ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Legátová Květa (*03.01.1919 - †22.12.2012)

­­­­

Jozova Hanule (4)

  • Literární směr: pozdní druhá vlna poválečné literatury (= období napsání knihy), současná beletrie (= období vydání)
  • Literární druh: epika
  • Literární žánr: novela

Baladický příběh z moravsko-slovenského pomezí se odehrává za 2. světové války a vypráví osudový příběh mladé lékařky, skrývající se zde před nacisty.
Mladá, intelektuálně založená lékařka pracující v odboji se po odhalení ilegální buňky musí okamžitě ukrýt. Ze dne na den a zcela nepřipravena odjíždí s falešnými doklady se svým pacientem, jednoduchým vesnickým kovářem, do jeho rodné vsi, kde se za něho formálně provdá. Počáteční zděšení ze soužití s vesnickým primitivem se v neznámém drsném prostředí brzy mění v úctu a posléze v hlubokou lásku k tomuto muži.
Novela doplňuje autorčinu prvotinu Želary, s jejímiž postavami se čtenář setkává i zde a její tragické vyústění umocňuje spontánní sdělnost silného lidského příběhu a drsnou baladičnost celého cyklu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Paseka v Praze a Litomyšli roku 2011 (2. vydání). Počet stran: 116. ISBN: 978-80-7432-097-2.

TÉMA:

Krutý příběh něžné lásky.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Eliška - nedostudovaná mladá lékařka, později Hana "Hanule" Nováková; citlivá žena, která si prošla nelehkým dětstvím, a proto moc nedůvěřuje lidem; odvážná; zamiluje se do Jozi

JAZYKOVÁ VRSTVA:

Spisovný jazyk, hovorová i nespisovná čeština, nářečí, dialekt, archaismy

AUTORSKÝ STYL:

Zachycení atmosféry, popisuje rozmanité lidské typy

STRUČNÝ DĚJ:

Eliška je nedostudovaná lékařka, která pracuje v nemocnici. Se svým milencem Richardem a nejlepším přítelem Slávkem působí v protifašistickém odboji. Došlo ovšem k zatčení dalších lidí z odboje a trojice se ocitá v nebezpečí. Budou odhaleni? Proto Slávek s Richardem vymýšlí plán. Pošlou Elišku s jejím pacientem Jozou do pohraniční vesničky, odkud on pochází, změní jí identitu, aby jí zachránili život.

Eliška, už jako Hanule, je donucena vzít si Jozu za manžela. Bojí se jeho chování a opilství. Po čase však zjistí, jaký Jozo doopravdy je a zamiluje se do něj. Prožívají spolu běžný život na malé vesničce, kde jako by se zastavil čas, až do chvíle, kdy je Jozo při osvobození smrtelně raněn a umírá Hanuli v náručí. Ta se vrací zpět do města a není přesně dané, zda se provdá za Richarda, jenž se vrátil z emigrace, či ne - stále miluje Jozu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýna.MK, 24.06.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Květa Legátová - Jozova Hanule (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­