ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Yeskov Kiril (*16.09.1956)

­­­­
Paleontolog a autor několika románů z oblasti fantastiky Kiril Yeskov se narodil roku 1956 v Moskvě. Už od dětství dělil svůj čas mezi literaturu a přírodu. Vystudoval fakultu biologie Moskevské univerzity, v současnosti pracuje v Paleontologickém ústavu ruské Akademie věd v Moskvě.
Účastní se expedicí na Sibiř a do Střední Asie, je autorem mnoha vědeckých článků a monografií, nejvíce je ale hrdý na dvě učebnice přírodopisu, podle kterých se učí děti v ruských školách. Je ženatý, má dvě dcery a s celou rodinou žije v Moskvě.
K psaní fantastiky se dostal zvláštním způsobem. Když v roce 1992 Rusko zahájilo "šokovou terapii" přechodu ke kapitalismu, spousta vědců byla nucena přivydělávat si rozličnými způsoby, a tak se Kiril stal nočním hlídačem. Diskuse o víře a náboženství, které tenkrát vedl se svým kolegou, pak vytvořily základ jeho první knihy Jevangelije ot Afranija (Evangelium podle Afrania), v níž Yeskov pohlíží alternativním způsobem na legendu o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stejný princip pak aplikoval o několik let později na další mýtus - Tolkienova "Pána prstenů". Psát začal v roce 1996 a po více než dvou letech práce vydal román Poslednij koljcenosej (Poslední Pán prstenu), ve kterém k velké nelibosti rigidních "tolkienistů" převrátil celý mýtus naruby. Kniha vyvolala mnoho rozporuplných reakcí a ohlasů.
Ve svém zatím posledním projektu Baladach o Bore-Robingudě (Baladách o Bore-Robinhoodovi) si naopak klade otázku, zda-li se - stejně jako se Robin Hood po několika staletích proměnil ze zločince v lidového hrdinu - může po několika staletích stejně rapidně změnit pohled na současné mafiány a zločince.
Kiril Yeskov je známou a uznávanou osobností na scéně ruské fantastiky. Jeho knihy vyšly v Rusku, na Ukrajině, Polsku, Bulharsku, Izraeli a nyní i v České republice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 09.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Poslední Pán prstenu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Kiril YeskovMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­