ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jungmann Josef (*16.07.1773 - †14.11.1847)

   
­­­­

Historie literatury české

Rozvržení literatury české
Celá literatura česká na tři hlavní částky se rozvrhuje, z nichž první čili stará od počátku svého až do r. 1620; druhá čili prostřední odtud až do r. 1774, a poslední čili nová od toho roku až do našich časů se vztahuje. Stará opět rozpadá se na dvě částky: jinošství (451 - 1409) a mužství (1410 - 1620); obě pak zase dvě oddělení v sobě zavírají, vyhynutí rodu Přemyslova a rozšíření tisku na základ majíce. A tak povstává šestero oddělení literatury veškeré, a sice:
Odděl. I. Od počátku jejího až do vymření Přemyslovců Václavem III., čili od r. asi 451 až do r. 1310.
Odděl. II. Od vymření rodu Přemyslova až do Husa neb do půtek o náboženství, čili od r. 1311 až do r. 1409.
Odděl. III. Od půtek o náboženství nebo od Husa až do rozšíření se knihtiskařství, čili od r. 1410 až do r. 1526.
Odděl. IV. Od rozšíření knihtiskařství až do přemožení nekatolické strany v Čechách a v Moravi, čili od r. 1527 až do r. 1620.
Odděl. V. Od přemožení nekatolíkův až do uvedení němčiny ve školách a kancelářích, čili od r. 1621 až do r. 1774.
Odděl. VI. Od uvedení němčiny do škol a kancelářů až do našeho věku, čili od r. 1775 až do r. 1846.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.08.2007

­­­­

Diskuse k úryvku
Josef Jungmann - Historie literatury českéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­