ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mňačko Ladislav (*28.01.1919 - †24.02.1994)

­­­­

Smrt si říká Engelchen

Sugestivní příběh partyzánského oddílu v beskydských horách je zároveň dramatickým příběhem zániku kopaničářské vesnice Ploština za 2. světové války.
Román se odvíjí jako pásmo vzpomínek jednoho z raněných partyzánů, který se těžce vyrovnává se skutečností, že jejich poslední boj zavinil smrt jejich hostitelů. Problém viny, s nímž se partyzáni musejí vypořádat, se rozrůstá v otázku cílů a prostředků, jimiž je cíle dosaženo.
Kniha vychází z osobního autorského prožitku a je nesena snahou o pravdivé zachycení partyzánských bojů na pomezí Moravy, a současně je i varující vzpomínkou na bezejmenné hrdiny, kteří partyzánům pomáhali a často nesli tíži nacistické msty.

HLAVNÍ POSTAVY:

Voloďa, Marta, Eliška, Nikolaj, Griška, Fred

OBSAH:

Román začíná v posledních hodinách války ve Zlíně, kdy je hlavní hrdina-partyzán Voloďa střelen do páteře. Lidé jej odnesou do bezpečí, do sklepa, kde čekají vyděšení na konce přestřelek v jejich městě. Kolaborant Kroupa se ve svém zájmu postará, aby byl dopraven do nemocnice, a tak se stává prvním pacientem v nemocnici, kde se o něho pečlivě stará nejen lékař, ale i zdravotní sestra Eliška, do níž se později zamiluje. Dlouhé týdny proleží na břiše a v této době se začínáme dozvídat o jeho osudu za války prostřednictvím jeho vypravování sestře Elišce.

Příběh začíná jeho odchodem od matky k partyzánům. Jak se k nim dostal a o životě v horské vesničce Ploština. Vzpomíná na jednotlivé úkoly, které dostávali od velitele Nikolaje a jako partyzáni je plnili.
Jednoho dne Voloďa pozná krásnou dívku Martu. Marta je Židovka, ale to se on dozvídá až později. Voloďa je oproti ostatním chlapcům odtažitý od žen a nikdy na žádné kopanici s žádnou nic neměl. Ale do Marty se zamiluje a vznikne mezi nimi vztah. Marta poskytuje partyzánům tajné informace. K jejich získání využívá svojí ženské krásy a přitažlivosti.
Jednou, na přání Marty, partyzáni přepadnou vozy s německým generálem a dalšími vysoce postavenými vojáky. Marta generála napadne a v afektu ho brutálně zabije. Jako odpověď na tento čin byl do Zlína poslán Otto Skorzeny s jeho Jagdkommandem, a to s jasným cílem zlikvidovat partyzány.
Do oddílu přicházejí dva tajní zvědové. Chtějí se naoko přidat k partyzánům. Voloďa jim při vstupní prověrce nevěří, ale Fred, jeden z partyzánů a syn ředitele Kubiše, jednoho zná a zaručí se za něj. Dostane za úkol "ty dva nové hlídat", bohužel ti však využijí paniky kolem výbuchu pancéřové pěsti, při které zemře velitel Nikolaj, a unikají.
Oddíl dostává jiného velitele, Grišku, jenž se snaží novým systémem udržet disciplínu. Morálka však upadá i přesto, že on sám chce, ať zůstanou na Ploštině a brání ji před případnými útoky Němců. Ostatní partyzáni ho ale přehlasují a všichni odchází a zanechávají Ploštinu svému osudu.
Avšak po návratu za nějaký čas zjišťují, že ji Němci vypálili a všechny muže pozabíjeli. Marta a partyzán Karel tyto hrůzy náhodně sledovali z dálky. Karel se pod tíhou děsivého zážitku zastřelí. Marta po návštěvě Volodi v nemocnici také spáchá sebevraždu.
Oddílu nejlepších z mužů v čele s Petrem dá Griška úkol. Musí odvést pozornost Němců a Jagdkommanda a vlákat je co nejdále do hor, aby byli průsmyky volné a postupující fronta mohla bez problému projít. Začne dlouhý pochod přes hory. Skupina asi 20 mužů bez jídla a téměř bez spánku několik dnů pochoduje dál a dál s Němci v patách. Nikdo z nich už nevěří, že přežijí. Když najednou zjistí, že za zády Němce již nemají. Němci byli odvolání kvůli postupující frontě...

Román končí Voloďovým odchodem z nemocnice. Slíbil totiž Martě, že se pomstí a najde a zabije německého velitele Engelchena, jenž měl na svědomí zkázu Plošiny.

K ROMÁNU:

Román popisuje tvrdé podmínky života partyzánů, života lidí za války na kopanicích. Ukazuje tvrdé praktiky Němců a dění na konci války i po jejím ukončení. A v neposlední řadě i lidské osudy poznamenané válkou. Příběh se dozvídáme retrospektivně, při vypravování Volodi. Mezi partyzány byli hlavně Rusové a také komunisti.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tento román na mě silně zapůsobil. Mnohé věci jsem se dozvěděla. Například jsem netušila, že partyzáni měli tak propracovaný systém - jak informační, tak komunikační. I popis dění po válce může být pro někoho překvapujícím. Komunistická strana si vybírala, koho příjme. Mnoho uchazečů dokonce odmítlo, což pro "nás", generaci normalizace, je přímo neuvěřitelné.

ZAJÍMAVOSTI:

Podle skutečnosti: Ploština byla osada nedaleko Valašských Klobouk na Moravě, kterou 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele za podporu partyzánů zmasakrovali. Na Ploštině bylo zaživa upálených 24 osob, další tři osoby byly popraveny, jedna osoba byla umučena při výslechu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Issa, 19.03.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Mňačko - Smrt si říká EngelchenMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­