ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Becker Jurek (*30.09.1937 - †14.03.1997)

­­­­

Jákob lhář

Jákob Heym je drobný živnostník, peče bramboráky, je svobodný, bojácný, samotářský. Žije v ghettu s ostatními Židy - sousedy. Stará se o pětiletou Linu, která se skrývá, když její rodiče odvlekli Němci do koncentráku a už se nevrátili. Shodou náhod jde Jákob jednou po "buzerplace" a vidí ho německý voják, který si z něj chtěl udělat krutou legraci, a řekl mu, že je osm hodin a aby se hlásil na direkci. Židé po osmé hodině nesměli vycházet, byl za to trest smrti, takže ho vlastně pro svojí zábavu poslal na smrt. Jákob šel na direkci a zpoza pootevřených dveří slyší rádio (Židé rádio mít nesměli), že Rusové táhnou na Bereniku, to bylo asi 100 kilometrů od ghetta. Potom mu oficír řekl, že je po sedmé hodině, a aby šel domů. Kaminskému - sousedu v ghettu a předtím holičovi, Jákob řekne, co slyšel v rádiu, ale že to nemá vyzradit, protože je to tajemství. Kaminský neudrží novinku a za chvíli to ví celé ghetto. Všichni Jákoba obdivují, jak je statečný, že má rádio a chtějí další zprávy. Jákob se tak zaplete do vlastních lží, tudíž Lině jde ukázat rádio, které neexistuje a sám za plentou dělá vysílání, atd. Dělá to i proto, aby lidé z ghetta měli naději, že se vysvobození dočkají. Když řekne Kaminskému pravdu, že rádio nemá, Kaminský ztrácí naději a oběsí se.
Celá povídka není o tragedii, o smutku, je o životě lidí v těžkých podmínkách. Např. epizoda o tom, jak MUDr. Kirschbaum byl odvezen uzdravit velitele gestapa, který je po infarktu. Doktor se rozloučí se svou sestrou, s níž v domku žije, sedne do auta a zeptá se, jestli si může vzít prášek proti pálení žáhy a jestli chtějí také. Němci odmítnou, doktor si lék vezme a na konci cesty je mrtev - byl to jed. Otázkou je, proč to udělal? Možná proto, že si uvědomil, že nemá šanci, buď se mu nepodaří gestapáka zachránit a má jistou smrt, nebo ho zachrání a zemře také, protože je Žid, anebo nechtěl uzdravovat nepřítele. Rozhodně byl ohromně statečný.
Nebo příhoda s Míšou a Rózou - mají se rádi, a když se Míša dozví, že ulice, kde Rózina rodina bydlí půjde do koncentráku, přijde Róze naproti k továrně a zdrží ji, aby ji zachránil a nedošla včas domů. Její rodiče však zachránit nemůže a Róza je vidí odcházet - na smrt.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 28.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jurek Becker - Jákob lhářMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­