ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mňačko Ladislav (*28.01.1919 - †24.02.1994)

   
­­­­

Jak chutná moc

Což o to, podívaná to je. Lidé mají bůhvíproč pohřby rádi. A hlavně takovéhle! Režie je tady perfektní, z galérie padá na zástupy dojímavá, vtíravá, smutná hudba, odráží se od zářícího křišťálu obrovského lustru, planou tu elektrifikované řecké ohně, hodně zeleně, filmuje se, televize snímá přímé záběry, všude, kam se občan hne, dotírá na něj organizovaná psychóza smutku, ale to všechno není moc platné, ten mrtvý, navzdory vlajkám na půl žerdi, navzdory černě orámovaným portrétům ve výkladech, navzdory rozsvíceným pouličním lampám, navzdory vážné hudbě v rozhlase, navzdory televizi, navzdory těm tisícům loučících se, je v téhle hodině sám, je nekonečně mrtvý a sám, zaživa ho mnozí proklínali, mnozí jím opovrhovali, mnozí o něm rozšiřovali pravdivé i vymyšlené nechutné klepy, teď už nikomu nestojí ani za to, je přece pryč, není už, odešel ze života a tím i z vědomí s neodvolatelnou, konečnou platností. Byl tento "velký" tak bezvýznamný, že nikomu nestojí ani za účast, ani za úšklebek, ani za škodolibý svit v očích? Byl? Byl opravdu tak bezvýznamný? Nevzrušil jeho odchod opravdu nikoho? Ani ty, kterým ublížil? Vždyť přece ublížil, ubližoval, ničil existence... Ani ty ne? Ani ty. Je tu pouze smrt, vážná, ale jinak nic. Nikdo. Nic.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka D., 10.10.2005

­­­­
­­­­

Diskuse k úryvku
Ladislav Mňačko - Jak chutná mocMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­