ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Prchal Josef (-)

­­­­

Obětovaný úsměv

Knížka vypráví o statečné dívce Miladě, která se dostává do velkých rodinných problémů.
Nejdříve odvezli její maminku do nemocnice, kde po třech týdnech zemřela. Milada zůstala sama se svým otcem, který byl hajným, a se svými bratry, dvouletým Jiříkem a pětiletým Vendou.
Po čase se začalo malým chlapcům po mamince stýskat, Milada tak vzala úlohu matky na sebe. Doma všem vařila, prala, uklízela, věnovala se malému hospodářství. Pečlivě se starala o své bratry.
Musela kvůli tomu přestat chodit do školy.
Tak to šlo rok po roce. Milada se uměla postarat o Vendu, když dostal zápal plic, uměla našetřit peníze, když oba chlapci začali chodit do městečka do školy. V té době přinesli dřevorubci domů tatínka se zlomenou rukou. I tatínek musel nakonec do nemocnice, kde mu ruku amputovali. Milada teď byla na všechno sama.
Bratři již byli starší a chtěli na studie. Venda na lesnickou školu do Písku a Jiřík na gymnázium. Doma sice měli málo peněz, ale Milada se rozhodla rozšířit chov domácí drůbeže, pořídila si angorské králíky a výsledky své píle vždy dobře zpeněžila. Chlapci se na studie dostali a zdárně je dokončili. Miladě i otci tím udělali obrovskou radost.
Milada se nakonec přece jen dočkala i svého osobního štěstí. Provdala se za kamaráda Jana, který se stal hajným v revíru po jejím nemocném otci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jirka K. , nyní 7.B, 13.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Prchal - Obětovaný úsměvMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­