ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Toman Karel (*25.02.1877 - †12.06.1946)

­­­­

Měsíce (2)

Ve sbírce Měsíce se někdejší bohém a věčný tulák napojil národními tradicemi a v obavách o osud národa se přimkl k rodné zemi.

FORMA:

Cyklus 12 básní, každá je věnovaná jednomu z měsíců v roce; každá báseň má 13 veršů a totéž strofické členění (5, 5, 3) až na Říjen (4, 6, 3); jambický rytmus

OBSAH:

Šestá Tomanova sbírka básní (1918) popisuje uzavřený cyklus jednoho roku. Básně tvoří jednotný celek navzdory různosti žánrů a témat. Roční cyklus navazoval na dlouhou tradici tohoto motivu v české kultuře: lidové kalendáře, Babička Boženy Němcové, Rok na vsi bratří Mrštíků, Mánesův Orloj...

Objevuje se přírodní lyrika (Březen), báseň inspirovaná významným národním výročím (Červenec - památce Mistra Jana Husa), dělnický sen o budoucnosti (Květen), intimní verše (Červen) a motivy venkovských činností (Srpen, Září...).

I prosté, jednoduché činnosti jsou podány s velkolepostí, která odkazuje ke stránkám národního života. Měsíce roku jsou proměnlivé a přece je v nich trvalost, neboť se pravidelně opakují. Stejně tak je národní bytí trvalejší než dočasné šílenství světové války.

Všechny básně stmeluje naděje, ve které může národ hledat oporu - politický aspekt básní. Měsíce jsou jakýmsi modelem života - zhuštěným zachycením existence.

V básních Toman ukazuje na chudé mezi námi a vybízí k laskavosti a dobrotě srdce. Právě chudí jsou nositeli naděje, proto nesmějí být ze společenství vylučováni.

Básně jsou plné odkazů, citací a parafrází dělnických písní, koled, chorálů, lidových úsloví apod. To připomíná "naše" hranice bezpečného domova - rys kolektivní poezie.

Měsíce patří k vlastenecké poezii z let první světové války stejně jako Dykova Válečná tetralogie, Sovovy Zpěvy domova nebo Mackovy Mé Čechy.
Cyklus byl vysoce hodnocen i předními českými kritiky. Na Tomana navazovali básníci Hora a Hořejší.

VYBRANÉ BÁSNĚ:

Únor
V tichu a samotě člověk slyší zemi. Přestože k němu z dálky doléhají ohlasy války, v přírodě je něco, co dává naději na lepší budoucnost. Země se pomalu chystá na jaro. Sníh taje a voda z něj proudí. Zamrzlá krajina tuší nový začátek a z toho může člověk čerpat naději i pro sebe.

Květen
Motiv návaznosti lidské existence - živé rodiny jsou si vědomy své historie a rovněž role pokračovatelů. Životy, práce a modlitby předků zasahují do současnosti. Budoucnost představují děti, které si společně hrají. Klíčovým pojmem se stává pospolnost. Pokud chce někdo být vítězným bojovníkem, nesmí se povyšovat a zapomínat na družnost.

Červenec
Odkaz Mistra Jana Husa je stále živý. Neměli bychom si však pamatovat pouze jeho smrt na hranici, ale spíše to, jak žil, čemu věřil a hlavně pro co byl ochoten zemřít. Tak s námi bude zůstávat a bdít nad námi i naší budoucností.

Listopad
Stromy už vydaly své ovoce, které lidé nahromadili ve svých domovech pro potěchu svou i dětí. Nyní stojí v chladných listopadových mlhách a čekají. V tu chvíli z nich není žádný užitek, a proto se o ně nikdo příliš nezajímá. Osaměly. Pokud je vichřice nevyvrátí a oni neskončí v plamenech, znovu se budou rozdávat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.12.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Toman - Měsíce (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­