ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jungmann Josef (*16.07.1773 - †14.11.1847)

   
­­­­

Oldřich a Božena

  • první česká historická romance z roku 1806

STRUČNÝ DĚJ:

Kníže Oldřich se se šlechtou vydal na lov. V jakési dědině spatřil drahou "laň": byla to dívka, která prala u roubení. Zeptal se jí na jméno, a když mu ho dívka pověděla, zvolal: "Ta Božena jest má žena!"
Dívka ho prosí, aby si z ní nedělal žerty, že pro něho přeci rozkvétají květiny ve městě... Jenže Oldřich jí odvětí, že knížeti rozkvétá květ, kde chce.

Druhého dne za ní vypravil své poselstvo. Musela si obléci skvostný zlatohlav, vzít si drahé kamení do kadeří a na ňadra perly. Zemanstvo proti tomu sice reptalo, ale Oldřich je uklidnil: "Rod knížecí pochází ze Stadic, krása a ctnost platí tolik, co urozenost. Lépe je míti kněžnu z národa než z ciziny."

Text celé básně Oldřich a Božena si můžete přečíst v naší čítance.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 12.02.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Jungmann - Oldřich a BoženaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­