ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Yeskov Kiril (*16.09.1956)

­­­­

Poslední Pán prstenu


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Kiril Yeskov, ruský originál Poslednij kolcenosec, překlad Tomáš Koutecký, vydalo nakladatelství FANTOM Print jako svou 34. publikaci v Ostravě, 2003, vydání první.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává v Tolkienově Středozemi, vylíčení Války o Prsten a událostí po ní (Halladino výprava 6. dubna 3019 - 1. srpna 3019 Třetího věku).

PŘEDPOKLAD:

Historii vždy zaznamenávají vítězové, což znamená zkreslení skutečností.

HLAVNÍ POSTAVY:

Halladin (umbarský lékař), Cerleg (orkský válečník), baron Tangorn

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Clofoel světla Eornis, Faramir, Elwis, Algali, Elandor, Jakuzi (OSD), Mungo (Tajná stráž), Rankorn, baron Granger, Kumaj, clofoel klidu, clofoel hvězd, Haddami, Aragorn, Arwen, Éowyn, Gandalf, Saruman, Šarja-Rana

DĚJ:

Děj začíná v Mordoru, kde je baron Tanforn zachráněn Halladinem a Cerlegem. Spolu se vydávají po stopách lidí, kteří vyvraždili vesnici a pokusili se zabít i Tangorna. Dostanou se až do jejich tábora a hlavního "lumpa", elfa Eloara, zabijí. Najdou u něj dopis určený jeho matce Eornis. V té době je to nijak nezajímá. Musí se ukrýt před pronásledovateli. Jednou v noci, když má Halladin hlídku, popojde dál od ohně k vodě. Když se ohlédne, spatří u ohně sedět postavu. Přijde blíž a zjistí, že je to jeden z nazgúlů Šarja-Rana. Ostatní spí a Šarja Halladinovi řekne, co od něj potřebuje: musí zničit Zrcadlo (hodit ho do Hory Osudu). Zrcadlo je v držení elfů v Lórienu a Halladina napadne, že by ho mohli zničit pomocí dvou palantírů. Do 1. srpna tedy musí získat jeden palantír (druhý je v Dol Gulduru), dostat ho do Lórienu a zničit Zrcadlo. Po rozmluvě Šarja zmizí a už se nikdy neobjeví.
Tři společníci (Halladin, Cerleg a Tangorn) se vydávají do Emyn Arnenu, k princi Faramirovi. Osvobodí ho ze zajetí Aragornových mužů a Faramir jim na oplátku daruje palantír. Tangorn se poté vydává do Umbaru, aby našel Elandara, o kterém se dozvěděl z Eloarova dopisu. Po slouhých útrapách a sledování ho najde a předá mu balíček, který má doručit Eornis. Je v něm prsten jejího syna. Záhy nato Tangorn umírá před domem své milé, kurtizány Elwis.
Po několika dnech se Granger osobně setká s clofoel Eornis. Ta si domyslela (podle prstenu), že vězní jejího syna a přišla vyjednávat. Granger jí předá vzkaz, že Eornis dostane palntír, donese ho k Zrcadlu a 1. srpna přesně v poledne se s ním spojí. Slíbil jí, že v palantíru uvidí syna.
Eornis je pověřena svátkem světlušek a v tuto noc se vydává Kumaj ve svém kluzáku nad Lórien a shazuje palantír na zem.
1. srpna se Eornis postaví s palantírem před zrcadlo. Halladin právě stojí v hoře Osudu a skrz palantír promlouvá se Sarumanem, který ho přemlouvá, aby palantír dolů neházel. Palantír Halladinovi upadne a uchopí ho Cerleg. Začne na něj působit kouzlo uvržené na palantír. Halladin ho odtrhne (na něj kouzlo nepůsobí, protože v sobě nemá ani trochu magična). Nakonec dává Sarumanovi na výběr. Buď Cerlega vyléčí (začíná se proměňovat v kámen), nebo palantír hodí dolů. Saruman odmítne léčení a tak Halladin hodí palantír dolů. Tím jsou zrušeny všechna magické věci v celé Středozemi a i Cerleg se nakonec uzdraví.

CITÁT Z KNIHY:

"Samotná hlava Bílé rady, Saruman, což je dostatečně předvídavý a bystrý muž, bojoval s tím nápadem do poslední chvíle, a když byl plán přijat, opustil řady bílých čarodějů. Hlavou Rady se stal Gandalf, iniciátor 'konečného řešení mordorské otázky'."

EPILOG:

Vypráví ho Cerleg, mluví o existenci TV a filmu o milostném vztahu Elwis a Tangorna.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 03.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Kiril Yeskov - Poslední Pán prstenuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­