ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jonasson Jonas (*06.07.1961)

­­­­

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (3)

  • román

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže jej začnou honit jak zloději, kterým ho "ukradl", tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává.
Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu 20. století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky - od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena - a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (kupříkladu sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy.
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim roku 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Panteon v Mladé Boleslavi roku 2012 (1. vydání). Ze švédského originálu Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann přeložil Zbyněk Černík. Počet stran: 398. ISBN: 978-80-87697-00-9.

CHARAKTERISTIKA KNIHY:

Er-forma. Autor se velmi věnuje detailům, kterými někdy přehltí hlavu čtenáře, věnuje se dvěma motivům, a to životu staříka do té doby, než utekl oknem, a dobrodružnému cestování Švédskem po jeho stých narozeninách.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Alan Karlsson - veselý, inteligentní, svérázný a velmi sebevědomý; k životu mu stačilo velmi málo, pravděpodobně proto, že od něj málo čekal; nezáleží mu na tom, co si o něm ostatní myslí a často jedná čistě ve svůj prospěch
Julius Jonsson - v něčem podobný Alanovi, ale tím, že je mladší, záleží mu více na tom, co si o něm lidé myslí
Benny - přechytračený, všemu rozumí a je pracovitý; od té doby, co poznal Krásku, nemyslí na nic jiného
Gunilla (Kráska) - hodně nadává; navenek působí tak, jako že ji nic nezajímá

DĚJ:

Alan Karlsson vyrůstal v pochybné rodině, která ho opustila dříve, než se dožil svých 15. narozenin. Jeho volba oboru studia, kterému se věnoval jen tři roky, nesmírně ovlivnila jeho život - od Alanovy první neúmyslné oběti, po první neúmyslné zachránění života. Můžeme říci, že Alan si své oběti opravdu uměl vybrat. Zabil prolhaného žida, který okrádal Alanovu rodinu snad odjakživa, a zachránil generála Franka, člověka, proti němuž Alan bojoval ve španělské občanské válce. Tady se poprvé ukáže jeho schopnost měnit strany tak, aby mu to co nejvíce vyhovovalo. Známost s generálem Frankem se mu vyplatí stejně jako pozdější známost s bývalým prezidentem USA, Harrym Trumanem, i když tato byla o dost méně náhodná. Alanovi se totiž podařilo vynaleznout funkční atomovou bombu.

Alan byl pracovně vyslán do Číny bojovat proti komunismu a opět mění strany, přiklání se k čínským komunistům a po záchraně významného čínského komunisty Maa Ce-tunga kvůli nepříznivým podmínkám zemi opouští ve snaze dostat se zpět do Švédska.

Po chvíli klidu ve své rodné zemi jej Sověti převážejí do dnešního Ruska, kde se měl podílet na vývoji sovětské atomové bomby. Ne vše jde podle plánu. Pohádal se se Stalinem, a to jej stálo přesně 5 let a 3 neděle života v pracovním táboře ve Vladivostoku. Začátkem čtvrté neděle z tábora utíká, spolu s Herbertem Einsteinem zapaluje celý Vladivostok a ve vojenských uniformách se dostávají do Severní Koreje.

Alan se setkává s Maem Ce-tungem a ten Alanovi a Herbertovi daruje desetiroční dovolenou na Bali. Herbert se tam ožení s Amandou, budoucí guvernérkou ostrova. Po výbuchu sopky Gunung Agung se Alan odebírá zpátky do Evropy, přesněji do Paříže.

Amanda Alanovi zařídila oběd s prezidentem Francie de Gaullem a prezidentem USA Lyndonem B. Johnsonem. Alanova známost s Trumanem mu umožnila chvíli posedět s americkým prezidentem mezi čtyřma očima.
Johnson Alana zaměstná u CIA jako špiona. 13 let špionáže ho pořádně unavilo, a tak odchází do penze. Z nudy odbouchne svůj nově postavený dům, na nějaký čas se přestěhuje do hotelu ve Flenu, kde si ho později najde sociální pracovník a vezme ho do domova důchodců.

2. května 2005, přesně sto let od jeho narození, Alan utekl z domova důchodců. Mezitímco jeho fotku v televizi viděl snad každý obyvatel města, Alan si přivlastní kufr, který hlídal mladíkovi s koženou bundou "Never Again", zatímco si odskočil na toaletu. S kufrem nastoupil do autobusu a odjel.

Poté Alan vystoupil na autobusové zastávce u již doslouženého železničního nádraží, kde potkal Juliuse Jonssona. V tuto chvíli stařík s Juliusem zjistili, že jsou milionáři, protože v přivlastněném kufru se nacházelo 50 miliónu švédských korun. Mladík s koženou bundou s nápisem "Never Again" si později oba pány našel, ti ho zpacifikovali a Alanovo štěstí na neúmyslné oběti opět zafungovalo - mladíka totiž zapomněli v průmyslovém mrazáku a druhý den ráno byl po smrti. Shodli se, že na nádraží nejsou moc v bezpečí a utíkají pryč. Cestou potkají Bennyho, jemuž dají sto tisíc za to, že se stane jejich soukromým řidičem.

Přestože členové skupiny Never Again nejsou nejchytřejší, tak jim neuniklo, že jim jaksi schází 50 miliónů. Šéf této skupiny/gangu vyšle nejvýše postaveného člena, Šrouba, aby situaci vyřešil.

Po pár hodinách cesty pánové sjedou z dálnice ve snaze setřást policii, která jim je už určitě v patách. V lese objeví dům slečny Gunille, přezdívané "Kráska", kde také žije pes Bustr a slonice Soňa. Kráska se s ničím nepáře a pány pošle "do prdele". Její názor však změní velmi vysoká částka, za kterou by si pánové nocleh pořídili.

Další mladík s koženou bundou "Never Again" vstoupí do příběhu. Na pozemku Krásky nestráví ani deset minut, protože jeho život ukončila velmi těžká Soňa. S mrtvým tělem na pozemku Kráska pochopitelně chce znát celý příběh. Takto se stalo, že peníze z kufru se teď musí rozdělit rovným dílem mezi čtyři lidi. Toto se Krásce náramně hodilo, jelikož už si nějakou tu dobu přeje obytný autobus se stájí pro Soňu.

Vzhledem k legalitě celé situace se skupinka rozhodne místo opustit a vyráží směrem k Bennymu bratrovi, který ho podle všeho nesnáší.

Cestou se jim podaří nabourat do šéfa gangu Never Again, který to přežije. Probudil se, až když skupinka dorazila na místo. Když přišli do Bosseho bytu, zjistilo se, že Štika a Bosse jsou staří známí.

Další den je dostihl osud, kterému nešlo uniknout. Na dveře zaklepal komisař Arosson, jemuž tato záhada se zmizelým staříkem a třemi mrtvolami v jejich stopách nedala spát celý měsíc. U Alana to tak ale opravdu nevypadalo, ten si v klidu ležel v houpací síti a komisaře se dokonce zeptal, zda si nedá kávu.
Věděl, že první oběť skončila v egyptském přístavu, věděl, že druhé tělo bylo schováno v kufru zdemolovaného auta, ale pořád nevěděl, kde se nacházelo to třetí hledané tělo. Teď mu to ale bylo jasné. Třetí tělo bylo naživu a stalo přímo před ním. Takto byli Alan a spol. obviněni jen z dvojité vraždy.

Právě tvrdohlavost státního zástupce Ranelida skupince velmi usnadnila život, jelikož dříve novináře a celé Švédsko seznámil s příběhem o staříkovi, který se ne zcela shodoval s realitou, všechna obvinění stáhl ve snaze zachovat si svoji reputaci.

V dalších dnech se celá situace vyjasní. Policie a šestice má svůj pravdivý příběh a svět se spokojil se starší nepravdivou verzí.

V závěru knihy si Benny bere Krásku a jejich přátelství je zpečetěno několika milióny v kapsách a společnou dovolenou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: scooczech, 27.05.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Jonas Jonasson - Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­