zavládlo zděšení, tím víc, že se museli chystat na brzkou bitvu proti králi Pryderimu. Zezačátku probíhala příznivě, jenže pak králi Pryderimu přijeli na pomoc Synové kotle - nesmrtelní a nezranitelní bojovníci. Jim už nešlo vzdorovat, a tak Caer Dathyl padl a v něm i král králů Math.
Princ Gwydion však neztratil naději, a protože si uvědomil, že v Annuvinu teď nejsou žádní Synové kotle, rozhodl se v nejpříhodnější chvíli na něj zaútočit. Taran a jeho vojsko pak dostali za úkol Syny kotle co nejvíce zdržet, aby se do Annuvinu nevrátili včas. Při jedné bitvě se Syny kotle se ztratí princezna Eilonwy, ztratí se i Gurgi. Když Taran dorazí do Annuvinu, spadne skoro na dno propasti, ve které najde kouzelný meč Dyrnwyn, s jehož pomocí zabije Arawna. Všichni se vrátí do Caer Albenu, kde se Taran dozví, že členové královské rodiny musí odjet do Říše léta. On se ale rozhodne zůstat i přes to, že nechá odjet princeznu Eilonwy. Té se to ale nelíbí a zbaví se svých kouzelnických schopností kouzelným prstenem, aby mohla zůstat s Taranem a vzít si ho. Taran se podle Knihy tří zjevení stal králem Prydainu a Eilonwy královnou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lily, 30.08.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Kroniky Prydainu (1. díl)
-Kroniky Prydainu (2. díl)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Lloyd "Chudley" Alexander - Kroniky Prydainu (2. díl)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­