ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sidonová Kateřina (*16.09.1964)

­­­­

Jsem Kateřina


KRÁTCE O AUTORCE:

Kateřina Sidonová se narodila v roce 1964 jako první dcera budoucího rabína Karola Sidona a jeho první manželky. Vystudovala Pedagogickou fakultu univerzity Karlovy v Praze, protože z politických důvodů nemohla studovat angličtinu na filosofické fakultě. Pracovala jako vychovatelka, později překladatelka z angličtiny.
Napsala několik knížek pro děti: Syn stromu a jiné pohádky (2001), Jsem Kateřina (2002), Jakub (2004).

DĚJ:

Kniha je vydaná autorkou v roce 2002 v jejích 38 letech a těžko ji lze zařadit podle žánru. Sama ji nazvala jako "střípky" ze svého života, které dohromady dávají její obraz a které sepsala ve volných chvílích v koupelně, aby poznala sama sebe a své reakce v běžném životě.
Kniha se skládá ze dvou částí. V první části autorka vzpomíná na své dětství, na rozvrácené manželství svých rodičů, na své lásky, první sexuální zkušenosti, na svůj vztah k rodičům i mladší sestře Magdaleně, tak jako Božena Němcová v těžkých chvílích píše Babičku a alespoň v těžkých chvílích zavítá do klidného dětství, tak i Kateřina Sidonová, když neví, jak dál, vzpomíná na různé zážitky, když byla malá.
Druhá kniha je naprosto odlišná svým pojetím od té první. Zatímco její dětství bylo téměř poklidné, v druhé části líčí historii rozervanosti matky intelektuálky, která si pořídila tři po sobě jdoucí děti.
Kateřina již dospěla, dokonce je jí téměř třicet let, když se jí narodí syn David, za rok syn Ondra a za další rok dcera Tereza. Jestli něco nezvládá, tak jsou to její děti. Chtěla by pracovat, uplatnit to, co se naučila na vysoké škole, ale místo toho musí sama zvládat děti, domácnost a svoje psychické problémy. Řeší to cigaretami v koupelně, alkoholem a drogami.
Po přečtení této knihy by si čtenář měl uvědomit, jak krásné měl dětství, když nevyrostl v její rodině.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 31.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Kateřina Sidonová - Jsem KateřinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­